ileri excel formül

İleri Excel Formülleri: Ustalaşmak İsteyenlere 220+ İleri Excel Formülü ve İngilizcesi [Örnekli]

İleri Excel Formülleri çok yaygın olarak kullanılmayan formüllerdir. Bir yandan da ileri excel formülleri çok güçlü hesaplamalar yapabilirler. İleri excel formulleri verileri çoğaltmak, belirli kriterlere göre filtrelemek, koşullu formüller vb. gibi mevcut... Read more »

Excel formülleri: En Sık kullanılan 100 Excel formülü ve İngilizcesi

Bu makalede MS excel formüllerinin en çok kullanılan 100 tanesini inceleyeceğiz. Microsoft Excel, verilerle çalışmak için başvurulan bir araçtır. MS Excel şirketin kalbi gibidir. MS excel İş ortamında en çok kullanılan programdır.... Read more »

FARK ANALİZİ NEDİR?(GAP ANALYSIS)

Fark analizi potansiyel ve gerçek durumu ölçmek ve karşılaştırmak için harika bir araçtır. Fark analizi (gap analysis) firmanın belli dönemlerde gerçek performansı ile beklediği performansını karşılaştırma analizidir. Eğer bir firma elindeki kaynaklarını... Read more »

KRİTİK BAŞARI FAKTÖRÜ NEDİR?

  Her tür işte hedefe ulaşmak için doğru işletilmesi gereken bir takım işler vardır. Bunlar kritik başarı faktörüdür. (CSF) Firmanın stratejik plan ve amaçlarını ne derece başardığını ölçmek için kullanılan göstergedir.  ... Read more »

DUPONT ANALİZİ NEDİR?

Dupont analizi (aynı zamanda dupont kimliği, dupont eşitliği, dupont model veya dupont metodu olarak da bilinir) firmanın en kritik finansal performans ölçülerinden biri olan ROE’si (sermayeden getiriler) hesaplamasında en bilinen metotlardan biridir.... Read more »

BÜTÇE OLUŞTURURKEN 7 ALTIN TAVSİYE

Satış bütçesi tahmini ay bazında ulaşmayı düşündüğünüz satış rakamını belirlemektir. Birçok firma satış bütçesini senede bir kez belirler. Pazar şartlarını analiz edip, iş ortaklarınızla görüşerek belkide haftalar harcanarak yapılmış doğru yapılmış bir... Read more »
kalem bozuk para

ÇALIŞMA SERMAYESİ NEDİR?

Çalışma sermayesi firmaya operasyonunu sürdürebilmesi için gerekli likit nakiti gösteren finansal bir ölçüdür. Formül: Çalışma sermayesi= dönen varlıklar – kısa vadeli borçlar Örneğin bir firma 30 haziranda bilançosu şu şekilde ise Dönen... Read more »

SIFIR BAZLI BÜTÇE

Sıfır bazlı bütçe uygulaması, bütçenin geçen seneyi baz almadan her sene tamamıyle sıfırdan düzenlenmesi ve onaylanması demektir. Sıfır bazlı bütçeleme geleneksel planlama ve bütçelemenin tersine işleyen bir yapıdadır. Geleneksel artırmalı bütçede departman... Read more »
pazar haritası 0

EXCELDE 12 ADIMDA PAZAR HARİTASI YAPMA

Pazar haritası (market map) bize fırsatları rahatça görmemizi sağlayabilir. Bunu yaparken de elle çizim yerine daha milimetrik yapmak için exceli kullanmalıyız. Size pazar haritasının excelde nasıl yapılacağını anlatıyorum. Bitince ulaşacağımız grafik şu... Read more »
bcg matrix 12

EXCELDE 11 ADIMDA BCG MATRIX YAPIMI

Strateji çizmenize çok yardımcı BCG matrixi orantılı bir şekilde excelde nasıl hazırlandığını anlatıyorum. Aslında çok kolay. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. ... Read more »