Youtube telif hakkı yememek için 5+ çözüm yolu11 min read

Bu makalede youtube telif hakkı yememek için alacağınız önlemleri okuyacaksınız.youtube telif

Youtube videosunun çok kolay telif hakkına takılabileceğini ve kanalınıza zarar verebileceğini biliyor muydunuz?

Youtube telife takılmak ne demek?

Youtube’a yüklediğiniz video içeriğinizde telife tabi olan bir içeriği youtube tespit ediyor. Bu videonun telife tabi olduğunu söyleyip bazı kısıtlamalar getiriyor.

Youtube telif nasıl tespit ediliyor?

Dijital ortam çok göz önünde olduğu için telifli kullanımı tespit etmesi de o kadar kolay. Hem de tespit için tek tek içerik gezmiyorlar, bunu dijital robotlarla yapıyorlar. Telifli bir müzik varsa yükledikten hemen kısa bir süre sonra youtube’tan uyarı geliyor.

Peki videonuz youtube telife takılırsa ne olur?

Özenle hazırlayarak yüklediğiniz videonuz youtube telife takılırsa;

 • Videonuzdan para kazanamazsınız
 • Videonuz silinebilir
 • Telif cezası ödemek durumunda kalabilirsiniz
 • 3 ihtardan sonra kanalınız kapanabilir
 • Tüm geliriniz telif sahibine geçebilir

Ne tür eserler telif hakkına tabidir?

 • TV şovları, filmler ve çevrimiçi videolar
 • Ses kayıtları ve besteler
 • Dersler, makaleler, kitaplar
 • Resimler, posterler ve reklamlar
 • Video oyunları ve yazılımları
 • Tiyatro oyunları ve müzikaller gibi eserler

 

YouTube telif hakkı nasıl çalışır?

Youtube sadece telif hakları yasalarını uygular. Bir içerik paylaşım platformu olarak YouTube, tüm içerik oluşturma endüstrisini kapsayan telif hakkı yasalarını uygular.

Videolarınızdan birine telif hakkı talebinde bulunma kararını veren YouTube değildir; YouTube yalnızca başkalarına ait materyalleri izinsiz kullanmanızı engeller.

Content ID nedir?

Kendi eserini Content ID’ye bir sanatçı kaydetmişse artık o içerik telif hakkına tabidir, siz kullanamazsınız. Bu süreci tüm platformda çalıştırmak için YouTube, Content ID adı verilen bir sistem kullanıyor.

Content ID YouTube’a yüklenen her videonun sesini tarar. Bir videonun müziğinin herhangi bir kısmı Content ID veritabanına kayıtlı ses dosyalarıyla eşleşirse, otomatik olarak bir telif hakkı uyarısı oluşur. Bu bir uyarıdır, ihtar değildir.

Content ID nasıl çalışır?

Şimdi konuyu biraz daha açalım ve Content ID teknolojisinin pratikte nasıl çalıştığına daha yakından bakalım.

İçerik oluşturucular şarkılarını veya videolarını Content ID’ye kaydettirir ve söz konusu fikri mülkiyetin telif hakkı sahibi olurlar

Süreç şu şekilde işliyor;

 • en sevdiğiniz şarkıcı-söz yazarlarından biri Don’t Infringe Me No More adında bir şarkı yarattı;
 • bu şarkıyı Content ID’ye kaydettirdi
 • şarkı Content ID veritabanında yer aldı
 • Şarkıyı videonuzda kullanmak istediniz
 • Content ID sizin şarkıyı kullandığınızı buldu
 • Youtube telif uyarısı veya ihtar aldınız

 

Bu istediğiniz bir şey değil – sonuçlarına bir göz atalım.

 

YouTube telif hakkı politikalarını ihlal ederseniz ne olur?

Diyelim ki tüm tavsiyeleri göz ardı etmeyi seçtiniz ve telif hakkıyla korunan müziği sahibinden izin almadan kullandınız. Bu kullanım kendi kendinize şarkı söylemeniz, ıslık çalmanız, ortamda çalınan şarkı bile olabilir. En çok ses ve müzik telifi hakkı ile karşılaşabilirsiniz.

Telif hakkı sahibi, çalışmalarını yasa dışı olarak kullandığınızı öğrendiğinde, muhtemelen içeriğinize karşı bir telif hakkı talebinde bulunacaktır. Bu durum videonuzun başına aşağıdaki şeylerin gelmesine neden olabilir.

