TOPTANCI FUARLARININ 4 FAYDASI2 min read

CNR ve Tüyap fuarları artık etkisini yitirdi.  Sadece gövde gösterisi haline geldi. Bazı sektörlerde daha avantajlı bir fuar konsepti yaşıyor. Toptancı fuarı. Marka sahibi firmalar toptancıların organize ettiği “toptancı fuarları”nda gelirlerine önemli katkı sağlıyor.

İşleyiş şu şekilde: Toptancılar bölge bölge perakendeci müşterilerini antalyadaki en az 5 yıldızlı otellerde tatile çağırıp bir yandan da sipariş verebilecekleri tüm marka sahiplerinin standının olduğu salonu oluşturuyorlar. Tatilde sipariş salonuna da uğramalarını, sipariş vermelerini istiyorlar ki bazılarının da belli meblağı şart koştuğunu dahi biliyoruz.

1- Perakendeci sipariş öncesi seyahat promosyonunu kullanıyor.

seyahat promosyonu

Normal şartlarda önce sipariş alıp sonra seyahate yollamak marka tarafı için en doğal yoldur. İkisini aynı anda gerçekleştirmek cesur bir yol bana göre. Burdaki masraf riskini de toptancı üzerinden atıyor. Toptancılar marka sahiplerinden asıl masrafın büyük bölümünü belki daha fazlasını önceden alıyor. Yani otelde konaklama 100 Euro iken onlar 1.500 Euro veriyorlar ve gelen perakendeci müşterinin de konaklamasını karşılamış oluyor.

2 – Tam teşhir için büyük şanstır.

fuar teşhir

Satıcı satış noktası ziyaretlerinde tüm ürünleri yanında taşıyamaz. Ama toptancı fuarlarında kurulan standta hiçbir zaman tamamını yanında taşıyamayacağı tüm ürünleri eforsuz şekilde sergileyebilir.

3-Ziyaret masrafıyla aşağı yukarı aynıdır. 

satış müdürü sahada

Sürekli  değişik bölgelerde perakendeci gezen satıcının yaptığı masraflarla aynı kapıya çıkar. Satıcı için de kolaydır bu, masraf yapıp müşterinin ayağına gideceğine aynı masrafa müşteri onun ayağına geliyor, daha güzeli var mı? Hem de 5 yıldızlı otelde konaklayarak. Günboyu araç kullanma yok, bilmediğin yerde yemek  yemek yok, sıcak altında yolculuk yapmak yok, klimalı salonda sektör arkadaşlarıyla sohbet ederek, 5 yıldızlı otel konforunda konaklayarak tüm malı sergileyerek ve müşterinin ayağına gitmeden ayağına gelen müşteriye satış yapmak. 10 numara değilmi?

4-Market test için bulunmaz kaftandır.

pazar testi

Yeni ürün çıkardığınızda piyasanın nabzını yoklayabilecek ve feedback alınabilecek muhteşem bir yer.

Başka hangi sektörde var bilmiyorum ama olan sektörlerin satıcıları ve pazarlamacıları toptancı fuarları konusunda çok şanslı…

 

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir