21 AĞIZDAN AĞIZA PAZARLAMA TAKTİĞİ3 min read

Ağızdan ağıza pazarlama bir ürünün veya bir markanın bilgisini yakınına anlatmaktır. Firma isteği dışında olduğundan olumlu ya da olumsuz olmasına firmanın katkısı olmaz. İnsanların olumlu konuşması için firmalar bazen ağızdan ağıza yayılmasını istedikleri mesajı ortaya atıyorlar. Fakat ağızdan ağıza pazarlamada kontrol her zaman müşteridedir.  Tüm reklamların içinde en etkilisi ağızdan ağıza pazarlamadır. Bir kampanya hazırlayıp ağızdan ağıza yayılmasını istiyorsanız şu fikirleri dikkate almanızda fayda olabilir.

 1. Birinci sınıf ürün veya hizmet üretin.Müşteriler ürün bilgisini ancak üründen mutlu olduklarında olumlu yayarlar. Reklamlarınızda veya satış görüşmelerinde anlattığınızdan oluşan müşteri beklentisini aşarsanız oldukça olumu bir sonuç alırsınız.
 2. Üstün bir müşteri hizmeti sağlayın.Müşterinize kendinize davranılmasını istediğiniz gibi davranın. Müşterilerinizle konuşurken gülümseyin, nazik olun, sorularına cevap verin, boşuna bekletmeyin, ihtiyaçları olduğunda karşılarına canlı insan çıkarın. Hizmet veriyorsanız müşteri isteklerini istenen zamanda ve bütçede yapın. Herhangi bir değişim, gecikme veya başka durumda bilgilendirin.
 3. Arkadaşçıl olun.Eğer perakendeci iseniz, restoranınız varsa mesela, sık sık gelen müşterilerinize sıcak davranın ve onlara aileden gibi davranın. Onlar sizin pazardaki avukatınız. Merhaba deyin, gülümseyin, ismiyle hitap edin.
 4. Sorulara iş terimleriyle değil basit dille cevap verin. Müşteri teknik bir şey sorduğunda, verdiğiniz teknik cevabı anlamadı diye kızmayın. Sadeleştirin.
 5. Müşterilerinize size geldikleri için teşekkür edin. Fişe yazılan bir mesaj, atılan bir email, ekpten birinin teşekkürü, yeni müşterilere elle yazılmış bir teşekkür notu müşterinin size daha fazla bağlanması ve bunu çevresine yayması demektir.
 6. Satış sonrası aksilikleri bilgilendirmekten çekinmeyin.Eğer sattığınız üründe herhangi bir gecikme olursa müşterinizi bilgilendirin. Bu gecikmenin sebeplerini ve diğer seçeneklerini de bilgilendirin.
 7. Müşteri şikâyet için ararsa onunla tartışmayın. Müşteri haksız olursa bile üzgün olduğunuzu bildirin, sorunlarını çözmeye çalışın veya geri ödeme teklif edin. Sorunları hızlı ve etkili şekilde çözmeniz siz ve ekibiniz kızgın bir müşteriyi fanınız ve taraftarınıza dönüştürürsünüz.
 8. Her zaman nazik olun. Müşteriniz ne kadar kaba ve kızgın olursa olsun asla sesinizi yükseltmeyin ve siz de kızmayın, nezaketinizi hep koruyun.
 9. Müşterilerle iletişimde olun, email yollayın. İletişim için düzenli aralıklarla email yollamak kendinizi hatırlatmanızı ve işi yenilemeyi sağlar. Eğer müşterilere ilginç bilgiler, kuponlar yolluyorsanız aynı ilgiye sahip başka arkadaşlarını da size getireceklerdir.
 10. Sosyal medyada aktif olun. Facebook, Twitter, Google + ve Linked In sayfalarınız olmalı. Müşterilerinizin aktif olduğu kanalı belirleyin ve ona yatırım yapın. Yarışmalar, hediyelerle sayfayı canlı tutun.
 11. Müşterileriniz sizi övdüğünde yorumlarını kullanıp kullanamayacağınızı sorun. Websitenizde ve sosyal medyada yapılan iyi yorumlar birer referanstırlar. Bunları kullanarak diğer müşterilerin de firmanız hakkında iyi şeyler duymasını sağlarsınız.
 12. Hakkınızda oluşan tüm medya malzemesini kullanın.Eğer bir muhabir sizden bahsederse, bir medyada haberiniz çıkarsa, bir ödül alırsanız diğer insanlara bunu duyurun. Sizin hakkınızda konuşuluyor olduğunu gören kişiler sizin hakkında arkadaşlarına daha fazla konuşur.
 13. Firma ismi ve telefon numarasını kolay bulunabilir yapın. Online sitenizde veya herhangi ilgili bir yerde büyük harflerle iletişim bilgilerinizi yazın.
 14. Network becerilerinizi geliştirin. Sektör toplantılarına, dernek toplantılarına katılın ve insanların sorunlarını çözmelerine yardımcı olarak saygınlık kazanın.
 15. Rakip olmayanlarla iş paslaşın.Bir müşterinizi başkasına önerdiğinizde o işletmeler size müşteri yollarlar. Birbirinize teşekkür edin.
 16. Marka taraftarları edinin Önemli olduğunu düşündüğünüz müşterleri hikâyeler üretmek ve müşterilerinizle irtibat halnde olmalarını sağlayın.
 17. Viral yani ağızdan ağıza yayılan reklamlar üretin Bu viral ilginç, faydalı, eğlenceli, şok edici, heyecanlandırıcı, duygusal, dramatik olabilir. Sohbet etmeye değer ve paslanması kolay olan viral reklamlar iyi etki yaratır.
 18. Dürüst olun. Bir kere küçük bir yalan söylediğinizi öğrenirlerse bile insanlar onu fark eder ve birden her tarafa yayılabilir.
 19. Etki sahibi insanlara yakın durun Mümkünse fikir üretenlerle, blog sahipleri ile sosyal medyada aktif insanlarla irtibata geçin. Bu kişiler fikri yaymanızı sağlayacak kişilerdir. Onlara ürünleri ulaştırın. Konuşmalarını sağlayın.
 20. İyi bir kuruluş hikayesi bulun İnsanlar bir firmayı önerirlerken arkasındaki hikaye ile birlikte anlatma eğilimindedir. İyi bir hikayeniz oluşmuşsa daha kolay akılda kalır ve daha çok yayılırsınız.
 21. Müşterilerinize küçük jestleriniz inanılmaz etki yaratabilir.Ürünün ya da fişin üzerine yazılan bir not dışında bir çok yolla bunu yapabilirsiniz. Örneğin bir otelde gece yarısı acıkan bir çok insan olduğu için ücretsiz süt ve kurabiye dağıtımı yapılmış ve müşteriler sosyal medyada bu jesti hemen paylaşmışlar.

Not: Bu makalede kendi kullandığım ve önerdiğim ürünlere, sitelere veya hizmetlere affiliate linkler olabilir. Bu demektir ki bir affiliate linke tıkladığınızda ve ürün ve hizmet satın aldığınızda, muhtemelen küçücük bir komisyon kazanacağım. Size hiçbir maliyeti yoktur, rahatlıkla her gürdüğünüz linke tıklayabilirsiniz. Önerdiğim tüm eğitim kaynaklarını tek bir sayfada görmek isterseniz eğitim kaynakları sayfasına gidin.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Sen de Yorumunu Yaz;