11 MARKA GENİŞLETME ÖRNEĞİ2 min read


 

Marka genişletme iyi düşünülüp uygulandığında bazen ana marka için oyun değiştirici hale gelebilir. Pazara yeni girerken veya olan pazarda rekabet halindeyken doğru veya yanlış marka genişletme stratejileri bazen karakteristik bir örnek haline bile gelebilir. Mesela dünyadan bazı örnekler;

 1. Titan SKINN Parfümleri: Titan Firması saat, kuyumculuk, gözlük gibi alanlarda Pazar lideriyken SKINN adıyla parfüm çıkardı. Marka kişisel hayat tarzı kategorisine girdi ve ürün başarılı oldu.
 2. Parle Café Cuba: Parle Agro gazlı içecek kategorisine tekrar kahve aromalı gazlı içecek olan Café Cuba ile girdi. Bu da zayıflayan bir markayı tekrar hareketlendirmek için işe yaradı.
 3. McCafe: Starbucks Hindistan’da yayılırken McDonalds daha ucuz olan McCafe adında bir kahve çıkardı. Bu da kahve sevenlerin ceplerini biraz rahatlattı.
 4. Park Avenue Bira Şampuanı: Araştırmaya göre erkeklerin yarısı karşıda bıraktığı etkinin iyi olmasının saçlarının iyi taranmış olmasından kaynaklandığını düşünüyor. Buna dayanarak Hindistan’da ilk defa erkeklere özel bira içerikli şampuan çıkarıldı. Şampuan parlak, yumuşak ve canlı saç iddiasındaydı. Park Avenue Bira Şampuanı beklentinin çok üzerinde bir başarı gerçekleştirdi.
 5. MTV Kaskları: Steelbird otomotiv firması MTV ile birlikte bir sürücü kaskı çıkardılar. Amaç güvenli sürüşü desteklemekti. Bisiklet tasarım kalitesi arttı ve daha renkli, daha canlı daha sportif hale geldi. İnsanlar kask renkleriyle bisiklet renklerini tutturmaya çalışıyor hale geldiler.
 6. Dove Elixir: Dove firması saç yağı kategorisine Elixir ile girdi. Ürün 30 dk lık uygulama ile bir günde etki gösteriyordu. Şampuan kategorisindeki pozisyonunu devam ettirmek için bu ürünü piyasaya sürdü. Elixir lansmanı saç yağı kategorisini büyüttü ve toplamda Dove markasını saç bakımında en güvenilir firmalardan biri haline getirdi.
 7. Google Gözlük: Google çıkardığı gözlüğün videosunu yayınladığında herkese güzel bir sürpriz oldu. Havaya baktığında hava durumunu göstermesi ilginç bir özellik. Global anlamda inanılmaz bir viral yaratıldı.
 8. Cosmopolitan yoğurt Cosmopolitan 100den fazla ülkede satılıyor. İlginç bir şekilde okuyuculuk ve süt ürünleri arasında bir bağlantı keşfedildi. Bir araştırmaya göre İngilizlerin 65%’i yatak odasında bir şeyler yiyordu. Daha sonra biraz fiyatlı ama sofistike ambalajlı bir yoğurt çıkarıldı. Fakat başarılı olmayıp 18 ay sonra raftan kaldırıldı.
 9. Colgate Mutfak girişi Fikir şuydu; güzel bir colgate yemeğinden sonra dişlerinizi colgate ile fırçalayabilirdiniz. Çok başarısız oldu. İnsanlara bu fikir daha çok diş macunu yemek gibi geldi.
 10. Harley Davidson kek dekorasyon kiti Harley Davidson fanları inanılmaz sadık, ‘özgür ve maço’ fikirlerini ve değerlerini taşıyan müşterilerdir. Bakery Crafts firmasının patentiyle çıkarılan kek kiti çok disneyleştirilmiş olduğu düşünüldü. Parfüm de piyasada tutunamadığı gibi kek kiti de piyasada tutunamadı. İlk lanse edildiğinde en en kötü marke genişletmesi olduğu konuşulmuştu.
 11. Zippo bayan parfümü Her ne kadar parfüm meyveli diye anlatılsa da bayanlar çantalarından çakmak görünümlü bir şişede parfüm çıkarıp kendilerine sıkmak istemediler. Bu insanlara daha çok sigara veya gaz kokusunu hatırlattı. Ürün tutmadı.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments