KAR HAVUZU

Kar havuzu yöneticilerin gelir büyümesinden ziyade kar büyümesine odaklanmalarını sağlayan bir strateji modelidir. Asıl tanımı sektördeki değer zincirinin her adımındaki kazanılan kardır. Sektörde diğerlerinin görmediğini gören firmalar daha büyük karlar için daha hazırlıklı olurlar.

 

Kar havuzu modeli ile kar büyümesi getiren stratejiler kurulabilir. Fikir basit olsa da kurgu bazen komplex olabilir. Değer zincirinin her bölümü farklı derinliklerde kar havuzuna sahip olabilir. Hatta her bölüüm kendi içinde de farklılaşabilir. Örneğin bir bölümün kar havuzu derinliği müşter grubuna göre, ürün kategorisine göre, coğrafik pazarlara göre ve dağıtım kanallarına göre farklılaşabilir. Bir sektördeki kar yoğunluğu dağılımı gelir yoğunluğu dağılımından farklı olabilir.

 

Kar havuzu modeli çoğu zaman şunlar için kullanılır

yeni kar kaynakları bulmak için

değer zincirinde firmanın rolünü tekrar düşünmek için

firmanın geleneksel kar kaynaklarına tekrar odaklanmak için

ürün, fiyat ve operasyonel kararları verirken

 

Kar havuzunu haritalandırmak 4 adımdan oluşur

  • Kar havuzunun sınırları
  • Kar havuzunun tamamının büyüklüğünü tahmin etmek
  • Değer zincirindeki her aktivtenin büyüklüğünü belirlemek
  • Hesaplamaları kontrol etmek

 

 

Comments

comments

semiharslan

2008'den beri pazarlama dalında çalışıyorum. Marmara Üniv. İng. İşletme'den sonra Yeditepe'de MBA yaptım. Ülkemizde inanılmaz bir potansiyel var ve markalaşmak ülkemizi fersah fersah ileri götürecek. Kendini yetiştirmiş marka müdürlerine de bu yüzden çokça ihtiyaç var. Pazarlama departmanlarını ve girişimcilerle araştırıp öğrendikleirmi, bildiklerimi paylaşıyorum, okumaya devam edin..

Bir Cevap Yazın