FARK ANALİZİ NEDİR?(GAP ANALYSIS)

Fark analizi potansiyel ve gerçek durumu ölçmek ve karşılaştırmak için harika bir araçtır.

Fark analizi (gap analysis) firmanın belli dönemlerde gerçek performansı ile beklediği performansını karşılaştırma analizidir. Eğer bir firma elindeki kaynaklarını etkin bir şekilde kullanmazsa potansiyelinin altında iş yapar. Potansiyelinin ne olduğunu belirleyen çalışmalar yapıldıktan sonra bütçe belirlenir ve belli aralıklarla bütçe ve fiili karşılaştırması yapılır. Aradaki farka bakılır, dikkat çeken farkların sebepleri incelenir ve çözümler üretilmeye çalışılır.

 

Fark analizi operasyonel, stratejik ve taktik düzeyde yapılabilir.

 

Fark analizinde kullanılacak olan bütçe birkaç analizden beslenir. Bunlar sektör ortalamaları, pazarlama hedefleri, rakiplerle karşılaştırma yani benchmarklar.

 

Fark analizinde beklentileri ölçmek için aynı zamanda dağıtıcılardan alınan geri bildirimler, çalışanların yorumları ve müşteriden alınan bilgiler gibi birden çok bilgi kullanılabilir.

 

2008’den beri pazarlama dalında çalışıyorum. Marmara Üniv. İng. İşletme’den sonra Yeditepe’de MBA yaptım. Ülkemizde inanılmaz bir potansiyel var ve markalaşmak ülkemizi fersah fersah ileri götürecek. Kendini yetiştirmiş marka müdürlerine de bu yüzden çokça ihtiyaç var. Pazarlama departmanlarını ve girişimcilerle araştırıp öğrendikleirmi, bildiklerimi paylaşıyorum, okumaya devam edin..

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: