TİCARİ PAZARLAMA KARMASININ 4 ELEMENTİ

Ticari pazarlama karması toptancı, distributor ve perakendeci seviyesinde talep arttırmak için kullanılan pazarlama çalışmalarıdır.

Tedarik zincirinin sonunda son tüketici bulunur. Bu yüzden üreticiler son tüketiciyi etkilemek için birçok pazarlama metodu, yaklaşımı kullanarak çok zaman, emek, para harcıyorlar. Fakat, son tüketiciler ürünleri doğrudan üreticilerden almıyorlar. Toptancı ya da perakendeciden alıyorlar. Bu yüzden üreticiler son tüketiciye doğrudan reklam yapmanın yanında aracıların da ürünü stokladığından ve tanıttığından emin olmak zorunda. Aracılarda emin olmak için yapılan pazarlama tanıtımlarına ticari pazarlama deniyor. Firmalar ticari pazarlama ile toptancı, distributor ve perakendecide makul bir rekabet pozisyonunda olmayı amaçlıyorlar.
Tcari pazarlama tedark zinciri.jpg

Tüm ticari pazarlama faaliyetleri çizgi altı (below the line-BTL-) olduğundan veri bazlıdır ve sonuç odaklıdır. Marka inşa etmek için kullanılan çizgi üstü reklamlardan (Above-The-Line – ATL-) bu noktada ayrılır. Yatırımdan getiriler doğrudan satış olduğundan ticari pazarlamada kolayca ölçülür.  Medya kullanımının yasal sınırları olan sektörlerde ATL çok sınırlı olduğundan ticari pazarlama önem kazanıyor.

İşletme okuyanlar bilir, Pazarlama karmasının atasözü gibi 4P si olduğu gibi Ticari pazarlamanın da 2P ve 2D si vardır. Bunlar satış birimiyle doğrudan ilişkilidir. Bunlar:

Teşhir (Display) satış noktasındaki giydirmeler, teşhir üniteleri, ürünün planogramdaki diziliş şekli

Dağıtım (Distribution) Satış ekibinin dağıtımını geliştirmek, tüm ilgili kanalları ve tüketiciye dokunulan noktaları aktive etmek için kullanılan aktivitelerdir.

Tanıtım (Promotion) hediye, numune, teşvik, aktivite sponsorluğu, fuar, basılı reklam, yarışma gibi tüketici promosyonlarını içerir. Mesela; ticari bir dergide perakende yönetcilerini etkilemek çin verilen Pepsi-Cola’nın reklamı bir örnektir.

Fiyat (Price) fiyat indirimleri, ticari teşvikler, ödeme vade ve opsiyonları,

 

Tüm ticari pazarlama faaliyetleri bu 4 elemanın çevresinde tasarlanır ve uygulanır.

 

2008’den beri pazarlama dalında çalışıyorum. Marmara Üniv. İng. İşletme’den sonra Yeditepe’de MBA yaptım. Ülkemizde inanılmaz bir potansiyel var ve markalaşmak ülkemizi fersah fersah ileri götürecek. Kendini yetiştirmiş marka müdürlerine de bu yüzden çokça ihtiyaç var. Pazarlama departmanlarını ve girişimcilerle araştırıp öğrendikleirmi, bildiklerimi paylaşıyorum, okumaya devam edin..

Bir Yorum Yazın

%d blogcu bunu beğendi: