SOSYAL MEDYADA MARKA YÖNETMENİZE YARDIMCI 10 TEMEL YÖNTEM4 min read

Sizce sosyal medyayı dünya nüfusunun ne kadarı kullanıyor?

Aslında buna biraz şaşırabilirsiniz.

 

Sosyal medya dünya nüfusunun yarısına ulaşmış durumda.

Hootsuite’in bir 2018 araştırmasına göre sosyal medya kullanım oranı dünya nüfusunun %42’si yani 3 milyar 196 milyon. İstatistiklere baktığınızda göreceksiniz ki cep telefonu ve sosyal medya kullanımı çığ gibi büyümüş.

 

Aslında 42% oranı bana biraz şaşırtıcı bile geldi. Çünkü biz sosyal medyaya o kadar yapışık yaşıyoruz ki, tüm dünyanın kullandığını düşünüyoruz.

Evet, şimdilik 42%, ama bu oran akıllı telefonların yaygınlaşması ile her geçen gün artmaya devam ediyor. Mobil veri kullanımı telefon başına 3 GB ye kadar yükselmiş.

Sosyal medya platformları dediğimiz Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, Pinterest ve YouTube gibi ülkeleri olan bir dünya. Her platform ayrı bir ülke gibi. Bunların en büyüğü de facebook.

Sosyal medya platformları kitlelerin toplanmasından dolayı kitlelerle iletişime geçmek için muazzam platformlar.

Markalar da bu geniş kitle ile etkileşim kurabilmek için sosyal medyayı kullanıyor. Kullanıyor kullanmasına da maalesef birçok marka sosyal medya kullanmada pek ufku açık değiller. Çünkü birçok firma sosyal medyaya;

 • ayak uyduramıyor
 • dinamiklerini anlayamıyor
 • gücünü doğru kullanamıyor
 • hatta birçoğu hiç katılmamış

 

Dedim ya bu dünyanın kendine göre bazı dinamikleri var. Marka sosyal medya paylaşımlarını marka kimliği ve iletişim stratejisine göre hazırlıyor tabii ki. Bu paylaşımlar oluşturmaya çalıştığı marka algısını desteklemelidir. Örneğin şunların hepsi bir bütünlük içinde olmalı.

 • İçerik paylaşımı
 • kullanılan dil
 • yorumlara verilen cevaplar
 • oluşturulan kampanyalar
 • profilde kullanılan fotoğraf vb.

Bunların tutarlılığı markayı tam yansıtabilmek için çok kritiktir.

Bu yazıda sosyal medyada markanızı anlatırken dikkat etmeniz gereken yöntemleri okuyacaksınız.

 

 1. Bir içerikte sadece bir mesaj verin.

Times dergisinin araştırmasına göre online ortamda algılama süresi 8 saniyeye inmiş. Bu da kısa sürede markaların mesajlarını vermesi gerekliliğini doğuruyor. Bu da sade ve yalın mesajlar sayesinde ancak olabilir.

Bir içerikte birden fazla mesaj karmaşıklığa neden olur ve odağınızı kaybedersiniz. Bir içerikte bir mesaj verin.

 

 1. İçeriğiniz özgün görselli olsun.

Görselle zenginleştirilmiş orijinal ve özgün içerikler oluşturmak daha fazla etkileşim alır. Hedef kitlenizi iyi tanıyın. Nasıl bir algı yaratacağını önceden belirleyin.

Oluşturmaya çalıştığınız marka algısını destekleyecek, ilgisini çekecek, ihtiyacını giderecek ya da eğlendirebilecek bir içerik mi?

Önemli olan sizin değil, hedef kitlenizin ne anladığıdır. O yüzden hedef kitlenize uygun içerikler üretin.

 

 1. Bir sosyal medya takviminiz olsun.

Sosyal medya yönetiminde aylık paylaşım programlarıyla ilerlemek daha mantıklı olacaktır. 5 gün aralıksız paylaşım yapıp 1 hafta iletişim yapmamak yerine bunu bir düzene koyarak belli aralıklarla yapmak daha düzenli ve tutarlı paylaşımlar yapmanızı sağlar.

 

 1. İletişim diliniz markanın tarzını yansıtsın.

