MARKA KİŞİLİĞİNİN 5 BOYUTU1 min read

Markanın kişilik kazanması hedef kitle ile iletişimde kritik bir iç görü sağlar. Müşteri ile marka arasındaki bağ kurmak için geleneksel düşünmenin ötesinde belli bir düzeyde hassasiyet ve saygı gerekir. Marka kimliği üzerine ve daha sıcak karakteristik özellik gösteren markaların tüketicileri ile nasıl daha kolay iletişim kurduğu ile ilgili bir çok yazılmış kitap ve makale vardır. Toplumda etkileyici insanlar ve arkadaş grubu network programları insanların markanın kendi reklamından çok arkadaş tavsiyesine daha çok önem verdiğini gösteriyor. Yani insanlar mesaj alırken algılarını duygusal iletişimi oldukları kişi veya mesaj verenlere daha çok açıyor. Markalar kendilerini bazı temel şartları yerine getirerek daha etkili mesaj verici olabilir ve daha olumlu tepkiler alabilirler.

Jennifer Aaker önermesi olan “Marka Kişiliğinin 5 Boyutu” çalışma şablonu markanın kişiliğini 5 boyutta tarif etmeye ve ölçmeye yarar. Bu 5 boyut da alt bölümlere ayrılmıştır.

  1. Samimiyet (Gerçekçi, dürüst, erdemli, neşeli)
  2. Heyecan (cesur, canlı, hayal gücü kuvvetli, güncel)
  3. Kabiliyet (güvenilir, zeki, başarılı)
  4. Sofistike (üst sınıf, alımlı)
  5. Sağlamlık (dışa dönük, dayanıklı)

Her alt bölüm tek tek ölçülebilir. Ölçümler hangi özellik ne kadar tanımlıyor diye ölçümlenebilir. 5 üzerinden puanlama ile yapılabilir. (1 = çok tanımlamıyor, 5 = çok tanımlıyor)

Not: Bu makalede kendi kullandığım ve önerdiğim ürünlere, sitelere veya hizmetlere affiliate linkler olabilir. Bu demektir ki bir affiliate linke tıkladığınızda ve ürün ve hizmet satın aldığınızda, muhtemelen küçücük bir komisyon kazanacağım. Size hiçbir maliyeti yoktur, rahatlıkla her gürdüğünüz linke tıklayabilirsiniz. Önerdiğim tüm eğitim kaynaklarını tek bir sayfada görmek isterseniz eğitim kaynakları sayfasına gidin.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Sen de Yorumunu Yaz;