KOBİLERDE PAZARLAMA DAHA ZOR2 min read

 

Şirketler ilk kurulduklarında ilk kurulan departman satış olur. Daha sonra depo ve muhasebe, sekreter, bilgi işlem belki..idari amir falan derken pazarlama, IK diye devam eder…ihracat pazarlamadan önce de gelebilir sonra da…bu sıralama hep ihtiyaç duyuldukça belirir..

SME_picto1Tam ihtiyaç duymadan açılan departmanların ne gereği anlaşılıyor ne de etkin olma şansı veriliyor. O şansı “ALMAK” gerekiyor. Özellikle KOBİ lerde pazarlamalar en temel ekip para getiren SATIŞ ile karşılaştırıldığında para harcayan PAZARLAMA departmanı hemen kolayca benimsenmiyor tabii…Şirket içinde en çok merak edilen şey departmanın işlevi. En çok sorulan soru “bu pazarlama ne yapar?”. Yönetimin az inancından dolayı bütçeler de düşük oluyor. Bütçe az olunca departmanın yapabildikleri de azaldığından etkili işler çıkarması da zor oluyor tabi. Yani tam bir kısır döngü. Bütçe alamayınca iş yapamıyorsun iş yapamayınca anlaşılmıyorsun, anlaşılmayınca neden bütçe versinler ki?

Bu pazarlama ne yapar sorusunun cevabını hala verememiş ya da alamamış iş dünyasındaki arkadaşlara söylüyorum, pazarlama departmanı pazarı inceler, kalite konumlaması ve yeni ürün belirler, ürün gamını, zamanlamasını oluşturur, satış estimasyonu yapar, tedarikçi bulur, anlaşmasını yapar, ambalajı tasarlattırır, üretimini yaptırır, ithalatını organize eder, yeni ürünlerin şirket içi kayıtlarını açar, tanıtım planını yapar, ajanslarla toplanıp çalışıp tanıtım materyallerini hazırlar, medya ile anlaşıp yayınlanmasını sağlar, yapılan çalışmaların sonucunu firmanın veya departmanın hatta bazen kendinin belirlediği KPI’lara göre ölçümlemesini yapar, bunların hepsinin bütçe planlamasını yapar, satış rakamlarını takip eder ve herşeyin topluca rapor sunumunu yönetime yapar. Pazarlama kısaca bunları yapar. Şirketten şirkete bazı işlemler yok olmuş bazı değişik işlemler pazarlamanın görevi yapılmış olabilir.  Yani bu özet listeye ekleme çıkarma yapılabilinir.

Pazarlama departmanı açmak çalıştırmak yürek bilek vizyon ve sabır ister. Satış günlük ölçümlenebilir ama pazarlama uzun vadelidir. Eğer bu konuda vizyonunuz çok sığ ise lütfen firmanızda departman açıp insanlarla oynamayın. Pazarlama departmanını işletemeyen firmalar var ve ekipteki insanların kariyerleriyle oynuyorlar, görüyoruz biliyoruz.

Temennim özellikle kobilerin pazarlamanın satış ekibinden daha güçlü olduğunu anlayıp yeterli önemi göstermeleri. Çünkü pazarlama departmanına gelecek her girişimci ruhlu birey sizin ekibinize ve firmanıza çok şey katar ve çok büyütür. Çekinmeyin, cesaret edin, güvenin.

Bol şanslı günler…

İlgili diğer yazılarımı da inceleyin,

 

Hangi konumlandırma daha başarılı olabilir?

Marka özellik sıralaması

Marka genişletmenin 8 yolu

Ürün portföyü nasıl oluşturulur 5 örnek

Hergün yeni ürün oluştururken nasıl düşünmeli, 21 örnek

Konumlandirma stratejisi yaparken nelere dikkat etmeliyiz 15 kriter

Marka konumlandırmanın 7 yolu

7 konumlandırma stratejisi

Marka kimliğinin 6 özelliği

Yeni ürün başarısızlığında 10 sebep

Tüm zamanların en başarısız 10 ürünü

Başarısız yeni ürünlerden çıkarılacak 5 ders

15 adımda marka kitabı nasıl hazırlanır

4 ürün tipi ve riskleri

4 tüketim ürünü kategorisi

 

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments