MÜŞTERİ TİPİNE GÖRE SADAKAT PROGRAMI

Müşteri sadakati bir markanın ürünlerini satınalmaya diğer her markaya göre daha eğilimli olmaktır. Elde etmek de çok maliyetlidir. Mevcut müşterilere satmayla karşılaştırıldığında yeni bir müşteri kazanmanın maliyeti 5-10X kat daha fazla.

Aynı zamanda mevcut müşteriler yenilerine göre 6% daha fazla harcama yapıyorlar. Firmaların neredeyse 65%’i sadakat programı uyguluyor. Müşteri sadakati müşterileri daha fazla, daha büyük bir cüzdan payı ile harcamaya yönlendiriyor.

 

Müşteri sadakatini ölçmek ve hedeflemek için

 

Herşeyden önce sadakat segmentlerinin profilini çıkarın : Bir kez müşteri sadakati segmentleri oluştuğunda segmentin büyüklüğü, firma için değeri gibi bilgilerle profili tamamlayın. Göstereceğim örnek kurumsal bir müşteri örneği. Bu firma için batı sahili müşterilerinin çok hassas ve kırılgan olduğunu görmek bu şekilde daha kolay.

 

Müşteri sadakati profil örneği

Sadık Doğal Kırılgan
Segment büyüklüğü 23% 46% 31%
Yıllık ortalama harcama $25,900 $18,400 $20,100
Alınan harcamaların oranı 62% 39% 19%
Satın alınan ürün grubu oranı 38% 20% 11%
Müşteri organizasyon ort. büyüklüğü Orta Orta/Küçük Büyük
Yerleşim yeri Doğu/Orta batı Kuzey Batı
Kritik ihtiyaçlar Ürün grubu Teslim tarihi Sipariş döngüsü

 

2008’den beri pazarlama dalında çalışıyorum. Marmara Üniv. İng. İşletme’den sonra Yeditepe’de MBA yaptım. Ülkemizde inanılmaz bir potansiyel var ve markalaşmak ülkemizi fersah fersah ileri götürecek. Kendini yetiştirmiş marka müdürlerine de bu yüzden çokça ihtiyaç var. Pazarlama departmanlarını ve girişimcilerle araştırıp öğrendikleirmi, bildiklerimi paylaşıyorum, okumaya devam edin..

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: