KULLANIŞLI 25 TEŞHİR MALZEMESİ5 min read

En iyi reklam ne deseler bir çoğu çakma marketingcinin TV reklamı diyeceğini düşünüyorum. İşin içinde olan azınlıkta bulunan gerçek marketingciler ise bence şöyle sıralar. Önce ambalaj, sonra mağaza içi teşhir sonra sosyal medya reklamları.

Önce ambalaj, çünkü ne kadar reklam yaparsan yap tüketicinin aklında kalamayabilirsin, çok az kişiye ulaşabilmiş olabilirsin. Tüketici reklamlarını görmemiş olabilir. Herhangi bir etkinliğe katılmamış olabilir. TV izlemiyor olabilir. Reklamlar çıktığında zap yapmış olabilir. Satınalacağı dükkana gelince vitrini görmemiş olabilir, personele giydirdiğin logolu tişörtü farketmemiş olabilir. Ama ne olursa olsun iki şeyi farkedecek.

1-stand alınlığı

2- ambalaj

Özellikle ambalaj bu konuda daha baskın çünkü ürünü almadan önce ürünle tüketici arasındaki tek şey ambalaj. Tasarımın, diğerlerinden ayrılması, üzerindeki bilgiler oldukça kritik rol oynar.

Teşhir daha sonraki kritik faktör. Tüketicilerin alımlarının 72%sini spontane yapıyor. Yani mağazanın içindeki tanıtım ve ambalaja kadar giden yönlendirmeler satınalımın ¾ ünü etkiliyor. Bu da teşhirin önemini anlatıyor. Teşhiri kendi markamız tarafına kullanmamız bize çok fayda sağlayacak. Peki ürüne kadar giden müşteri için hangi noktalardan etkileniyor. Tüketici için 4 nokta sıcak nokta. Giriş, raf, boş alan ve kasa önü.. İşte o 4 nokta..

main

Mağaza içi teşhirde kullanabileceğiniz birçok malzeme ve teşhir şekillerinin bazılarını inceleyelim.

Daha kolay hayal etmemiz için alanların çizimlerine bakın. Bu çizimleri sunumlarda da kullanabilirsiniz. Honeywell’den alındığını belirtin lütfen 🙂

entrance

 

GİRİŞ:

Bunun dışında mağaza içi veya dışında teşhir müşteriyi içeriye çekmek ve alışveriş yapmasını sağlamak için reklam ve iletişim alanlarından diğerleri:

1- Tabela: Bir nevi outdoor reklam olduğunu da düşündüğüm etkili bir mecra. Faber castell’i hatırladığımız alan. Tabela yaptırmak iyi bir outdoor reklam stratejisidir. Uzun vadelidir. Yatırım yapılası bir alandır.tabela

 

2-Açık/kapalı hangler: Kapıdaki açık/kapalı askısı müşteriyi kapıda karşılamak için kullanılır. Yapışkan izi olmadığı için rahatsız edici değildir.

açık kapalı kapı

3-Giriş paspası: Tüketiciyi girişte karşılamak ve bilinçaltını kendi markanıza yönlendirmek için kullanılabilir.logo

 

4-Dükkan kapı önü sticker: Yoldan geçene içeride satılan markanın reklamını yapan zamanla yıpranan stickerlar.

yer sticker

5-Camda poster veya sticker: Çeşitli kesimli cutout stickerlar etkili olsa da, bunun için ekibiniz yetersizse küçük, uygulaması kolay stickerlar tercih edebilirsiniz.

cam sticker

6-Vitrin: Ürünün tamamen dışardan ve içerden rahat görünmesini sağlayan, satış stoku bulunmayan teşhirdir. Bir tür üç boyutlu P.O.P. malzeme etkisi yaratır. Bu nedenle mesajlar, tanıtıcı bilgiler, fiyat bilgileri vs. gibi materyaller ile desteklenmelidir. Vitrinde fiyat içermeyen ürünler çoğunlukla pahalı imajı oluşturur ve müşteri kaçırır. Böyle bir amacınız varsa o başka tabiki 🙂 Satış amacı olmadığından fonksiyonelliğinden çok dikkat çekecek kadar şık olmasına dikkat edilmelidir.130f89741607baa1c6e67914e2f43745

