13 GERİLLA PAZARLAMA YAKLAŞIMI2 min read

[flexy_breadcrumb]

Gerilla pazarlama  Jay Conrad Levinson tarafından 1984 yılında yazılan bir pazarlama kitabının adıdır. Bu kavram, zamanla kitapta da anlatılan, geleneksel olmayan pazarlama ve promosyon kampanyaları için kullanılan genel bir isim olmuştur. 1980’lerde ortaya çıkan bu kavramın ortaya çıkış öyküsünü Levinson şöyle anlatıyor:

“1980’lerin ortasında kısıtlı bütçesi olan insanlar için bir pazarlama kitabı yoktu. Üniversitede ders verirken öğrencilerim bana bu konuda soru sordular ve ben onlara konuyla ilgili kaynak bulacağıma söz verdim. Kütüphaneye gittim yoktu, başka kütüphanelere baktım yoktu. Diğer üniversitelere ve kütüphanelere baktım yine yoktu. Araştırmalarım sonunda bu konuda hiçbir kaynak bulamadım. Ama bir kere söz vermiştim. Sonra oturdum öğrencilerim için bir liste yaptım az parası olan işletmeler neler yapabilir diye ve 527 maddelik bir liste çıkarttım. Böylece gerilla pazarlamanın temeli atılmış oldu.”

Vikipediada okuduğumuz hikayeye göre bize yeni gibi gözükse de 30 yıldır var olan bir pazarlama tekniği gerilla pazarlama. Daha çok düşük bütçeli firmalara veya zekice işler yapmak isteyen her tür firmaya uygun gözüküyor. Gerilla pazarlamanın çok yöntemi var, bunlardan 13 tanesini size güzel örnekleriyle paylaşıyorum.

 

 

1-Astroturfing (şakşakçılık): Firmalar ürünleri daha fazla konuşulsun ve paylaşılsın diye bazı bireylere yalancı hesaplar açarak online ortamda ürünlerin fanıymış gibi davranmasını sağlarlar. astroufing

 

 

Bunun başka uygulamaları da vardır. Tribünlerde cansız manken gibi.

astroturfing-01

 

2-Viral reklam

fulya-300x211İnternet üzerinde büyük çoğunlukla video yapımı olarak, e-posta yolu veya video paylaşım sitelerinde
kullanıcıların ağızdan ağıza yöntemi ile yaydıkları bu yüzden de viral yani virüse benzetilen kendi kendine yayılan yeni nesil bir reklam metodudur. Viral reklamlar ikiye ayrılmaktadır: Gerçekten son kullanıcı tarafından çekilen reklamlar, reklamı yapılacak firmanın kendisi tarafından çektirilenler. (Vikipedi) En meşhuru gittigidiyorun fulyasıdır.

 

3-Presume marketing:Elf-Coke

03Amaç ürünü görünür ve hissedilir yapmaktır. Ürün halk arasında kalabalıkta muhakkak gözükmelidir. Kalabalığın aktığı yerlerde daha fazla reklam yapılır. Festivallerde TV şovlarda sinema filmlerinde ürün yerleştirme yolu kullanılır.

 

4-Experiential marketing:Caribou-OOH1

Amaç tüketicinin ürünle etkileşim içine girip ürünü tecrübe etmesidir.

 

5-Wild Posting:4913709171_f1c66c7632_z

Ekonomik bir yöntemdir. Özellikle seçim dönemlerinde çok kullanılır. Heryerde adayın posterleri bulunur. Çeşitli kullanım alanları vardır.

 

6-Grassroots marketing:m3events

Amaç müşteriyle birebir iletişim haline gelip onu bu ürünün dünydaki en iyi ürün olduğuna inandırmaktır. Haliyle en önemli unsur iletişim geliştirmektir. İlişki geliştiğinde firmanın sesi büyüyecektir.

 

7-Buzz Marketing:68fff96af03141fa50ac9719fa701a47

Tüketicinin markanızı konuşması için yüksek profil eğlence veya haberler kullanımıdır.

 

8-Community Marketing:Conversatia-la-masa-2

Markayı konuşması için niş bir kitle belirleyip veya oluşturmak (kullanıcı grubu, fan klup, tartışma forumu)

9-Evangelist Marketing:timthumb

Markayı savunacak evangelistler veya gönüllüler bulmak ve onları desteklemek üzerine kurulur.

 

10-Product Seeding:1334098499_183c45f52093a818ffca6a3a19043f06

Ürünü doğru zamanda doğru etkili insanlara verip etkisini ürünü anlatmaları için kullanmasını sağlamak.

 

11-Influencer Marketing:Rogers-referral-program

Fikr-i mühimlerle iletişime geçip ürünü kullanmaları için diğer bireyleri ikna etmelerini sağlamak.

 

12-Referral Programs:video-ambient-marketing

Kullanıcıların arkadaşlarına ürünü tavsiye edebilmeleri için araçlar yaratmaktır.

 

 

13-Ambient Marketing:WWF_SavePaper

Etkili bir yöntemdir. Ürünle ilgili zekice bulunmuş anlatım yöntemleridir. Çok çeşitli olabileceği için birkaç örnek daha paylaşıyorum.

ambient-marketing biolink-shampoo-ambient-marketing Effektvolles-Ambient-Marketing images images (1) mcdonalds panasonic-tondeuse-nez-indonesie-saatchi-1 rimmel-quick-dry-ambient-marketing_m

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments