SOSYAL MEDYADA YAPILAN EN BÜYÜK YANLIŞ1 min read

Televizyon artık daha az izleniyor. Basılı gazete ve dergi okurları azaldı. Herkes internete yöneldi ve orada ayrı bir dünya oluştu. Önceden kütüphane gibiyken şimdi herkesin içerik ürettiği büyük interaktif bir sisteme dönüştü. Hiçbir şekilde yüz yüze gelemeyecek milyonlarca insanın buluştuğu, içerik ürettiği yerel hatta global bir ortam oluştu.sosyal medya yanlışları

İçerik önceden PR’ın (halkla ilişkiler biriminin) ürettiği gazetedeki veya dergilerdeki yazılardı. Günümüzde ise

online web siteleri,

bloglar,

sosyal ağlar,

video ve fotoğraf paylaşımları,

podcast paylaşımları,

RSS’ler,

elektronik kitaplar,

elektronik dergiler,

röportajlar,

galeriler,

bültenler yani online ortamda gördüğünüz herşey.

Markaların geleneksel mecralarda yaptıkları iletişim hala çok önemli fakat tüketici markalardan internet ortamında daha kapsamlı, daha doyurucu, daha eğlenceli, ufuk açıcı bilgiler vermesini istiyorlar.

Markalar haliyle tüketici kitlesini online ortamda yakalama gerekliliğini bildiklerinden, bütçeyi geleneksel medya kullanımından azaltıp online medyaya kaydırmaya başladılar. Pazarlama bütçelerinin 25%inin içerik oluşturmaya ayrıldığını markaların 88%inin içerik pazarlaması kullandığını bilmeyen yoktur 🙂 varsa da şu videoyu izleyin

Ne yazık ki Online ortama bütçe kaydıran pek çok marka online mecranın ruhunu anlamayıp yanlışlar da yapmaya başladılar. Bunlar sayfalarından ziyaretçi kaybettiler.

Yapılan en büyük sosyal medya yanlışı

sosyal ortamda sadece ürün veya hizmetlerinden bahsetmeleri.

Online mecranın ruhunu erken anlayan ve başarılı olan markalar ise tüketiciye çözüm önerilerinde bulundular, ürünler ve hizmetler ile ilgili tüketicinin ufkunu açmalarına yardımcı olacak öyküler sundular. Daha da ötesi tüketiciyle daha etkin bir iletişim kurmanın yollarını aradılar.

Online mecra ve içerik pazarlaması bu çağın en etkili tanıtım alanı ve büyük bir imkan. Bunu ustalıkla kullanan ve nitelikli, yaratıcı, ilham verici içerikler üreten markalar rakiplerinin önüne geçiveriyor. Siz de kendi markanıza bir iyilik yapın ve online mecrayı iyi kullanın.

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.