ETKİLİ BİR EMAIL PAZARLAMASI İÇİN 18 STRATEJİ5 min read

Email pazarlaması tüketicilerin email kutularına belli aralıklarla tanıtım emailleri yollamaktır. E-mail sadece canlı değil, en yaygın kişisel ve pazarlama iletişimi açısından günlük kullanım için doğrudan kanaldır.

how-to-generate-maximum-engagement-with-your-email-marketing

Cep telefonu ve tabletlerin de gelişimi ve yaygınlaşmasıyla emaile ulaşım arttı. Email daha fazla kullanılan bir iletişim şekli olmaya başladı. Bazı araştırmalar göre:
 • Tüketicilerin 91%’i email kutusunu günlük kontrol ediyor (ExactTarget)
 • Email müşteri kazanmak açısından facebook ve twitterdan 40 kat daha etkili. (McKinsey & Company)
 • Firmalar satışa hazır görüşmeleri email ile 33% daha az maliyetle 50% daha fazla arttırmış. (Forrester Research)
 • eConsultancy’nin yaptığı bir araştırmaya göre firmaların 73%’ü yatırımdan getirisinin iyi olduğunu belirtmiş.
 • 2013 te yapılan bir araştırmaya göre pazarlama departmanlarının 67% si müşteriye en ilgili içeriği ulaştırmak, firmalarının stratejik hedefi olduğunu söylemiş. -MarketingSherpa, Email Benchmark Survey, 2013
 • Maliyet kazanç oranı açısından da email pazarlama getirisi yüksek bir alan.

ROI-graph-650x299

Aşağıdaki listede daha güçlü email pazarlama için tüyolar bulacaksınız. Gelirinize fayda sağlayacağını umuyoruz.

 1. Kazanım stratejisi kurun Eğer tüketicinin büyümesine öncelik veriyorsanız, önce müşterilerin markanızla nerelerde temas ettiğine dikkat edin. Daha sonra bu etkileşimi nasıl arttıracağınızı belirleyin. Örneğin her zaman kazanım formlarını mobil cihazlara göre optimize hale getirin. Eğer müşteri tablette veya telefonda ise ve formunuzu dolduramıyorsa o kaydı kaybedeceğinizden emin olun.
 2. Mobil araçlar için optimize etmek çok önemli Emaillerin 43%’ü mobil cihazlarda okunuyor. -2011 e göre 10% artmış (Litmus)- Mobil cihazlar için emailini optimize etmeyen firmalar ciddi etkileşim kaybedebilirler. Mobil cihazlarda email açamayan tüketicilerin 63%ü emaili hemen siliyorlar.(Return Path, US) En başından beri keyifli bir email deneyimi yaşatın. Eğer ilk açılış iyi şekilde optimize edilmişse tüketici olumlu bir deneyim hissedecektir.
 3. Email listenizi segmentlere ayırın Bu şekilde gönderilerinizi daha ilgili üyeye yollayabilirsiniz. Herkese yollamaktan çok daha etkilidir. İçeriği de buna göre düzenlemelisiniz. Verilerinizin hedeflediğiniz kitlenin ilgisini çekmeli. Toplu ve karambole mailler yollamayın. Cinsiyet veya lokasyon gibi veri noktaları kullanmak üye deneyimini dramatik bir şekilde arttırabilir. Benzer şekilde, sosyal medyada facebook’un coğrafi hedefleme özelliklerini kullanın.
 4. Emailleri mümkün olduğunca kişiselleştirin Websitesi ziyaretçileriniz, email ve mobil kayıtlı ziyaretçileriniz ve size sosyal medyada iletişim haline geçenler mesajlarınızın daha kişiselleştirilmiş olmasını severler. Örneğin; her abonenizin gezinme alışkanlıklarına göre kişiselleştirilmiş tavsiyeler içeren emailler hazırlayabilirsiniz. Kşiselleştrilmiş tavsiyeler içeren pazarlama emailleri satışınızı 15-25% oranında, tıklama oranını 25-35% oranında arttırır.
 5. Emaillerde kişinin ismini çok sık kullanmayın. Biraz kişiselleştirme iyidir, fakat bunu çok yaparsanız ürpertici olabilir.
 6. Kullanmak için izin isteyin Email kanalı büyük oranda izinli pazarlama ile beraber yürüyor. Yani markalar email yollamadan önce müşterilerden izin istemeli. İzni aldığında diğer aşama ise içerikği müşteriye göre ayarlamak kalıyor.
 7. Email satışı tetikler Eğer email pazarlama yapmıyorsanız, elinizdeki içerik için en geniş doğrudan muhatapları es geçiyorsunuz demektir. Bir araştırmaya göre satınalma için facebooktaki akıp giden haber kaynağı (news feed)ten ziyade kaçırmak istemediklerinden email tercih ediyorlar. Tekliflerinizi yaymak için sosyal medyayı kullanın ve tüketicileri websitenize gelip abone olması için teşvik edin. Paylaşım sadece sosyal ağlarda olmuyor Eğer markanızın sosyal networklerdeki paylaşımına odaklanmışsanız, buzdağının sadece üst kısmını görüyorsunuz demektir. Dağın altında ise özel görüşmeler, ağızdan ağıza yayılma ve email ile yayılma vardır. Bunlar pek görünmez, ölçülmez ve takip edilmez.
 8. Satınalım sonrası mesajlarınızı otomatikleştirin Müşterinizle ilişkilerinizi alışveriş yaptıktan sonra haftalık, aylık veya 90 günlük kampanylarla canlı tutun.
 9. Üyelerinize ne bekleyeceklerini söyleyin Firma haberi, başkandan mektup, satışa çıkan ürünler, günlük satış teklifleri, haftalık tüyolar yollasanız da üyelerinize ne sıklıkta ne bekleyeceğini belirtin. Üye kayıt formunda mümkün olduğunca fazla bilgi verin, böylece bu listede olup olmayacaklarına karar verirler.
 10. Görsel kullanımını en aza indirin. Birçok email alıcısı emailin içindeki resmi göremiyor, ve resim çöp oluyor. Görsel yoğun bir tasarım yerine iyi bir html-kodlu bir email hazırlayın. Asla sadece büyük bir görsel içeren email yollamayın, özellikle önemli ve kritik mesajları bu görsel üzerine yerleştirmeyin. Birçok email programı bu görselleri zaten engelliyor.
 11. Emailerinizi gerçek zamanlı ayarlayın – CRM verisini ve ürün bilgisini gerçek zamanlı eşleştirin. Fiyat, kategori, stok vs. Örneğin bir müşteri 100 tl lik bir ürüne baktı ve çıktı. Fakat bir süre sonra ürün 80 tl ye düştü. Bu fırsat, müşteriye haber vermek ve tekrar etkileşime geçmek için harika bir fırsat. Kurgu düz ve bu kampanyalar 100% otomatik, yani hızlı bir kazanım. Bunun gibi emailleri düzenlemede çok fırsat var, ve yatırım getirisi çok yüksek.
 12. Listeden çıkmak kolay olmalı Tüketiciler listeden çıkamadıklarında emaillerine spam bayrağı ekliyorlar. Emailne her spambayrağı ekleyen üye sizin leyhinize çalışıyor. Özellikle email tedarikçilerindeki ününüz olumsuz olacaktır. Bu da bir sonraki yollayacağınız emailin gelen kutusu yerine spam kutusuna düşmesi olasılığını arttırır. Bulması kolay bir link koyun ve listeden çıkması kolay olsun.
 13. Rakam ve istatistik kullanın Pazarlama ve sanal satış emaillerini açma oranı 20%. Rakamlar üyenin durup düşünmesini sağlayabiliyor. Bunu avantaj olarak kullanabilirsiniz. Rakamları ve istatistikleri emailn metin veya görsel kısmında ve özellikle başlık kısmında kullanmak okuyucunun dikkatini çekecektir.
 14. Emailin başına kritik bilgiyi koyun, logo değil. Emailin üst kısmı bir resim veya logo için en iyi yer değildir. Mesajınıza aksiyona çağrı mesajınızla başlarsanız üyeniz ilk onu görür. Logo veya görseli altına koyun.
 15. Güçlü bir eyleme çağrı kullanın. Birçok email programı resmi engellediinden eyleme çağrı linkini resme koymayın. Eyleme çağrı linki kolay görünür, açık ve her formatta görülebilir olmalıdır. Üyenin nereye ve neden tıklayacağını, tıkladığında ne bulacağını açıkça belirtin.
 16. IP adresinizin kara listede olmadığından emin olun. Eğer bir okuyucu spam email yolladığınızı düşünürse kara listeye geçebilirsiniz. Önceden kara listede olamdığınızı bilmek önemlidir, yaptığınız iş boşa gidip gitmeyeceğini anlarsınız.
 17. Fiziki adresinizi de yazın. Üyeniz sizin fiziken nerede olduğunuzu bilmek isteyebilir. Posta adresinizi emailinize ekleyin.
 18. BCC alanını kullanarak toplu email göndermeyin Toplu email göndermek spam filtresine takılabilir. En iyisi her üyeye tek email göndermektir.

 

Email, güçlü bir websitesi ve müşteri deneyimi kombinlendiğinde stabil interaktif bir pazarlamaya temel oluşturur. Unutmayın ki müşterilerinizde akıllı telefon sahibi olanlar ve olmayanlar bulunuyor. Kampanyanızın ikisine de uyumlu olduğundan emin olun. Websitenize gelenlerin iznini alarak kendi veritabanınızı oluşturun. Emailin hedefe gönderilebilme becerisi, sizden haberler duymayı uman tüketicinize ulaşmada markanıza gerekli pazarlama enerjisini veren yatırım yapmaya değer önemli bir araç.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.