KOBİLERDE PAZARLAMA DEPARTMANI LÜX MÜ FIRSAT MI?2 min read

Şirketler ilk kurulduklarında ilk kurulan departman satış olur. Şirketin para getiren can damarı satış ekibinin ilk üyesi patronun kendisi olur. Daha sonra depo ve muhasebe, sekreter, bilgi işlem belki… idari amir falan derken pazarlama, IK diye devam eder… ihracat pazarlamadan önce de gelebilir sonra da… sıradaki departman hep ihtiyaç duyuldukça belirir… tam ihtiyaç duymadan açılan departmanların ne gereği anlaşılıyor ne de etkin olma şansı veriliyor. O şansı “ALMAK” gerekiyor.

kobiÖzellikle KOBİ lerde marketing para getiren en temel ekip SATIŞ ile karşılaştırıldığında para harcayan departman olarak görülüyor ve hemen kolayca benimsenmiyor tabii…  en çok merak edilen şey “bu pazarlama ne yapar?”… marketing bütçesi ayrılırken hep hesitate ediliyor ki bu da marketingcinin kendini göstermesine engel oluyor, kadro büyümüyor, sadece temel işler yapılıyor ve kişisel ve kariyer gelişimi oluşmuyor, marketingci tecrübe etmediği işler yüzünden iş değiştirmekte güçlük çekiyor, ne departman gelişiyor, ne kişiler gelişiyor ne de know-how. Bunaltıcı bir kısır döngüye giriliyor…

Bu durumdan tek ve zor bir kurtuluş yolu var ki o da benim seçtiğim yol… o döngüye kendini kaptırmış marketingcinin gece gündüz çalışıp departmanın işlemesini sağlayıp alt yapısını kurmak ve kendini her geçen gün saat dakika ve saniye geliştirmek… yoksa kısır döngünün içinde bunalır kalır marketingci…

Bir üniversite hocam demişti ki “mezun olunca büyük firmaları hedefleyeceksiniz ama kobileri de düşünün, onların da sizin gibi personele ihtiyaçları var.”

Ben de bunu düşünerek zor ve riskliyi yani 2. yi seçtim ve kobiyi tercih ettim. Çok zorlandım ama hiçbir yerde karşılaşmayacağım şeyleri tecrübe ettim, her şeyin ortasında kaldım, her işe koştum… ilk yıllar geldiğim güne kızarken şimdi geldiğim günü kariyerimin dönüm noktası olarak görüyorum… iyi ki kobi tecrübem var… Kobilerde pazarlama lüx mü fırsat mı diyorsanız, kullanabilene muazzam fırsat, kullanamayana lüx!

 

İlgili diğer yazılarımı da inceleyin, size faydası olacağına inanıyorum.

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

Not: Bu makalede kendi kullandığım ve önerdiğim ürünlere, sitelere veya hizmetlere affiliate linkler olabilir. Bu demektir ki bir affiliate linke tıkladığınızda ve ürün ve hizmet satın aldığınızda, muhtemelen küçücük bir komisyon kazanacağım. Size hiçbir maliyeti yoktur, rahatlıkla her gürdüğünüz linke tıklayabilirsiniz. Önerdiğim tüm eğitim kaynaklarını tek bir sayfada görmek isterseniz eğitim kaynakları sayfasına gidin.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Sen de Yorumunu Yaz;