PAZARLAMADA KARİYER YAPANLAR NE İŞ YAPAR2 min read

Pazarlama sektöründe yükselebileceğiniz yerler, yeni başlayanlar için biraz hayal gibi gelse de , iş dünyasının içine girince bu alanlara yeterince çalışma tecrübe ve bilgi ile ulaşılabiliyor olduğunu göreceksiniz. Pazarlama alanında sık kullanılan ama ne iş yaptığı bilinmeyen pozisyonları açıkladım aşağıda iyi okumalar 

pazarlama kariyer

Pazar Araştırma Uzmanı

Satınalma gücü ve müşteri tercihlerini de kapsayan pazar bilgilerinin araştırılması ve toplanmasından sorumludur. Pazardaki potansiyeli, rakip ürünlerin performansını analiz eder. Envanter kontrolünde ve üretim planlamada kullanılmak üzere satış potansiyeli tahminlerinde bulunur. Satış maliyetleri ve satışların kapsadığı bölgelere dair analizler yapar. Tüketici beklentileri, ürün kullanım oranları, müşteri memnuniyeti konularında araştırma yapar, gerekiyorsa dış şirketlere yaptırır.

Pazarlama programlarının etkinliği, pazar payları, ürünlerin kabul edilme oranları, sektör içi karşılaştırmalı pazarlama politikaları ve tanzim teşhirdeki son uygulamalarla ilgili bilgileri biraraya toplar ve bunların analizlerini yapar. Rekabetçi bir pazarda şirket ürün/servislerinin geliştirilmesi için önerilerde bulunur, problem çözme becerileri  gelişmiştir ve görevi yaratıcılık gerektirir

Pazarlama İletişim Uzmanı

Basın bildirileri, görsel malzeme, grafik çalışmaları ve masaüstü yayıncılık gibi  iç ve dış iletişimin tüm yönleri ile ilgilenir. Pazarda uygun bir yer edinmek için satış promosyon programları hazırlar ve uygular. Satış noktalarında, sergilerde ve konferanslarda kullanılmak üzere satış promosyon malzemeleri hazırlar. Şirket yayınlarının tümünün ve şirket içinde yayınlanan dökümanlarin, görüntü ve içerik olarak daha önce belirlenmiş standartlara uygun olmasını sağlar. Şirket yayınları için materyal seçer ve hazırlar, sayfa düzenlerini oluşturur, baskı ve   grafik çalışmalarını koordine eder.

Uygulanan promosyonun etkilerini ölçmek için önemli müşteriler ve dağıtım merkezleri ile temas kurar. Gerekli olduğunda hukuk ve kurumsal ilişkiler bölümünde çalışanlarla  ile işbirliği yapar.

Pazarlama Müdürü

Şirketin  pazarlama ve iletişim politikalarını ve hedeflerini belirler, pazarlama faaliyetlerini planlar, yönetir ve kontrol eder; pazar araştırma, satış, promosyon, reklam ve halkla ilişkiler konusunda üçüncü partilerle çalışır ve pazarlama bütçesini oluşturur.  Şirketin ürün ve servislerinin pazar payını ve karlılığını arttırmak için pazarlama hedeflerini belirler.  Mevcut plan ve stratejilerin değişen pazar ve rekabet  koşulları ile uyumunu değerlendirir.

Önceden belirlenmiş standartlara, genel ve özel sektör ve ekonomi trendlerine göre hedeflenmiş kar/zarar rasyolarına ve pazar payına ulaşılmasını sağlar. Ürün ve Kategori Müdürlerinden oluşan ekibi yönetir. Alanda 8-10 yıl deneyimi vardır.

İş Geliştirme Müdürü

Organizasyon için stratejik planlar üretmekten sorumludur. Müşteri portföyünü genişletmek için sektörde araştırmalar yapar. Yeni iş alanları tespit etmek, ürün geliştirmek, rekabeti analiz edebilmek için pazar araştırmaları yapar. Rakip şirketler ve pazardaki aktiviteler hakkında araştırmalar yapar (ortaklıklar, borsa değerleri vs.).  Şirketin faaliyet planlarını belirlemek üzere şirketin tüm operasyonu hakkında bilgi sahibidir, şirket içindeki ekiple ve finansal ve hukuki kuruluşlar gibi üçüncü partilerle çalışır.

Pazardaki hedef şirketlerin üst düzey karar mercileri ile ve sektördeki/kamu kuruluşlarındaki uzman kişilerle ve uluslararası düzeyde iş adamları ile temaslar kurar.  Yerel yönetimdeki takımla yakın işbirliği içindedir ve küçük bir bölüm/takım yönetir.

Kaynak: http://sonerdemir.com/baz

 

İlgili diğer yazılarımı da inceleyin, size faydası olacağına inanıyorum.

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments