Facebook 360 Fotoğrafları Markanız İçin Kullanmanın 6 Yolu3 min read

Facebook 360 fotoğraf sizin facebook sayfanızda takipçilerinizin fotoğraflarınızı 360 derece deneyimlemesini sağlayan bir programdır.

Bu makalede facebook 360’ın markanız veya işletmeniz için nasıl kullanıldığını keşfedeceksiniz.

Facebook 360 fotoğraf Nedir?

Normal fotoğraflardan hariç, Facebook 360 photos size bir ortamın 3D görüntüsünü oluşturmanızı sağlar. Panoramik görüntü alır gibi fotoğraf çekersiniz ve facebook 360 bunu birleştirir. Aşağıda karşılaştırabileceğiniz iki örnek var. Biri normal fotoğraf diğeri 360 fotoğraf.

.facebook 360 (7)

360 fotoğrafta fark edeceğiniz şey 360 fotoğrafın düz olmadığıdır. Daha davet edicidir. İnsanı içine çekiyor ve dışarıdan bakan biri değil de sanki deneyimin bir parçası gibi görmenizi sağlıyor.

Peki 360 fotoğrafları markanız ve işletmeniz için nasıl kullanırınız?

Facebook 360 fotoğraf kullanma yöntemleri

#1: Ayak trafiği oluşturmak için mağazanızı veya özel ürünlerinizi çekip yükleyin.

Mağazanızın sınırlı saatleri mi var. Belki mağazanızı yeni açtınız ve insanlar mağazanızı deneyimleyemediler. İlgi ve etkileşimi arttırmak için mağazanızın müşteri perspektifinden 360 fotoğraf paylaşın.

Örneğin Thomann International müzik mağazası Premium gitar seçeneklerini 360 fotoğraf ile potansiyel müşterilerine gösteriyor.

.

Siz de mağazanızda görsel etkisi olan ürünlerinizi ve raflarını potansiyel müşterilere ulaştırmak için 360 fotoğraf çekip yayınlayabilirsiniz.

Mağazanızda 360 fotoğraf çekmeden önce raflarınızın düzgünce organize edildiğini ve stoktaki ürünlerin düzgünce dizildiğinden emin olun. İlk izlenimler fark yaratır.

Eğer gün içinde mağazanız meşgulse 360 fotoğrafınızı mağazanızı açmadan veya henüz kapamadan çekebilirsiniz. Birçok müşterinin etrafta geziniyorken 360 fotoğraf çekmeniz zayıf kalite 360 fotoğrafın ortaya çıkmasına sebep olur.

#2: Canlı eventleri desteklemek için gerçek zamanlı deneyim yükleyin.

Markanız veya işletmeniz için event organize ediyor musunuz? Facebook 360 fotoğraf çekip event fotoğrafı veya kamera arkası fotoğreafı paylaşın.

Mesela Chicago Open Air Festival Facebook 360 photos kullanarak takipçilerine 360 derece 360 derece konser görüntüsü gösterdi.

Bu kadar büyük olmasa da siz de eventlerinizi 360 fotoğraf çekip facebookta yayınlayıp takipçilerin herşeyi 360 derece görmelerini sağlayabilirsiniz.

360 fotoğraf paylaşarak takipçilerinize eventin deneyimini yaşatabilirsiniz.

#3: Kendi lokasyonunuza yönlendirmek için meşhur simgelerini paylaşın.

Müşterileriniz size yerinizin nerede olduğunu sık sık soruyorlar mı? Birçoğu zaman insanlara firmalar yanlarındaki kolay tanınır başka bir mağazadan tarif ediyorlar, mesela Starbucks’ın yanında.

Müşterilerinize yardımcı olmak için mağazanızın ön cephesinden bir 360 fotoğraf çekin. İnsanların mağazanızın neye benzediğini anlamalarını sağlarsanız sizi daha kolay bulurlar. Sonra bunu tabii ki facebookta paylaşın.

İşte bir örnek; BonnieBurrito

Bir sonraki yerinizi soran müşteriye de facebook 360 photos linki yollayabilirsiniz.

#4: Bilet satım yerini bilgilendirmek için gösterin

Eğer bir conser tanıtımcısıysanız veya bir spor takımı için çalışıyorsanız facebook 360 photos özelliğini yerinizi belli etmek ve oturduğunuz alanı belirtmek için kullanabilirsiniz. Bu 360 fotoğrafla insanlar bilet aldıklarında koltuklarının neye benzeyeceğini önceden görme şansı bulurlar.

Spor takımları, conserler, performans gösterileri için Facebook 360 photos kullanarak alacağınız biletin bakış açısını gösteriyorlar. Müşteriler de ne bekleyeceğini bilerek geliyorlar. Kimseye sürpriz olmuyor.

 

#5: Lansman öncesi heyecan yaratmak için ipucu niteliğinde görsel kullanın

Yeni bir ürün mü piyasaya sürüyorsunuz? Müşterilerinizle enerji seviyesini lansman öncesi yüksek tutmak için önceden kısa bir görüntü paylaşmayı düşündünüz mü? Ben-Hurüreticisi Facebook 360 photos kullanarak öncesinden chariotrace fotoğrafını paylaşıyor.

#6: Takipçilerinizi de özgün bir arşiv oluşturmak için 360 derece fotoğraflarını paylaşmalarını isteyin.

Eğer kendi facebook 360 fotoğrafınızı oluşturmakta zorluk çekiyorsanız sizin işletmenizin 360 fotoğrafını çekip yüklemelerini müşterilerinizden isteyebilirsiniz.

Özel bir #hashtag oluşturun ve fanlarınıza 360 fotoğraf yüklerken bu hashtagi kullanmalarını isteyin.

Fanlarınız kendi 360 fotoğraflarını paylaştıkça siz de kendi hashtaginizi arattırarak kendi işletmenizle ilgili çekilmiş 360 fotoğrafları bulabilirsiniz. Sonra da kendi sayfanızda paylaşırsınız.

Sonuç olarak

Yuakrıdaki fikirler size facebook 360 fotoğrafları nasıl kullanacağınız hakında yeni fikirler umarım doğurmuştur.

Örneğin eğer turizmdeyseniz turistlerin gezeceği noktaların 360 fotoğrafını yükleyerek daha fazla heyecan yaratabilirsiniz. Bunlardan daha fazlasını düşünün ve çok eğlenceli ve çekici olabilecek facebook 360 fırsatını daha etkili kullanın. İşletmenizi ve markanızı daha çekici hale getirecektir.

Yukarıda facebook 360 photosun nasıl kullanılacağı ile ilgili birçok fikir okudunuz. Bu fikirler tabi ki çoğaltılabilir. Peki sizin facebook 360 photos uygulamasını kullandığınız bir yer var mı? Siz de bir fikitr yorumlar bölümünden paylaşın.

 

Tavsiye yazı: Sosyal medya makeleleri

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir