STP ANALİZİ NEDİR? SEGMENTASYON, HEDEFLEME, KONUMLANDIRMA ANALİZİ

 

STP analizi segmentation (müşteri tipi belirleme), targeting (hedefleme), positioning (konumlandırma) kısaltmasıdır. Segmentasyon, hedefleme ve konumlandırma hepsi beraber 3 aşamalı bir süreçtir. Önce (1) müşterimizi belirleriz, sonra (2) hangisine hizmet vereceğimizi belirleriz en sonunda ise (3) ürünümüzü daha iyi anlatmak ve akılda kalmak için iletişimde kullanacağımız konumlandırmamızı belirleriz.

 

  • Müşteri segmentasyonu yapın Müşterileri alt gruplara ayırın örneğin ; bayan öğrenciler ve erkek öğrenciler vb. Müşterileri bir çok yolla bölümleyebilirsiniz. Coğrafik, demografik, davranışsal vb.
  • Bir veya birden çok müşteriyi hedefleyin. Müşteri beklentisi ile sizin ürününüzün özelliklerinin örtüştüğü müşteriyi belirleyin. Bunun için birleşik analiz uygulayabilirsiniz. Belirlediğiniz müşteri sizin bundan sonra bu ürünle hizmet vereceğiniz müşteri kitlesi olacak. Müşteri kitlesinin büyüklüğü, büyüme oranı, rekabet yoğunluğu etkili olabilir.
  • Konumlandırmanızı belirleyin. Ürününüzün rakiplerden en iyi ayrışmayı yapmanız gereken aşamadır. Konumlandırma müşterilerin kafasında ürünle ilgili bir izlenim oluşturma işidir. Müşteriler sizin ürününüzü sizin konumlandırmanıza göre ifade edecek. Bir arkadaşına anlatırken sizin konumlandırmanıza göre ürünü anlatacak. Volvo=güvenli, rayban=lüx vb. Konumlandırma bazen Pazar payı ile doğrudan ilişkili bile olabilir. Örneğin şuradan ilginç deterjan pazarı analizini inceleyebilirsiniz. Burada başarı ürünü rakiplerden ayrıştırmada. Ürünü ne kadar ayrıştırırsanız o kadar başarılı olur o kadar karınıza kar eklersiniz. Rakiplerden iyice ayrıştırmak için piyasanın konumlandırma haritasını çıkarın.

2008’den beri pazarlama dalında çalışıyorum. Marmara Üniv. İng. İşletme’den sonra Yeditepe’de MBA yaptım. Ülkemizde inanılmaz bir potansiyel var ve markalaşmak ülkemizi fersah fersah ileri götürecek. Kendini yetiştirmiş marka müdürlerine de bu yüzden çokça ihtiyaç var. Pazarlama departmanlarını ve girişimcilerle araştırıp öğrendikleirmi, bildiklerimi paylaşıyorum, okumaya devam edin..

Bir Cevap Yazın