MARKA MÜDÜRÜNE PİYASA GEZMENİN 4 FAYDASI2 min read

Sahaya çıktığımda gözlerim açılmış hissediyorum.

Tanıtım, müşteri ziyareti, tanışma, piyasa koklama, rakip takibi ve genel gözlem yapma için ülke çapında 16 şehirde 200’e yakın store check yapıp 400’e yakın kurum müşteri ziyareti yaptım, Türkiye dışında birçok ülkede de piyasa gezmiş bir marketingciyim, sahada gördüklerim birçok planımı şekillendirdi şimdiye kadar. Masa başında da çok zaman geçirmemize rağmen yaptığımız işin sağlamasını yapmak için mutlaka sahada gözlem yapmamız gerek.

1-Planların temelini oluşturur.

plan fikir

Marketingcinin sürekli proje yumurtlayan girişimci bir tarafı vardır ve her fikrin ikna edici bir altyapısı olmalıdır. Marketingci projelerinin sebebini sahada yaptığı gözlemlerden aldığı gibi sonucunun sağlamasını yapması da 50% ancak sahada mümkün. Yani saha bir marketingci için çok önemlidir.

2- Feedback almanın tam yeri.

mağaza içi tattırma

Sahada tabii ki sade fiziki gözlem yapılmamalı, konuşanları dinlemek de çok verimli kaynaktır. Çok konuşan satıcılar ve çok konuşan ve şikayet eden müşteriler ne kadar irrite edici olabilseler de aslında duyabilene çok şey söylerler. Aslına bakarsanız bir müşteri şikayet etmek istediği zaman onu dinlemek en iyi pazar araştırmasıdır. O şikayetler ürün konumlandırma mottoları, bir sonraki senenin pazarlama planı, planlanan aktivitenin içeriği, yeni ürün gibi bir sürü fikre gebedir.

3- Teşhir ve kategori için fikir doğurur.

33064E89-A89A-AE61-58B4C8DB6CA20458

Raf incelemelerinden; yapılan standların kullanım kolaylığı, yerleşim yerleri, sonradan beliren eksikleri ortaya çıkıverir. Düşük gelir mahallesi ile yüksek gelir mahallelerindeki store checkler kategori önceliğini anlatıverir. Hangi kampanya işe yaramış yerinde öğreniverirsin, hangi marka hangi ürün gidiyor anlatıverirler.
4-Sahadan anlık bilgi alımını kolaylaştırır.

perakende satış noktası

Marketingcinin bazı önemli POSlarla iletişimi de iyi olsa mükemmel olur. Bu sahadan bilgi alımını kolaylaştırır, hızlandırır. Hatta sahaya çıkmadan telefon veya emaille bile bilgi akışını sağlar. Sonuç olarak sahayla marketingcinin iletişim halinde olması kritiktir ve değerlidir, pazar araştırma ajanslarından çok daha değerli bilgiye hızlıca ulaşmasını sağlar.

Marketingci piyasadan elini çekerse kurur kalır, beslenemez; ..piyasa candır.

İlgili diğer yazılarımı da inceleyin,

 

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.