PAZARLAMA DEPARTMANI NE YAPAR?1 min read

Pazarlama departmanının oturmadığı bir firmada işe başladım. Ben geldiğimde bana hep “pazarlama ne iş yapar?” sorusu yöneltildi. Çünkü benden önce gelen birçok pazarlamacı marka müdürü pazarlama müdürü arkadaşlar yönetimin pazarlamadan beklediği sınırlar içinde belli birkaç marketing tool kullanarak markalarını idare etmişler. Şanstır ki markalar da tutarsal açıdan 10% gibi bir büyüme rutinine girmiş yıllarca. Bunun da 6-7%si yıllık fiyat artışı. Anla artık işte.

Blog_SalesMarketing_June10Yönetim bir şey yapamamış elindeki insan kaynağını geliştirmeye çalışmış ancak bu kadar olabilmiş. Verimsiz bir dönem geçirmiş pazarlama departmanı ve ilgisiz insanların departmanda bulunması bölümün gelişmesini engellediği gibi sadece iş olarak görüp başka iş bulunca gidiveren personel sebebiyle yuvarlanan taş yosun tutmamış ve departmanda know-how oluşmamış bir türlü.

Önce bunu kırabilir miyim dedim. Sonra deneyeyim bir dedim. Ve ilk iş hevesi, MBA den gelen güncel bilgi, fabrikanın cross-pollineation  bilgileri, anlayışlı bir yönetim ve sıkı bir çalışma sayesinde ciddi başarılara imza attık. Sonuçta gördük ki; pazarlamadan önce yatay bir çizgi halinde seyreden büyüme eğrisi pazarlama devreye girdikten sonra büyüyen bir eğriye döndü. Çalıştığım marka her sene bir kat çıktı, 4 senede 4 kat oldu. Yani çalıştığım markanın ingiltere dağıtıcısının satış direktörüyle de Almanya’da yaptığım bir görüşmede de konuşurken teyit ettiğim gibi pazarlama ekibinin satışı, satış ekibinin arttırdığından daha fazla arttırdığını kendim gördüm, herkes gördü, artık kimse pazarlama ne iş yapar diye bana sormuyor.. 🙂

 

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.