ERKEN MÜDÜR FELAKETİ1 min read

Hepimiz yetersiz olduğunu düşündüğümüz bir müdürle çalışmak durumunda kalmışızdır. Erken terfi alan müdürün zamanında alana göre uğraşması gereken daha fazla şey var. İşi yetiştirebilmek, tam planı çıkarabilmek, yönetimin baskısını kaldırabilmek, alt kadronun sivrilenlerinin onun yerini alma tehlikesiyle başa çıkmak, iş delegasyonu  vb…

İlk gördüğüm şey; telaş…

05ad22aErken terfili müdürler işe tam hakim olmadıklarından iş önceliklendirme (prioritization) konusunda zayıf kalıyorlar. Bundan dolayı bir o işe bir o işe atlayıp ekibin her işi yarım bırakmasına ve karmaşıklığa sebep oluyorlar. İşi dingin bir şekilde ilerletemediklerinden ekip sistemsizlikten yorulmuş, karmaşadan yılmış olduğundan tepkili hale geliyor. Tepkiler önce dedikodu halinde ortaya çıkıyor.Sonra tatsız huzursuzluklar dillenmeye başlıyor. Kimsenin hoşuna gitmiyor. Müdür de bunu bastırmak için daha sert, öfkeli, baskıcı olmakta buluyor çareyi… Aslında konuşsalar belki çözüm bile bulunur ama ekip ve müdür bu konuyu konuşmaya yanaşmayacağı için iş çıkmaza giriyor Müdür ve ekip konuşsalar müdürün ekibine demek istediği “tam hakim olmadığım için biraz işler karışık yürüyor ama her geçen gün iyileşen düzen sağlayabilirim” ekibin demek istediği ise “bu sistemsizlik, öfke, baskıcılık, haksızlık bizi boğuyor, bu şekilde çalışmak çok zor”

Fakat hiyerarşi kültürünün var olduğu topluluğumuzda ekip ve müdürü pek iletişime geçmedikleri için müdür tepkileri bastırmaya çalışarak ekip ise dedikodu yaparak kapalı bir iletişim sağlıyorlar. Buna da iletişim denirse.

Peki nedir çözümü? Müdür ne zaman işe hakim olursa, müdürlüğünü bırakıp liderlik yapmaya başlarsa ve kendisi dahil öğrenen bir ekip kültürü oluşturursa hem kadro hem birim çok hızlı hareket ediyor, hem mutlu hem araştırmacı hem de yorulmayan güçlü bir ekip oluşuyor. Ben hem müdürle hem liderle çalıştım. Müdürler şirketi yavaşlatan liderler ise hızlandıran insanlar. Erken müdürler ise felaket..

İlgili diğer yazılarımı da inceleyin, size faydası olacağına inanıyorum.

 

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

 

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.