TEŞHİR YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 8 ÖNEMLİ NOKTA1 min read

SICAK NOKTALAR (HOT SPOTS):

Araştırmalar tüketicilerin mağaza içindeki markadan markaya değişen satın alma kararlarının %25-30 oranında  tanzim teşhir etkisiyle  olduğunu göstermektedir. Ayrıca %65-70 arasındaki tüm satın almaların plansız ( IMPULSE) yapıldığı sonucu bulunmuştur. (Tüketicinin yaklaşık % 65’ i hangi markayı alacağına market içinde karar verir. Bununla ilgili mağaza içi sıcak noktaları her marketingcinin bilmesi gerekir.

1-Raf yerleşimi: Tüketicilerin büyük bir bölümü sağa-sola dönmek yerine düz bir hatta ilerlemeyi  tercih eder.

düz hat

 

 

 

 

 

2-Rafönünde ilk durma: Süpermarkete giren tüketicilerin %95 kadarı ancak market boyunun 1/3’ünü yürüdükten sonra rafların önünde durmaktadır.

another-msft-copy-store1

 

 

 

 

 

 

3-Raf önü bekleme: Erkekler kadınlardan , çocuklar ise erkeklerden daha sık olarak rafların önünde durmaktadır.

raf önü bekleme

4-Reyonun sağı: Tüketicinin %90’ı uzun bir mesafe yürümeden ihtiyaçları olan tüm ürünleri bulmak ister. Sağ taraftaki reyonlar sol taraftaki reyonlardan daha avantajlıdır.

adsız

 

 

 

 

 

 

 

5-Merkez nokta : Bir reyonun merkez noktası en avantajlı konumdadır. Merkezden sonra en avantajlı bölge merkezin sağıdır.

CSN Articles_169 (1)

6-Göz hizası: ürünlerin yerleştirileceği en önemli nokta. Daha başka noktalar avantajsızdır.

göz hizası alışveriş

7-Alım kolaylığı: Alınması zor ürünler tüketicinin kolay vazgeçtiği ürünlerdir

kolay ulaşım

8-Renge göre yerleştirin: Aynı renkli ürünleri beraber teşhir edin, bu tüketicinin gözüne daha güzel gelir. Renk koordinasyonu olan raflardan tüketiciler daha fazla ürün alıyorlar.

 renge göre yerleştirin

 Bildiklerinizi lütfen paylaşın

Not: Bu makalede kendi kullandığım ve önerdiğim ürünlere, sitelere veya hizmetlere affiliate linkler olabilir. Bu demektir ki bir affiliate linke tıkladığınızda ve ürün ve hizmet satın aldığınızda, muhtemelen küçücük bir komisyon kazanacağım. Size hiçbir maliyeti yoktur, rahatlıkla her gürdüğünüz linke tıklayabilirsiniz. Önerdiğim tüm eğitim kaynaklarını tek bir sayfada görmek isterseniz eğitim kaynakları sayfasına gidin.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
10Shares

Sen de Yorumunu Yaz;