16 ÜRÜN YAŞAM EĞRİSİ STRATEJİSİ1 min read

Hayat eğrisinin her aşamasında izlenecek stratejileri sıralı halde takip etmek için bir kontrol listesi bulacaksınız.

Özellikle uzun vadeli planlar kurmak isteyenlere aşama aşama hangi promosyon uygulanacağını, hangi reklam tipinin, hangi stratejinin uygulanacağını, müşteri tiplerini ve bunların çoğunluk olarak kendi içlerindeki oranlarını aşağıdaki tabloda bulacaksınız.

hayat eğrisi büyüme strateji

Özellikle stratejideki sıralama sabit olmayıp her ürün için değişebilir fakat bu sıralama birçok ürüne de yardımcı olabilir.

Strateji
1 Lansman-Dağıtım: Pazarlama deyince ilk akla reklam gelir ama reklam ilk başlangıçta değil sonraki aşamalarda gereklidir. Büyükler der ki : “önce dağıtım sonra tanıtım” . Lansman yaparken ki ilk amacımız ürünü rafa koymak ve orada görünür yapmak. Teşhir doğru noktalarda olmalı ki tüketici perakendeye gelince ürünü kendiliğinden bulmalı. İlk karşılaşma olduğundan daha çok kilit noktalarda perakende içi tanıtımların da yapılması ürüne olan farkındalığın artmasını sağlıyor. Dağıtım iyi yapılmalı ve ardından güzel bir lansman yapılmalı.
2 PR: Reklamdan önce dağıtımdan sonra basında ürünün lansmanının çoğunlukla haber olarak yayınlanması aşaması. Çeşitli PR uygulamaları olduğundan sadece haber formuna odaklanmamak gerek ama iyi bir PR yapılması başlangıcın hızlı olmasını sağlayabilri.
3 Promo: Ürünü rafa öylece koyup alınmasını bekleyerek zaman kaybediyor olabilirsiniz. Başlangıcı tatlı bir promosyonla yapabilirseniz çıkışınıza büyük katkısı olacaktır.
4 Reklam: Ürünü rafa iyi bir teşhirle koydunuz, mağaza içinde farkındalık yaratmak için hareketlendirici bir gerilla veya promo yaptınız, piyasaya haber verdiniz, çekici bir promosyon yaptınız, artık sahada yapacaklarınız azaldı. Kararını 72% dükkan içinde veren bir müşterinin artık algısına oynama sırası geldi. İlk lansmanda saha tanıtımı daha baskınken ardından bütçeyi reklama ayırmak gerekiyor.
5 Deneyim: Tüketicinin
6 Satınalma birimini arttırma
7 Mal eskime oranını arttırma
8 Başka kullanım alanları
9 Kullanmayanları etkileme
10 Daha etkin marka farklılaştırması
11 Rakiplerden müşteri çalma
12 Bölgesel genişleme
13 Yeni coğrafik bölgeler
14 Yeni model-Yeni segment
15 Yeni ambalaj
16 Fiyat indirimleri

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

Not: Bu makalede kendi kullandığım ve önerdiğim ürünlere, sitelere veya hizmetlere affiliate linkler olabilir. Bu demektir ki bir affiliate linke tıkladığınızda ve ürün ve hizmet satın aldığınızda, muhtemelen küçücük bir komisyon kazanacağım. Size hiçbir maliyeti yoktur, rahatlıkla her gürdüğünüz linke tıklayabilirsiniz. Önerdiğim tüm eğitim kaynaklarını tek bir sayfada görmek isterseniz eğitim kaynakları sayfasına gidin.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Sen de Yorumunu Yaz;