KAR HAVUZU1 min read

Kar havuzu yöneticilerin gelir büyümesinden ziyade kar büyümesine odaklanmalarını sağlayan bir strateji modelidir. Asıl tanımı sektördeki değer zincirinin her adımındaki kazanılan kardır. Sektörde diğerlerinin görmediğini gören firmalar daha büyük karlar için daha hazırlıklı olurlar.

 

Kar havuzu modeli ile kar büyümesi getiren stratejiler kurulabilir. Fikir basit olsa da kurgu bazen komplex olabilir. Değer zincirinin her bölümü farklı derinliklerde kar havuzuna sahip olabilir. Hatta her bölüüm kendi içinde de farklılaşabilir. Örneğin bir bölümün kar havuzu derinliği müşter grubuna göre, ürün kategorisine göre, coğrafik pazarlara göre ve dağıtım kanallarına göre farklılaşabilir. Bir sektördeki kar yoğunluğu dağılımı gelir yoğunluğu dağılımından farklı olabilir.

 

Kar havuzu modeli çoğu zaman şunlar için kullanılır

yeni kar kaynakları bulmak için

değer zincirinde firmanın rolünü tekrar düşünmek için

firmanın geleneksel kar kaynaklarına tekrar odaklanmak için

ürün, fiyat ve operasyonel kararları verirken

 

Kar havuzunu haritalandırmak 4 adımdan oluşur

  • Kar havuzunun sınırları
  • Kar havuzunun tamamının büyüklüğünü tahmin etmek
  • Değer zincirindeki her aktivtenin büyüklüğünü belirlemek
  • Hesaplamaları kontrol etmek

 

 

Not: Bu makalede kendi kullandığım ve önerdiğim ürünlere, sitelere veya hizmetlere affiliate linkler olabilir. Bu demektir ki bir affiliate linke tıkladığınızda ve ürün ve hizmet satın aldığınızda, muhtemelen küçücük bir komisyon kazanacağım. Size hiçbir maliyeti yoktur, rahatlıkla her gürdüğünüz linke tıklayabilirsiniz. Önerdiğim tüm eğitim kaynaklarını tek bir sayfada görmek isterseniz eğitim kaynakları sayfasına gidin.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Sen de Yorumunu Yaz;