14 AĞIZDAN AĞIZA PAZARLAMA ÖRNEĞİ3 min read

Ağızdan ağıza pazarlama pazarlamanın bence temelinde yaşayan en etkili pazarlama tekniği. Çalışılan kampanyalar ve reklamlar iyi viral etki yaparsa ağızdan ağza bu viral kampanya ve markanın ismi hızlıca yayılır. Ağızdan ağza pazarlamanın hızı ve inandırıcılığı hiçbir medya platformunda yoktur. Bunu başarabilen firma ve kampanya sayısı da ok yoktur. Başarılı olanların ortak özelliklerini daha iyi anlamak için şu örneklere bir bakın.

 1. Dettol hedef kitlesinin 46%’sına ulaştı Dettol, Reckitt Benckiser’in ürettiği sıvı bir antiseptik sıvıdır. Çin’de büyümesi pek istedikleri gibi değildi. Bir ağızdan ağza pazarlama kampanyası başlattılar. Fikir önderi olarak seçtikleri 4.000 anneye 2 tane kullanmaları 10 tane dağıtmaları için 48.000 numune verdi. Kampanyanın içine ürünle ilgili konuşmalar sürsün diye oyun dahil ettiler. Sonuçlar inanılmazdı. Kampanya hedef kitlenin 46%sına ulaştı. Marka bilinirliği 5 kat, satınalım niyeti iki kat arttı.Kampanya sonrasında satış 86% arttı.
 2. Starbucks Bardak Notları Bir halkla ilişkiler uzmanı her gün sabah starbucks’a kocasıyla beraber uğrayıp hep aynı boy kahveyi alır. Kahveyi arabada bekleyen karısına kocası alır gelir. Sadece bir gün daha büyük boy kahve ister. Her gün ısmarladığı kahveden farklı ısmarladığını anlayan görevli bayanın uzun bir gün geçirdiğini anlayıp kahvenin üzerine not yazar “umarız gününüz iyi geçer” Halkla ilişkiler uzmanı kadın bu nottan hoşlanır ve fotoğrafını çekip sosyal medya sayfalarına koyar. Birkaç ay içinde sayfasındaki fotoğraf yayılır. Hikaye etkili bir sosyal medya etkisi yaratır. Herkesin kalabalıkta yalnız hissettiği bu çağda bu deneyim sosyal ağlarda iyi bir etki gördü.
 3. Coconut Bliss geleneksel ağızdan ağıza pazarlamayı büyümek için kullanıyor Coconut Bliss sütsüz tatlı üreten yılda 1 milyon litre satıp 5milyon dolar ciro yapıyorlar. Bu başarıya ulaşırken ağızdan ağıza pazarlama tekniklerini kullandılar. Özellikle ilk başlarda perakendecilere ve halka tadım testi ve demolar organize ettiler. Şimdi daha büyük çapta Coconut Bliss sosyal medyada oldukça aktif. Özellikle youtube ve twitter hesaplarında geniş bir fan ağına sahip.
 4. Red Bull ağızdan ağıza etki yaratmak için etkinlik yapıyor. Enerji içeceği pazarında dünya çapında Pazar lideri. Ve dünya çapında yürüttüğü strateji etkinlik yaparak ağızdan ağıza etki yaratmak. Red Bull’un ağızdan ağıza pazarlamasında kullandığı girişkenlikler şunlar;
  1. Red Bull Kanatlar takımı– Red Bull’un çevrede markalı arabayla dolaşıp numune dağıtan ekibi
  2. Öğrenci marka yöneticisi programı – Red Bull öğrencilere markayı savunma ve kendi okullarındaki etkinliklerde markayı desteklemesi için sponsor olur.
  3. Red Bull Bedroom Jam – Öğrenci demografisine uygun bir çeşit yetenek yarışması etkinliği.
  4. Red Bull Muhabiri– firmanın gazetecilik ve sinemacılık öğrencilerine red bull çevresinde haber yapması için sponsor olur.

Red Bull oluşturduğu etkinliklerle ağızdan ağıza etki yaratmasını bilen bir firma

 1. Uslu çocuk indirimi Waşingtonda bir İtalyan restoranında alınan bir fişin fotoğrafını sosyal medyadan yayınca bir sosyal dalga yayıldı. Fişte uslu duran çocuk için $4 lık bir indirim gözüküyordu. Sosyal medyada birçok paylaşım, blog postu, makaleler ve yorumlara sebep oluyor. Restoranın sosyl medyadaki bilinirliği birden büyüdü.
 2. Morton’s Steakhouse:  Gelmiş geçmiş en iyi müşteri hizmeti hikayesi Peter Shankman bir yazar, girişimci, konuşmacı ve dünyanın birçok yerinde bağlantısı bulunan ve Morton restoranının müdavimlerinden. Geniş bir sosyal medya ağı var ve restoran sahibi bunu biliyor. Bir gün Peter Shankman havalimanında aç ve yorgun bir şekilde şakacı bir tweet atıyor ve diyor ki “keşke morton burada olsaydı da yeseydik” Bir süre sonra sürpriz bir şekilde Morton restoranından rutin menüsü Peter’a ulaştırılıyor. Bu durum sosyal medyada geniş yankı buluyor ve hikaye viral etki ile çok fazla yayılıyor.
 3. Buz kovası yarışması Belki de 2014’ün en meşhur ağızdan ağıza pazarlama fenomeni ice-bucket challenge oldu. Bağışı açan kişi herkesten buz kovasını insanların üzerinden döküp sosyal medyada paylaşıp çevresinden de bunu istemesini istedi. Tabi bağış toplanmasına da yardımcı oldu fakat düello

İşin en çok paylaşılan kısmı oldu. Kampanya sadece ağızdan ağıza yayılım etkisi yaratmakla kalmadı ünlüleri de içine çekti.Kampanyanın ağızdan ağıza pazarlamanın iyi bir örnek olduğuna diğer işaret de toplanan para oldu. 2014 eylül itibariyle 115 milyon dolara ulaşıldı.

 1. Reebok crossfit ayakkabılar Birçok insan Crossfit duymuştur. Eğer duymuşsanız mutlaka faydalarından birkaçını çevrenizle paylaşmışsınızdır. Bu da Reebok için etkili bir ağızdan ağıza pazarlama etkisi yaratıyor. Peki Reebok nasıl temel fitness ayakkabısından bu noktaya nasıl geldi? Ağızdan ağıza pazarlama yoluyla tabii ki. Reebok aynen Apple 6 gibi yaptı, cross fit yapan atletler gibi belli bir kesime hitap eden çok özellikli bir ürün üretti, “kendini zorla, bu ayakkabıyı al, performansını arttır” gibi özel bir mesaj verdi. Ürünün kendisi zaten yeterken hedef kitle seçimi ve verdiği mesaj ağızdan ağıza pazarlama etkisi yaratılmasını sağladı.

Not: Bu makalede kendi kullandığım ve önerdiğim ürünlere, sitelere veya hizmetlere affiliate linkler olabilir. Bu demektir ki bir affiliate linke tıkladığınızda ve ürün ve hizmet satın aldığınızda, muhtemelen küçücük bir komisyon kazanacağım. Size hiçbir maliyeti yoktur, rahatlıkla her gürdüğünüz linke tıklayabilirsiniz. Önerdiğim tüm eğitim kaynaklarını tek bir sayfada görmek isterseniz eğitim kaynakları sayfasına gidin.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
1Shares

Sen de Yorumunu Yaz;