5 AŞAMADA MÜŞTERİ DAVRANIŞLARI VE KULLANDIKLARI MECRALAR

Müşteri yaşam değerini incelediğinizde firma için sadık ve eski müşteriler yeni müşterilere göre 4,8 kat daha kazançlıdırlar. Bu yüzden yeniden müşteri kazanmak yerine eskileri tutmak daha güvenli ve ucuzdur. Fakat ürün büyümüş olgunluğa erişmiş ve pazar doymuş, o coğrafik bölge şişmişse yeni müşteri şarttır ve bu müşteri hayat döngüsü içinde birçok müşteri aynı aşamalardan geçer. Ürünü farketme, değerlendirme, satınalma ve şanslıysanız tekrar alma ve avukatlığını yapma. Bazı tüketiciler değerlendirme aşamasında bazıları farkına varma aşamasında o süreçten düşerler, yani ilgisini çekmeyip ürünle ilgilenmeyi terkederler.

tüketici alım yolculuğu

Kaynak: www.searchmuse.com 

Bazıları ise devam ederler. Kalan sağlar bizimdir misali ürüne ilgi gösteren size ulaşmaya çalışan müşterilere gözünüz gibi bakın. Sadık ve avukatınız olma yolunda ilk adımı attılar. Tabi bu süreç hızlı işlemiyor. Müşteri ürünün farkına varıyor, araştırıyor, değerlendiriyor, satınalıyor, tekrar alıyor ve arkadaşına tavsiye ediyor. Bu süreçleri yaşarken de evde oturmuyor çoğunlukla online mecralardan yararlanıyor. Online mecralardaki tüketici değerlendirmelerine güvenenlerin oranı 72% (Kaynak: searchengineland 2012) Bu oran aynı kaynağın 2013 araştırmasında 79%a çıkmış durumda (Kaynak: searchengineland 2013) Yani ürün almadan önce eş dost tecrübesi çok önemliydi fakat artık bunun yerini nereden yazıldığı bilinmese de güvenilen online yorumlar almış durumda. O yüzden firmanın online mecrada olması ele alınması gereken olabildiğince kritik bir konu.

Yapılan bir araştırmaya göre tüketicilerin 40% ı online mecra sayesinde yeni markalar keşfettiklerini söylemişler. Ne kadar büyük bir rakam değil mi?

Satınalım aşamalarında hangi mecralardan etkilendiklerinin özeti olan tabloyu inceleyin online mecranın ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz.

müşteri hayat döngüsü

Bu görselin üzerinde oynamak ve kendi sunumunuzda kullanmak isterseniz excel halini buradan indirebilirsiniz.

Siz siz olun online mecrayı boş bırakmayın. P&G nin being a girl sitesinin geleneksel reklamların 4 katı iş yaptığını hatırlayın online mecrayı boş bırakmayın.

Kolay gelsin

2008’den beri pazarlama dalında çalışıyorum. Marmara Üniv. İng. İşletme’den sonra Yeditepe’de MBA yaptım. Ülkemizde inanılmaz bir potansiyel var ve markalaşmak ülkemizi fersah fersah ileri götürecek. Kendini yetiştirmiş marka müdürlerine de bu yüzden çokça ihtiyaç var. Pazarlama departmanlarını ve girişimcilerle araştırıp öğrendikleirmi, bildiklerimi paylaşıyorum, okumaya devam edin..

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: