BAŞARILI BİR STRATEJİK PLANLAMA İÇİN 15 TÜYO3 min read

Dünyanın her yerinde firmalar stratejik plan geliştiriyorlar. Geleceklerinin vizyonunu dikkatlice oluşturuyorlar ve vizyonlarına ulaşmak için gerekli stratejileri belirliyorlar. Fakat birçok firma vizyonuna ulaşma veya stratejilerini yerine getirme konusunda başarısızlığa uğruyor. Tam çözüm de bulunmadığında aynı hatalar tekrarlanıyor. Her defasında daha iyiye gideceği düşünüldüğünde tekrar başarısızlıkla karşılaşılıyor. Stratejik planların başarıya ulaşması için şu tüyoları dikkat alabilirsiniz.

 

 1. Firmanın genel stratejisiyle uyumlu olmasını sağlayın. İnsan kaynaklarının 2/3’ü yani 66%sı yaptıkları stratejik planın firma stratejisiyle uyumlu değil. (Harvard Business School) Firmanın tüm stratejisiyle uyumlu olması herkesin daha kolay dâhil olması ve iç süreçlerin daha pürüzsüz yürümesi için önemlidir.
 2. Planlama ekibinizi çeşitli ama uyumlu bireylerden oluşturun.Çeşitlilik daha iyi bir stratejiye yönlendirir. Firmanın her alanını temsil eden liderler ve yöneticiler dâhil 6-10 kişilik çekirdek bir ekip oluşturun.
 3. Firmanın stratejisini ekibin anladığından emin olun. Birçoğu firmada çalışan personelin 95%’i çalıştıkları firmanın stratejisini anlamıyor. (Harvard Business School) Ekibin firma stratejisini anladıklarından emin olun. Aksi takdirde ortaya çıkan stratejik plan firma stratejisiyle uyumlu olmayabilir.
 4. Stratejik düşünme ve büyük resme odaklanmak için zaman ayırın.İnsanlar stratejik planlama tartışmalarının süresini kısmaya çalışacaklar. Fakat iyi bir stratejik plan çıkarmak için ekip büyük düşünmeli. Gerektiği kadar zamanı mutlaka ayırın.
 5. Firmadaki kilit adamların tam katılımını sağlayın.Kendi başınıza yapamazsınız. Eğer ekibiniz planlama sürecine kendini vermezse suda boğulursunuz. Özellikle ekip içinde kilit adamların sürece tam olarak kendilerini vermelerini sağlayın. Firmaların sadece 23%’ü formal stratejik planlama sürecini kullanıyorlar. Firmaların 52%’sinde ise kararlar küçük bir kıdemli grup tarafından yapılıyor. (McKinsey & Co.)
 6. Pozisyon ayırmaksızın açık bir tartışma ortamı yaratın. Planlama oturumlarını yönetmeye çalışmayın. Dışarıdan bağımsız birin yönetmesi herkesin kolaylıkla sürece dâhil olmasını sağlar. Aktif katılımı teşvik edin.
 7. Başlamadan önce uygulamayı da düşünün.Planın ne kadar iyi olursa olsun uygulanmazsa iyi bir plan değildir. Uygulama planın aksiyona dönüşmesidir. Uygulama olmazsa strateji planını çalışmış olmanız işe yaramaz.
 8. Uygulama planını kolay anlaşılır yapın. Yapılan planın aksiyon cetveli y anlaşılır, aşamaları kolay takip edilir olmalı. Uygulama sırasında çıkan aksaklık tüm planın uygulanmamasına sebep olabilir.
 9. Planınızı taşa yazmayın, esnek olmalı. İyi planlar esnek olmalı, katı ve değiştirilmez olmamalı. Pazar değişkenlerine adapte olmak için gerektiğinde değiştirmekten çekinmeyin.
 10. Her aşamada bir sonraki aşamayı açıkça anlatın.Her stratejik plan oturumunu kapatmadan önce bir sonraki aşamayı herkesin sorumluluğunu ve teslim tarihlerini anlamasını sağlayın.
 11. Stratejiyi bir alışkanlık yapın. Stratejik plan başarı performansını aylık, 3 aylık kontrol edin. Sonuçlar için hesap vermeye odaklanın ve onaylanmayan kaçırılmış teslim sürelerinin sonuçlarının açık ve net olmasını sağlayın.
 12. Bilginin doğruluğundan emin olun. Eğer stratejik plan iyi bir bilgi tabanına dayanıyorsa iyi bir stratejik plandır. Çoğunlukla takımlar test edilmemiş varsayımlara güvenirler. Bilgi temelli bir plan kurulmalıdır.
 13. Planlamaya çok zaman ayırmayın. Planlamaya aşırı zaman ayırıp aksiyon almaya zaman kalmayabilir. Bazen planın içinde kaybolup plan yapmaktan iş yapamaz hale gelirsiniz. Uygulamayı es geçmeyin, çünkü plan uygulama ile var.
 14. Başka firmadan kopyalamayın. Size benzeyen bir firmanın bir örneğini bulup sizin stratejik planınız gibi uygulamak kolay olabilir. Fakat firma özelinde değişebilecek iç dinamiklerin de farkında olmalısınız. Her organizasyon özgündür, komplikedir ve çeşitliliğe sahiptir. Kendi yolunuzu bulmalısınız.
 15. İletişim, iletişim, iletişim. Stratejik planlama süreci firmada aşağıdan yukarı yukarında aşağı iletişimin iyi olduğu zaman başarılı olur. İletişimin kesilmesi tüm süreçleri sekteye uğratabilir. İç iletişimin pürüzsüz ve akışkan olmasını sağlayın.

 

Not: Bu makalede kendi kullandığım ve önerdiğim ürünlere, sitelere veya hizmetlere affiliate linkler olabilir. Bu demektir ki bir affiliate linke tıkladığınızda ve ürün ve hizmet satın aldığınızda, muhtemelen küçücük bir komisyon kazanacağım. Size hiçbir maliyeti yoktur, rahatlıkla her gürdüğünüz linke tıklayabilirsiniz. Önerdiğim tüm eğitim kaynaklarını tek bir sayfada görmek isterseniz eğitim kaynakları sayfasına gidin.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
1Shares

Sen de Yorumunu Yaz;