Bu durum hedef kitleye göre markanın kendini konumlandırmasına ve kişiliğine göre değişiklik gösterebilir. Şöyle ki; “ben orta yaşlı bilge bir markayım” diyen bir marka ile “ben genç bir animatörüm” diyen markanın iletişim dili bir olmamalıdır.

Kullandığınız dil, üslup ve tarz sizin markanızın kişiliğinizi yansıtan ayırt edici bir özelliğiniz olacaktır.

 

 1. Markanıza uygun sosyal medya platformunu seçin.

Platformların üyelerinin profilleri birbirinden biraz farklı. Instagram daha genç iken facebook daha orta yaş, linkedin profesyonellerin toplandıkları platformlar. Platformlarda kullanılan dil de farklıdır. Dilinizi de platforma uydurun.

 

 1. Görsel ve metin bütünlüğünü sağlayın!

Paylaştığınız görsel ile kullandığınız metin mutlaka uyumlu olmalı. Görseli etkileyici sözcüklerle mümkün olduğunca kısa bir biçimde vermelisiniz. Böylece daha fazla etkileşim alırsınız.

 

 1. Sosyal medya için bütçeniz olsun!

Sosyal medya markanızı dünyaya tanıtmak için ucuz bir platform olabilir ama ücretsiz değildir. Yapmış olduğunuz paylaşımları takipçilerinizin önemli bir kısmı göremiyor, ancak reklamla öne çıkarılarak görülmesi sağlanabilir.

Takipçi sayınızın çok olması elbette önemli ancak başarı için yeterli değil. Bu da sosyal medya için bir bütçeniz olması gerektiğini hatırlatıyor.

 

 1. Rakip takibi yapın!

Rakiplerin paylaşımlarını yakından inceleyin. Sadece göz ucuyla takipten öte kendinize bazı sorular sorarak bir çeşit analiz yapın.

 • Ne tür içerikler paylaşıyorlar?
 • Video, bağlantı, etkinlik, anket, yarışma mı paylaşıyorlar?
 • Nasıl bir dil kullanıyorlar?
 • Hangi paylaşımlar ne kadar etkileşim alıyor?
 • Görsel/video ile metin arasındaki bağlantıyı nasıl sağlıyorlar?

Bu analizleri yaparken yaratıcı fikirler geliştirebilir, yeni fırsat alanları yakalayabilir hatta stratejinizde değişikliğe dahi gidebilirsiniz.

 

 1. Aylık raporlama yapın!

Her bir mecranın raporlaması farklı olsa bile ana hatlarıyla sayfayı beğenenlerin sayısı, post sayısı, erişim, beğeni gibi kriterler bir önceki aylarla kıyaslanmalıdır. Böylece şu sorulara cevap bulabilirsiniz.

 • Takipçileriniz ne istiyor?
 • Hangi iletişim daha sık yapılmalı?
 • Nerelerde başarılı olundu?
 • Stratejinizde ne gibi değişikliklere gitmelisiniz?

 

 1. Sosyal medyayı ciddiye alın.

Sosyal medyayı bir resim, video ve 2 satır yazıdan ibaret olduğunu düşünmeyin. Markanın kişiliğiyle, vaadiyle ya da konumlandırmasıyla ters düşen bir paylaşım yarardan çok zarar verir markaya. Kötü bir yorum gelse de mutlaka cevap verin.

 

Sonuç olarak;

Sosyal medya yeni iletişim yolu. Çok hızlı ve içerik dolu. İçeriklerin arasından rekabetten sıyrılmak istiyorsanız kaliteli içerikler üretmeli, doğru zaman ve bütçeyle çalışmalı ve bunların hepsini ciddiye almalısınız.

Ciddiyetsiz çalışmalar sebebiyle yıllarca marka imajına yapılan yatırımlar yerle bir olabilir. Pazarlama ve marka yönetimini bilmeden başarılı bir sosyal medya pazarlaması yapmak mümkün değildir.

En önemlisi de sosyal medyada marka kimliği ile bütünlük halinde çalışın.

 

Siz sosyal medyada markanızı anlatırken ne gibi teknikler kullanıyorsunuz?

Yorumlar bölümünden bir yorum da siz yazın.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
26Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.