KİTAPLARDA YAZMAZ BUNLAR – MEKTEPLİ ALAYLI ÇEKİŞMESİ-1 min read

“Kitaplarda yazmaz bunlar”

“Okulda öğretmediler mi?”

“Sen işletme okumadın mı nasıl bilmezsin?”

Sorulara pek yabancı değiliz değil mi? Alaylıların mekteplilere söylediği laflar bunlar.

mektepli alaylıİşyerlerinde ya alaylılar ya da çalıştığı alanda eğitim almamış bireyler eğitim avantajlarını kullanamadıklarından mekteplilerin avantajlarını öldürme eğilimine giriveriyorlar. Amaçları ne kadar da belirgin di mi?

Vurdukları nokta da “kitaplarda herşey yazmıyor, okullarda öğretmezler bunları, kitaplar zaten hep teorik” vs..

Gündüz çalışıp gece MBA yaptığım dönemde hocalarımın neredeyse hepsi piyasadan gelen üst düzey yöneticilerden idi. 2 sene boyunca tüm teorileri günlük hayata uygulama fırsatım oldu. Gece öğrendim gündüz uyguladım. Şunu iyi biliyorum ki kitaplarda yazanlar da o işi fiilen yapan iş adamlarının türettikleri çıkarımlar. Önce  tecrübe edip sonrasında akademiye katılıp tecrübelerinden süzdüğü fikri akademi literatürüne katıyor bu işadamları.
Sonrasında da kitapları üretiyorlar. Yani zaten kitapların içerik kaynağı piyasa tecrübelerinden edinilen fikirler. Bunun en güzel örneklerinden biri Warren Buffett. The lessons for corporate America.

Her okunan kitap her gidilen okul bir avantaj iken bunu öldürmeye çalışanlara söylemek isterim ki, öldürmeye çalışacağınıza siz de bu avantajdan faydalanmaya bakın..

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.