INFOMERCIAL NEDİR?

Satış ile tanıtımın aynı anda yapıldığı bir çeşit interaktif televizyon reklamıdır. İlk Amerika’da başlamış ve sektör büyüklüğü 200 milyar dolardır.

Çoğunluğu canlı yayındır. Genelde bir telefon numarası ve websitesi içerir. Ürünün değişik yönleri uzun uzun anlatılır. Televizyondan canlı yayın yapılır ve doğrudan iletişime geçilir. Bir infomercial 30-50 dk arası sürebilir. Genellikle gece 11:00’dan sonra başlar. En çok harcamalar sabah erkenden yapılıyor.

Firmalar için de avantajlıdır. Aynı zamanda firmalar için 30 dakika reklam oldukça maliyetlidir. Fakat infomercial ile hem ürün anlatılır, hem satılır hem reklamı yapılır. Tanıtımı profesyoneller yapar. Ürünü firmalar kendi anlatmaz, bir profesyonele iş verilir. Hatta set tasarımı, metin, gösteri formatı, kullanım örnekleri gibi işleri kanal bile başından sonuna kendi yapmaz. Reklam ajansları reklam videosunu çekerler ve tüm organizasyonu yaparlar.

Infomercial videolar çekimi uzundur. Örneğin videoda müşteri referanslarına yer verecekseniz, doğru insanları seçmeli ve hatta yerine gidip çekim yapmalısınız. Çekim yaptıktan sonra yayınlama fiyatları ürün ve TV kanalına göre çok değişkenlik gösterebilir. Videoyu çektikten sonra da işe yarayıp yaramayacağını görmek için daha yerel bir TV de yayınlayıp tepkileri ölçebilirsiniz.

Satışı için infomercial kullanılan ürünler genelde temizleme ürünleri, mutfak gereçleri, yemek hazırlama aparatları, besin takviyeleri, hafıza geliştirme kursları, kitaplar,  kozmetik ürünler, kellik ilaçları, cinsel gelişim destekleyicileri, kilo verme ürünleri, kişisel vücut geliştirme ürünleri ve yetişkin sohbet hatları.

Büyük firmalar da denedi. Ürünleri daha iyi anlatmak için Apple, Microsoft ve Thermos-Grill2go gibi büyük markalar da informercial kullandı. Fakat Steve Jobs geri döndüğünde tüm infomercialleri durdurdu.

Infomercial Türkiye’de de bir çok ürün için kullanıldı. Tamamen kendini infomercial ile satışa adamış TV kanalları var. Eğer ürününüzün anlatacak bir özelliği var ise infomercial deneyebilirsiniz. Kanallarla irtibata geçin. Size yol göstereceklerdir.

2008’den beri pazarlama dalında çalışıyorum. Marmara Üniv. İng. İşletme’den sonra Yeditepe’de MBA yaptım. Ülkemizde inanılmaz bir potansiyel var ve markalaşmak ülkemizi fersah fersah ileri götürecek. Kendini yetiştirmiş marka müdürlerine de bu yüzden çokça ihtiyaç var. Pazarlama departmanlarını ve girişimcilerle araştırıp öğrendikleirmi, bildiklerimi paylaşıyorum, okumaya devam edin..

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: