MÜŞTERİ TİPİNE GÖRE SADAKAT PROGRAMI1 min read

Müşteri sadakati bir markanın ürünlerini satınalmaya diğer her markaya göre daha eğilimli olmaktır. Elde etmek de çok maliyetlidir. Mevcut müşterilere satmayla karşılaştırıldığında yeni bir müşteri kazanmanın maliyeti 5-10X kat daha fazla.

Aynı zamanda mevcut müşteriler yenilerine göre 6% daha fazla harcama yapıyorlar. Firmaların neredeyse 65%’i sadakat programı uyguluyor. Müşteri sadakati müşterileri daha fazla, daha büyük bir cüzdan payı ile harcamaya yönlendiriyor.

 

Müşteri sadakatini ölçmek ve hedeflemek için

 

Herşeyden önce sadakat segmentlerinin profilini çıkarın : Bir kez müşteri sadakati segmentleri oluştuğunda segmentin büyüklüğü, firma için değeri gibi bilgilerle profili tamamlayın. Göstereceğim örnek kurumsal bir müşteri örneği. Bu firma için batı sahili müşterilerinin çok hassas ve kırılgan olduğunu görmek bu şekilde daha kolay.

 

Müşteri sadakati profil örneği

Sadık Doğal Kırılgan
Segment büyüklüğü 23% 46% 31%
Yıllık ortalama harcama $25,900 $18,400 $20,100
Alınan harcamaların oranı 62% 39% 19%
Satın alınan ürün grubu oranı 38% 20% 11%
Müşteri organizasyon ort. büyüklüğü Orta Orta/Küçük Büyük
Yerleşim yeri Doğu/Orta batı Kuzey Batı
Kritik ihtiyaçlar Ürün grubu Teslim tarihi Sipariş döngüsü

 

Not: Bu makalede kendi kullandığım ve önerdiğim ürünlere, sitelere veya hizmetlere affiliate linkler olabilir. Bu demektir ki bir affiliate linke tıkladığınızda ve ürün ve hizmet satın aldığınızda, muhtemelen küçücük bir komisyon kazanacağım. Size hiçbir maliyeti yoktur, rahatlıkla her gürdüğünüz linke tıklayabilirsiniz. Önerdiğim tüm eğitim kaynaklarını tek bir sayfada görmek isterseniz eğitim kaynakları sayfasına gidin.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Sen de Yorumunu Yaz;