FİKİR LİDERLERİYLE ÇALIŞIRKEN LAZIM OLACAK 12 TÜYO2 min read

Fikir liderleri markaları ve sektörleri şekillendirirler, araştırmaları ve tartışmaları etkilerler, fikirleri yayarlar, görüşmeleri genişletirler ve kararları etkilerler. Fikir liderlerine yaklaşmak ve ikna etmek için temel stratejiler fikir liderleri ister topluluk düzeyinde, ister bölgesel veya ulusal düzeyde olsun genelde aynıdırlar. Bu bilgileri en etkili ve verimli savunucu stratejisi tasarlamak için bu bilgileri kullanın.

 

 1. Hedefinize odaklanın. Amacınıza ulaşmak için kullanacağınız kampanya için gerekli fikir liderlerini değerlendirin. Destekleyici insanlarla başlayın ve kampanyaya ilk katılanlara karşı hassas olun.Örneğin; geleneksel bir lider kampanya planlanırken farkında olunmak ister veya dikkate alınmamış hisseder.
 2. Saygılı olun. Her zaman söze fikir liderine zaman ayırdıkları için teşekkür edin. Samimi teşekkürler her zaman iyi karşılanır.
 3. Profesyonelce davranın. Kıyafet ve tavır olarak profesyonelce davranın. Diğer lider, halk figürü veya organizasyonları eleştirmekten çekinin.
 4. Odaklı olun. Bir mektupta veya görüşmede sadece bir şeyden bahsedin. Savunucular genelde fikir liderleriyle olabildiğince çok bilgi paylaşmaya çalışırlar fakat fazla bilgi mesajı karıştırır ve konuyu sulandırır. Özellikle fikir liderlerinin zamanı kısıtlı olduğunda dikkat edilmelidir.
 5. Hazırlıklı olun. Önce fikir liderinin konudaki pozisyonunu belirleyin. Bu araştırmada bir network ile çalışmak yardımcı olur. Bu networklerin fikir liderleriyle irtibatı vardır. Fikir liderlerinin gençlerle olan ilişkisini araştırın. Bir anne mi, amca mı, kuzen mi veya büyükanne mi? Fikir liderinin takipçilerini, görüşünü, geçmişini ve ilgi alanlarını dikkate alarak ikna edici bir yaklaşım hazırlayın.
 6. Kişisel iletişim kurun. Fikir liderinin ortak arkadaş, akraba veya iş arkadaşlarını bilmesine izin verin. Kişisel iletişim ziyaretin verimliliği açısından fark yaratabilir. Fikir liderleri iletişim halinde olduğu kişilerin ziyaretlerinde daha olumlu düşünebilir.
 7. Bir bilgi kaynağı olun. Bazı fikir liderlerinin düşünecek ve yapacak o kadar işi vardır ki hiçbir konuya uzun süre odaklanamazlar. Yeterince bilgi sahibi olmayabilirler, bilgi boşluklarını doldurun. Fikir liderlerini soru sormaları için cesaretlendirin.
 8. Doğruyu söyleyin. Fikir liderine yanlış bilgi vermek kadar hızlı güven kaybettiren bir yol yoktur. Her zaman doğruyu söyleyin.
 9. Konuyu başka destekleyenleri de bilin. Fikir liderleri pozisyonu destekleyen diğer organizasyon ve fikir liderlerini bilmek isterler. Mümkün olduğunda topluluk üyelerini fikir liderleri ziyaretine katılmalarını sağlayın.
 10. Konuyla aynı fikirde olmayanları bilin. Güçlü bir enstitü veya kişi konuya karşı görüş bildirdiğinde fikir lideri zor bir karar aşamasına gelebilir. Karşı görüş getirenin kim olabileceğini ve pozisyonlarının ne olabileceğini öngörün. Potansiyel argümanları fikir lideriyle tartışın. Karşı görüş olduğunda eleştiriyi önceden tahmin etme becerisi fark yaratacaktır.
 11. Takip edin. Fikir lideri kendinden yapması beklenenleri yapıp yapmadığını araştırın. Görüşme sonrası bir teşekkür mektubu yollayın ve pozisyonu tekrar ifade edin. Her destekleyici hareket için teşekkür edin. Kibarca söz verdiklerini yerine getirmeyi takip edebildi mi diye sorun.
 12. Düşman yaratmayın. Hislendiren konularda duygulanıvermek kolaydır. Fakat fikir liderleriyle ileride tekrar çalışabilirsiniz. İlişkilerinizi geleceğe yönelik olumlu durumda bırakmaya özen gösterin. Tartışmalarınız hararetli olmasın. Ve asla bir fikir liderini tehdit etmeyin. Konuya karşı görüş bildirse bile fikir liderleri birbirlerini savunurlar.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments