FARK ANALİZİ NEDİR?(GAP ANALYSIS)1 min read

Fark analizi potansiyel ve gerçek durumu ölçmek ve karşılaştırmak için harika bir araçtır.

Fark analizi (gap analysis) firmanın belli dönemlerde gerçek performansı ile beklediği performansını karşılaştırma analizidir. Eğer bir firma elindeki kaynaklarını etkin bir şekilde kullanmazsa potansiyelinin altında iş yapar. Potansiyelinin ne olduğunu belirleyen çalışmalar yapıldıktan sonra bütçe belirlenir ve belli aralıklarla bütçe ve fiili karşılaştırması yapılır. Aradaki farka bakılır, dikkat çeken farkların sebepleri incelenir ve çözümler üretilmeye çalışılır.

 

Fark analizi operasyonel, stratejik ve taktik düzeyde yapılabilir.

 

Fark analizinde kullanılacak olan bütçe birkaç analizden beslenir. Bunlar sektör ortalamaları, pazarlama hedefleri, rakiplerle karşılaştırma yani benchmarklar.

 

Fark analizinde beklentileri ölçmek için aynı zamanda dağıtıcılardan alınan geri bildirimler, çalışanların yorumları ve müşteriden alınan bilgiler gibi birden çok bilgi kullanılabilir.

 

Not: Bu makalede kendi kullandığım ve önerdiğim ürünlere, sitelere veya hizmetlere affiliate linkler olabilir. Bu demektir ki bir affiliate linke tıkladığınızda ve ürün ve hizmet satın aldığınızda, muhtemelen küçücük bir komisyon kazanacağım. Size hiçbir maliyeti yoktur, rahatlıkla her gürdüğünüz linke tıklayabilirsiniz. Önerdiğim tüm eğitim kaynaklarını tek bir sayfada görmek isterseniz eğitim kaynakları sayfasına gidin.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Sen de Yorumunu Yaz;