EXCELDE PRICE INDEX OLUŞTURMA1 min read

Fiyatlama yaparken çeşitli nedenlerle piyasadaki ürünlere bakarak indexleme yapılır. Bunu excelde formul kurarak şu şekilde yaparız.

*Not: Marka isimleri gerçek olsa da fiyatları temsilidir. 

s

Önce tüm piyasadaki oyuncuları ve fiyatlarını sıralarız. Pazar liderine yan sütunda 100 rakamını veririz. Bunu başlangıç birimi yani 100% kabul ederiz. Diğerlerinin fiyatlarının pazar liderinin fiyatına oranı doğrultusunda 100% olan rakama oranını buluruz. O bizim index rakamımızı oluşturur. Örneğin: pazar lideri fiyatı : 10,00 TL, index başlangıç birimi 100%. Sizin ürününüz fiyatı: 12,50 TL. Sizin index biriminiz 12,50 / 10,00 x 100 = 125% yani sizin fiyatınız pazar liderinin 125% indexinde.

Fiyat indexi hesabının çeşitli kullanım alanları var. Mesela yeni çıkarılacak bir ürününüz var, pazar liderinin 80% indexinden çıkmak istiyorsunuz. Pazar lideri fiyatı 10,00 TL ise 10 x 80% = 8,00 TL olarak çıkmalısınız. Eğer segmentte iddialı olmak istiyorsanız, genelde yeni ürünler 80% index olarak düşünülür.

Rakamları görsel bir charta dökersek bulunduğu yeri daha kolay anlayabilirsiniz.

index

Herkese bol kazançlı günler…

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

Not: Bu makalede kendi kullandığım ve önerdiğim ürünlere, sitelere veya hizmetlere affiliate linkler olabilir. Bu demektir ki bir affiliate linke tıkladığınızda ve ürün ve hizmet satın aldığınızda, muhtemelen küçücük bir komisyon kazanacağım. Size hiçbir maliyeti yoktur, rahatlıkla her gürdüğünüz linke tıklayabilirsiniz. Önerdiğim tüm eğitim kaynaklarını tek bir sayfada görmek isterseniz eğitim kaynakları sayfasına gidin.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Sen de Yorumunu Yaz;