4 RADYO REKLAMI YÖNTEMİ

Bazı markalar var hiç TV reklamını görmeyiz ama biliriz. Mesela tahsildaroğlu.

Çünkü aktif bir radyo dinleyicisi olmasanız bile onun reklamı her radyo açışınızda kulağınıza çalınır. Radyo, TV ye göre etkisi daha az ama doğru, yoğun ve sadık kullanıldığında oldukça etkili olabilecek bir mecra.

Peki bu mecrada ne tip reklamlar kullanabiliriz.

dj1-  Reklam ve kamu ilanı

Radyo spikerleri tarafından veya banttan okunurlar.

2-  Müzikli ve dramatik yapılı reklam

Ajanslar tarafından hazırlanırlar. Süreleri bellidir. Müzik ve dramatik elemanlar içerirler.

3-  Programlı reklam

Ya ajanslar tarafından içinde birden fazla firmaya ait tanıtım içeren programlar şeklinde yapılırlar ya da bir işletme tarafından, içinde eğitici, eğlendirici, program bölümüyle birlikte işletmenin kendi tanıtım ürünlerinin veya hizmetlerinin tanıtımının yapılması şeklinde yapılırlar.

4-  Özel tanıtıcı reklam programları

Bir ürün tanıtımı veya kültür, eğitim, turizm gibi hizmetler için hazırlanmış özel programlardır. Ya belirli zaman aralıklarıyla yayınlanan programın başında ve sonunda firmanın istediği tanıtımının yapıldığı şekilde hazırlanırlar ya da tek bir sefer yayınlanan program süresi boyunca firmanın tanıtımının yapılması şeklinde yayınlanır.

Kaynak: blog.reklam.com.tr

DJ TALK

Hazırlanan reklamların paket halde yayınlanması ve DJ in ağzından mesaj verilmesi gibi iki durum bulunuyor. DJ in ağzından yayın yapmak tabi ki daha avantajlı ve güven veriyor. Bu yüzden Dj talk biraz daha pahalı. Bütçenize göre ikisini de deneyebilirsiniz. Aralarındaki oranları görmek için ortalama sn fiyatlarını paylaşıyorum.

DJ TALK      7,50 TL

RADYO SPOTU  2,50 TL

Bu arada bu fiyatların herhangi bir bağlayıcılığı yoktur sadece aralarındaki oran görülsün diye ortalama bir fiyat paylaşıyorum.

radyo reklam fiyat

 

TV deki aynı anafikirle,  aynı gruptaki kanallara reklamı vermek yanında bazı avantajları da getirebileceğinden medya gruplarını bilmekte fayda olacaktır.

radyo medya

 

İyi çalışmalar

 

2008’den beri pazarlama dalında çalışıyorum. Marmara Üniv. İng. İşletme’den sonra Yeditepe’de MBA yaptım. Ülkemizde inanılmaz bir potansiyel var ve markalaşmak ülkemizi fersah fersah ileri götürecek. Kendini yetiştirmiş marka müdürlerine de bu yüzden çokça ihtiyaç var. Pazarlama departmanlarını ve girişimcilerle araştırıp öğrendikleirmi, bildiklerimi paylaşıyorum, okumaya devam edin..

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: