16 ÜRÜN YAŞAM EĞRİSİ STRATEJİSİ1 min read

Hayat eğrisinin her aşamasında izlenecek stratejileri sıralı halde takip etmek için bir kontrol listesi bulacaksınız.

Özellikle uzun vadeli planlar kurmak isteyenlere aşama aşama hangi promosyon uygulanacağını, hangi reklam tipinin, hangi stratejinin uygulanacağını, müşteri tiplerini ve bunların çoğunluk olarak kendi içlerindeki oranlarını aşağıdaki tabloda bulacaksınız.

hayat eğrisi büyüme strateji

Özellikle stratejideki sıralama sabit olmayıp her ürün için değişebilir fakat bu sıralama birçok ürüne de yardımcı olabilir.

Strateji
1Lansman-Dağıtım: Pazarlama deyince ilk akla reklam gelir ama reklam ilk başlangıçta değil sonraki aşamalarda gereklidir. Büyükler der ki : “önce dağıtım sonra tanıtım” . Lansman yaparken ki ilk amacımız ürünü rafa koymak ve orada görünür yapmak. Teşhir doğru noktalarda olmalı ki tüketici perakendeye gelince ürünü kendiliğinden bulmalı. İlk karşılaşma olduğundan daha çok kilit noktalarda perakende içi tanıtımların da yapılması ürüne olan farkındalığın artmasını sağlıyor. Dağıtım iyi yapılmalı ve ardından güzel bir lansman yapılmalı.
2PR: Reklamdan önce dağıtımdan sonra basında ürünün lansmanının çoğunlukla haber olarak yayınlanması aşaması. Çeşitli PR uygulamaları olduğundan sadece haber formuna odaklanmamak gerek ama iyi bir PR yapılması başlangıcın hızlı olmasını sağlayabilri.
3Promo: Ürünü rafa öylece koyup alınmasını bekleyerek zaman kaybediyor olabilirsiniz. Başlangıcı tatlı bir promosyonla yapabilirseniz çıkışınıza büyük katkısı olacaktır.
4Reklam: Ürünü rafa iyi bir teşhirle koydunuz, mağaza içinde farkındalık yaratmak için hareketlendirici bir gerilla veya promo yaptınız, piyasaya haber verdiniz, çekici bir promosyon yaptınız, artık sahada yapacaklarınız azaldı. Kararını 72% dükkan içinde veren bir müşterinin artık algısına oynama sırası geldi. İlk lansmanda saha tanıtımı daha baskınken ardından bütçeyi reklama ayırmak gerekiyor.
5Deneyim: Tüketicinin
6Satınalma birimini arttırma
7Mal eskime oranını arttırma
8Başka kullanım alanları
9Kullanmayanları etkileme
10Daha etkin marka farklılaştırması
11Rakiplerden müşteri çalma
12Bölgesel genişleme
13Yeni coğrafik bölgeler
14Yeni model-Yeni segment
15Yeni ambalaj
16Fiyat indirimleri

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments