MARKA KONUMLANDIRMANIN 7 YOLU2 min read

Segmentasyonun pazarı alışveriş alışkanlıklarına göre bölümlemedir.  Müşterinin bir bölümüne odaklanmak bütçeyi verimli ve akıllıca kullanmada çok faydalıdır. Faydasını tüm marketingciler bilir. Her segmente yani müşteri grubuna daha iyi çözüm önermeyi sağlar, haliyle firmanın da karlılığı bu yönde artar. Segmentasyon tüketicinize nasıl ulaşacağınızı söyleyen çok etkilidir. Eğer tüm pazara çalışırsanız birçok strateji kullanabilirsiniz, ama sonuçlarınızı ölçemezsiniz. Belli bir müşteri grubuna çalışırsanız onlara ulaşmak için kullanmanız gereken stratejiyi daha iyi tayin eder ve kullanırsınız. Bu da size rekabette güç verir, müşterinizi daha iyi anlarsınız. Segmentasyonu 7 ayrı yolla yapabiliriz.

konumlandırma

  1. Tek segment konumlandırma. Tüm pazarlama karmasını sadece bir segmente odaklamaktır. Başarılı uygulamalar segmentte avantaj getiriyor. Fakat diğer sementlerden çok fazla satış katkısı alamayabilirsiniz. Bu strateji en iyi kitle pazarlama ile sonuç alır.
  2. Çoklu segment konumlandırma. Birden çok segmente de odaklanılabilir. Ölçek ekonomisi sunmasından dolayı avantajlı olabilir. Segmentlerin küçük olduğu zamanlar için idealdir. Genellikle ürün hayat eğrisinin başlarında uygulanabilir.
  3. Standby konumlandırma. Herbiri bir segmente hitap eden birden çok markayı pazarlayan bir firmanın çoklu segmentten tek segment stratejiye geçmesi firmanın Pazar payını arttırsa bile onun için ilgi çekici olmayabilir. Böyle durumlarda firma tek segment stratejisini uygulayabiir. Tepki süresini kısaltmak için firma yeni ürünü konumlandırmaya yarayacak tüm pazarlama faaliyetlerini içeren yedek bir plan hazırlayabilir.
  4. Taklit konumlandırma. Kafa kafaya rekabette pazardaki diğer başarılı rakibe benzer konumlandırmak da bir fikirdir. Bu strateji imitasyon yapan firma için şu durumlarda çok uygun olabilir. Satış kanallarına daha iyi ulaşımı varsa, daha etkin bir satış gücü varsa, daha büyük pazarlama bütçesi varsa.
  5. Önceden tahmini konumlandırma. Firma segmentin ihtiyaçlarının değişimini gözönünde bulundurup ileriye yönelik tahmini konumlandırmalar yapabilir. Marka yeni olup hızlı kabül göreceği düşünülmediğinde oldukça uygundur, ve müşterilerin ihtiyaçları önerilen fayda ile gitgide denk geldikçe Pazar payı giderek oluşur. En iyi durumda uzun vadede konumlandırma başarılı olur: En kötü durumda ise ihtiyaçlar istenildiği gibi değişmez ve firmanın ekonomisine negatif bir getiri olarak yazılır.
  6. Adapte olan konumlandırma. Segmentin isteklerinin zamanla değiştiğini düşünerek değişen trendlere göre konumlandırmayı belli periyotlarda yenilemek de yardımcı olabilir.
  7. Savunucu konumlandırma. Firma pazardaki bir segmentte tek markayla güçlüyse taklit edilebilir durumdadır. Aynı konumlandırmaya benzer başka markayı piyazaya kendisi sürüp uzun vadede öz markasını korumaya alabilir. Karlıığa faydası olmayabilir fakat uzun vadede firmanın kendini rekabetten korumaya faydası olacaktır. Örneğin, Procter & Gamble çamaşır deterjanı kategorisinde tide, bold gibi 7 ayrı markası bulunuyor.Bunların bir çoğu tüketicinin zihninde benzer konumlara sahipler.

İlgili diğer yazılarımı da inceleyin,

 

11 konumlandırmadan hangisi daha başarılı?

Marka özellik sıralaması

Marka genişletmenin 8 yolu

Ürün portföyü nasıl oluşturulur 5 örnek

Hergün yeni ürün oluştururken nasıl düşünmeli, 21 örnek

Konumlandirma stratejisi yaparken nelere dikkat etmeliyiz 15 kriter

Marka konumlandırmanın 7 yolu

7 konumlandırma stratejisi

Marka kimliğinin 6 özelliği

Yeni ürün başarısızlığında 10 sebep

Tüm zamanların en başarısız 10 ürünü

Başarısız yeni ürünlerden çıkarılacak 5 ders

15 adımda marka kitabı nasıl hazırlanır

4 ürün tipi ve riskleri

4 tüketim ürünü kategorisi

 

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

 

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments