MARKA KİŞİLİĞİNİN 5 BOYUTU

Markanın kişilik kazanması hedef kitle ile iletişimde kritik bir iç görü sağlar. Müşteri ile marka arasındaki bağ kurmak için geleneksel düşünmenin ötesinde belli bir düzeyde hassasiyet ve saygı gerekir. Marka kimliği üzerine ve daha sıcak karakteristik özellik gösteren markaların tüketicileri ile nasıl daha kolay iletişim kurduğu ile ilgili bir çok yazılmış kitap ve makale vardır. Toplumda etkileyici insanlar ve arkadaş grubu network programları insanların markanın kendi reklamından çok arkadaş tavsiyesine daha çok önem verdiğini gösteriyor. Yani insanlar mesaj alırken algılarını duygusal iletişimi oldukları kişi veya mesaj verenlere daha çok açıyor. Markalar kendilerini bazı temel şartları yerine getirerek daha etkili mesaj verici olabilir ve daha olumlu tepkiler alabilirler.

Jennifer Aaker önermesi olan “Marka Kişiliğinin 5 Boyutu” çalışma şablonu markanın kişiliğini 5 boyutta tarif etmeye ve ölçmeye yarar. Bu 5 boyut da alt bölümlere ayrılmıştır.

  1. Samimiyet (Gerçekçi, dürüst, erdemli, neşeli)
  2. Heyecan (cesur, canlı, hayal gücü kuvvetli, güncel)
  3. Kabiliyet (güvenilir, zeki, başarılı)
  4. Sofistike (üst sınıf, alımlı)
  5. Sağlamlık (dışa dönük, dayanıklı)

Her alt bölüm tek tek ölçülebilir. Ölçümler hangi özellik ne kadar tanımlıyor diye ölçümlenebilir. 5 üzerinden puanlama ile yapılabilir. (1 = çok tanımlamıyor, 5 = çok tanımlıyor)

2008’den beri pazarlama dalında çalışıyorum. Marmara Üniv. İng. İşletme’den sonra Yeditepe’de MBA yaptım. Ülkemizde inanılmaz bir potansiyel var ve markalaşmak ülkemizi fersah fersah ileri götürecek. Kendini yetiştirmiş marka müdürlerine de bu yüzden çokça ihtiyaç var. Pazarlama departmanlarını ve girişimcilerle araştırıp öğrendikleirmi, bildiklerimi paylaşıyorum, okumaya devam edin..

Bir Cevap Yazın