5 FARKLI CEVAP İLE MÜŞTERİ YOLCULUĞU HARİTASINI FİRMALAR NASIL GÖRÜYOR1 min read

Müşteri yolculuğu haritası müşterinin evinden ürüne ulaşana kadar geçtiği yolu ve içinde firma ile etkileşime geçtiği noktaları haritalandıran yöntem. Birçok marketingcinin yol haritasını da belirleyen önemli metodlardan biri. Bir araştırma firmaların bu konuda yeterince bilinçli olmayabileceğini göstermiş. Örneğin bir araştırmada müşteri yolculuğu haritasını etkin bir şekilde kullanan firmaların sayısı toplamının yarısı bile olmadığı görülmüş. İşte müşteri yolculuğu haritası hakkında firmalar ne yapıyor başlıklı araştırmanın sonucu;

d2

Sizin de bildikleriniz varsa lütfen paylaşın

Not: Bu makalede kendi kullandığım ve önerdiğim ürünlere, sitelere veya hizmetlere affiliate linkler olabilir. Bu demektir ki bir affiliate linke tıkladığınızda ve ürün ve hizmet satın aldığınızda, muhtemelen küçücük bir komisyon kazanacağım. Size hiçbir maliyeti yoktur, rahatlıkla her gürdüğünüz linke tıklayabilirsiniz.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

2008’den beri pazarlama dalında çalışıyorum. 2014’ten beri markamuduru.com’da yazıyorum. İnanıyorum ki markalaşma adına ülkemizde inanılmaz bir potansiyel var ve markalaşmak ülkemizi fersah fersah ileri götürecek. Kendini yetiştirmiş marka müdürlerine de bu yüzden çokça ihtiyaç var. Ben de öğrendiklerimi, araştırdıklarımı, bildiklerimi burada paylaşıyorum.

Sen de Yorumunu Yaz;

0Shares