 

 

RAF

 Raf dizilimi tüketicinin gözüne hitap etmesi, doğru yerde olması, çekici olması çok kritik olabiliyor. Bu yüzden değişik raf uygulamalarına marketingcinin hakim olması gerek.

shelf

 

 

 

 

6-Gondol Başı; Reyonların baş tarafındaki kısımdır. Tüketici tarafından kolay görünen ve reyonu ziyaret edenlerin dikkatini çeken bir alandır. Tek bir cokeürünün resim gibi dizilerek poster görüntüsünden kaçınılmalıdır. Müşterinin farklı açılardan rahatlıkla fark edebileceği diziş yöntemi kullanılmalıdır.

 

 

7-Asalak; En küçük teşhir yöntemidir. Genellikle herhangi bir ürün grubunun birlikte tüketildiği, tamamlayıcı ürünlerin yanına asılan küçük cep veya sepetlerdir. Market içinde belirli bir ücret karşılığı konulmadığından bol bol kullanılabilir.sayfa 3

 

8-Stand başlıkları: Ürünlerin gondol başı veya gondol ortasına alındığında gondolun tepesine perakende izin verirse markanın alınlığını asmak tüketici için yönlendirici olacaktır. Teknoloji kullanımı da etkiyi arttıracaktır.

Plaza_budlight

 

 

9-Raf etiketleri: Ürüne dikkat çekmesi için kullanılır. Birçok perakendeci kendi standartlarını kullansa da kendi marka logonuzu kullanmaya izin veren perakendeciler bulunur.1925292_10202778137591786_1077434583_n1

 

 10-Wobbler: Standa yerleştirilen ürüne yönlendirmede klasik bir etikete göre daha etkili bir yönlendiricidir.

wobbler_corny_021

 

11-Özel standlar: Dikkat çekici standların çok müşteri çektiğini biliyoruz. Biraz pahalı da olsa bazı özel noktalar için düşünülebilir.

Standlarda mutlaka ışık kullanmaya çalışın

TS

 

 

 

 

ZEMİN

zemMağazanın içinde rafları iyice düzenleyip doğru yerleri aldıktan sonra mağazadaki boş alanları da verimli şekilde kullanabiliriz.Örneğin;

 

12-Palet:

Mağaza trafiğinin yoğun olduğu ve mümkün olduğunca ürün reyonuna Yakın olmalıdır. Ürünler Palet eteği,afiş, dönkart vs. gibi P.O.P malzeme ile desteklenmelidir. Yüksekli 1,5 metreyi geçmemelidir.  Olabildiğince çok ürün olmalı, “bolluk sattırır”nh

 

 

13-Sepet:

Kolay hareket ettirilebilir tekerlekli ürün havuzlarıdır. Mümkün olduğunca dökme üründen kaçınılmalı ve havuza ürün dizilmelidir. Dizilim ise alınması kolay olmalı. P.O.P malzeme ile desteklenmelidir.  Ürün reyonuna mümkün olduğunca yakın ve trafiğin yoğun olduğu yerde bulunmalıdır. Kasaya yakın, tüketicinin benzer ihtiyaçlarını karşıladığı reyonlara yakın konumlandırıldıkları da oluyor.tonetto2b

 

14-Piramit teşhir : Belli bir yükselikten sonra ürünleri üst üste dizerek piramit şeklide dizilmesi ile oluşturulan teşhir şeklidir. Konserve, Yağ vb.. ürünlerde yapılır. ( Tercih edilmesi ürünlerin devrilmesi diğer teşhirlere göre düşük olduğu ve görüntü itibariyle çekici olduğu için tercih edilir.

tu

 

15-Şelale teşhir : Zeminin biraz üstünden başlayıp basamak basamak çıkılan teşhir şeklidir. Çok fazla yer kaplar. Fakat görüntüsü itibariyle gösterişli olduğu için ve müşterilerde satınalma duygusu oluşturur. Yüklü miktarda satış yapılması hedeflenen ürünlerde tercih edilir.

ıy

 

16-Pasta teşhir : Yuvarlak teşhir standlarıdır, genellikle içeçek ve şampuan teşhirlerinde kullanılır. Çok fazla yer kaplamadığından ve dikkat çekici olduklarında tercih edilirler.

rt

 

 

17-Mağaza içi etkinlik: Yazılı yönlendirmelerin yeterli olmayacağı düşüncesinin baskın olduğu lansman, relansman gibi durumlarda ürüne yönlendirmeyi daha akılda kalıcı hale getirmek için önceden belirlenmiş ve araştırılmış mağazalar içinde etkinlikler yapmak oldukça faydalıdır.217511_274491

 

 

18-Marka standı : Mağazanın içinde standart mağaza rafından ziyade markanın kendi standının olmasının kimliğe katkısı olacaktır.photo

 

 

19-Mağaza içi afiş ürünün görsel alanını büyüterek daha fazla dikkat çekecektir.image

 

 

20-Asılılar: Havada asılı küçük reklamlar aparatlarıtarget in-store signage

 

 

21-3 boyutlu görseller daha dikkat çekiçi olabilmektedir.

Picture-104-546x312

 

 

 22-Yer stickeri. Standa Yönlendirmek için kullanılabilir. Ürünün şekli kullanılabilir.img

 

 KASA ÖNÜ

Kasa önü impulse satışları % 41 oranında satış artışı gerçekleştirebilmektedir. kasaönüKasa önü çeşitli uygulamalar  markaya oldukça faydalı  olabilir. Örneğin:

 

23-Kasa önü reklam giydirme: Her zaman mümkün olmasa da olabilen yerlerde kasanın çevresinde herhangi bir yerde poster, sticker gibi giydirme görselliği çok etkiler. Denenmelidir.

kasaönü reklam

 

24-Kasa Önü stand; Kasa önünde askılı veya küçük rafları olan  teşhir alanlarıdır. Genellikle küçük hacimli, albenisi olan, genel tüketime haiz ürünler için kullanılır. Kasa arkasında ürün demoları ve kasa önünde küçük stand satışı destekleyecektir.

kasa önü

 

 

25-Naylon torba : Perakendecilerin en sevdiği promosyonlardan biridir. Tüketicilerin elinde kocaman markanız olan bir poşetin sokaklarda dolaştığını düşündüğünüzde oldukça yaygın bir reklam yapmış oluyorsunuz. Bu yüzden poşeti promosyon olarak dağıtmaktan çok fayda görebilirsiniz. Deneyin.

poşet

 

 

Birçoğu zaten tanıdığınız olan uygulamalardan bahsettik. Daha çok bunların ne kadar etkili olabileceği, ne zaman kullanılması gerektiğinden bahsettik. Bu uygulamalar tek tek çalışılabileceği gibi kombin de çalışılabilir ki daha etkili olur. Bazı markalar birkaç uygulamayı aynı anda kombin yapmış, internette bulunabilir, paylaşıyorum.

 

shelf-DANONE 08f1da98546a3aa528c172e5cd5fe8dc dscf7114 merchandising-thomas-and-friends-product-display-624x553

Dükkan yerleşimi ile ilgilenenler aşağıdaki linki inceleyebilirler…

https://www.targetcomponents.co.uk/shoptalk/get_retailing/10_tips_for_better_store_layout/ALL

Herkese bol kazançlı günler…

 

 

Not: Bu makalede kendi kullandığım ve önerdiğim ürünlere, sitelere veya hizmetlere affiliate linkler olabilir. Bu demektir ki bir affiliate linke tıkladığınızda ve ürün ve hizmet satın aldığınızda, muhtemelen küçücük bir komisyon kazanacağım. Size hiçbir maliyeti yoktur, rahatlıkla her gürdüğünüz linke tıklayabilirsiniz. Önerdiğim tüm eğitim kaynaklarını tek bir sayfada görmek isterseniz eğitim kaynakları sayfasına gidin.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Sen de Yorumunu Yaz;

  1. Peki bu gibi ürünleri nereden temin edebiliriz.
    Çok araştırdım ama sonuç alamadım.
    Bu gibi ürünlerin toplanıp teşhir de olabilir satıldığı bir yer yokmudur?
    Manken satan yerlerde vitrin dekarasyon ürünler satılmıyor.