 

 • İçeriğinizi paraya çevirememe – Telif hakkı sahibi, müziklerini izinsiz kullandığınızı öğrenirse, videonuzdan para kazanma ve sizin yerinize elde ettiği tüm gelirleri talep etme hakkına sahiptir. Size ihtar yollamaz, dava açmaz, sizin videonuz trafik gördükçe o para kazanır. 10 saniyelik bir bölüm bile tüm gelirin telif sahibine aktarılmasını sağlar.
 • İçeriğinizin o bölümünü sessize alma – Telif hakkı sahibi içeriğinizden para kazanmamayı seçerse, izinsiz bir ses dosyası veya şarkı kullanıyorsanız üç seçeneğiniz var.
 • Şarkının olduğu segmenti kırpmak, (youtube studio ile kırpabiliyorsunuz)
 • şarkıyı değiştirmek (youtube kütüphaneden ses alabilirsiniz)
 • görüntü devam ederken şarkının sesini kapatmak. (sessiz bir görüntü)
 • İtiraz edebilirsiniz

Telife konu olan bölgeyi çıkardığınızda videonuzdan para kazanmaya devam edebilirsiniz.

 

Fakat ses, başarılı YouTube videolarının en önemli yönlerinden biridir, bu nedenle içeriğinizde hiç ses olmaması görüntüleme sayılarında ciddi bir düşüşe neden olabilir.

 

 • Hiç bir şey yapmaması – Telif hakkı sahibi, başka bir işlem yapmadan içeriğinizin izleyici istatistiklerini izlemeyi seçebilir. Bu kulağa çok kötü gelmese de, telif hakkı ihlali iddialarının en az olası sonucu olduğundan, bunun sizin başınıza gelmesine güvenmeyin.
 • İçeriğinizi engelleme – Telif hakkı sahibinin içeriğinize karşı alabileceği en kalıcı önlem, içeriğinizi tamamen engellemektir. Bu, içeriğinizin YouTube’da kullanılamayacağı anlamına gelir ve tüm kanalınızın cezalandırılmasına yol açabilir. Bir videoyu planlamak, çekmek, düzenlemek ve yüklemek için harcadığınız tüm sıkı çalışmayı hayal edin. Kesinlikle kaçınmak isteyeceğiniz bir şey, değil mi?

 

YouTube’da telif hakkı ihtarları nedir?

Telif hakkına sahip olduğunu düşünen bir sanat eseri sahibi sizin videonuza ihtar yollatabillir. Bu durumda neler olur?

 • Videonuz yayından kaldırılır
 • Kanalınız ilk ihtarını alır.
 • 3 ihtarda aynı adsense hesabına bağlı tüm kanallar kapatılır.

Peki biz ne yapabiliriz?

 • Hiçbir şey yapmayıp 90 gün bekleyebilir ve ihtarın kalkmasını bekleyebiliriz. Bu süre telif hakkı okulu videosunu izleyip testleri çözdükten sonra başlıyor.
 • Karşı tarafla iletişime geçip geri çekmesini isteyebilirsiniz.
 • Karşıya bildirim gönderebilirsiniz. Videonuzun yanlışlıkla kaldırıldığını ve aslında telif hakkı kurallarını ihlal etmediğinizi düşünüyorsanız, bir karşı bildirim gönderebilir ve ihtara itiraz edebilirsiniz.

 

Telif hakkı ihtarlarının hak taleplerinden farkı nedir?

Bir YouTube telif hakkı talebinin, ihtara göre daha az ciddi sonuçları vardır. Bir hak talebinde, kullandığınız materyalin sahibinin bunu kendisine ait olarak işaretlediğine dair bir bildirim alırsınız.

 

Ancak, bir YouTube telif hakkı ihtarının daha ciddi sonuçları vardır.

 

Bir telif hakkı sahibi, YouTube’un materyallerini yasa dışı olarak kullanan bir videoyu kaldırmasını talep ettiğinde ihtar alırsınız.

Üç YouTube telif hakkı ihtarı alırsanız, hesabınız feshedilebilir. İhtarlarla ilgili kötü bir sicil kaydı, içerikten para kazanma ve platformdaki belirli özellikleri kullanma yeteneğinizi azaltarak kanalınızı da olumsuz etkileyebilir.

 

Telif hakkı taleplerinden ve ihtarlardan kaçınmanın yanlış yolları nelerdir? (Bunları yapmayın!)

Ne yazık ki, yüce Content ID’yi kandırmaya çalışmak nadiren başarılı olur.

İhlalden geçici olarak kurtulsanız bile, YouTube’un algoritmaları sürekli olarak daha gelişmiş hale geliyor ve eninde sonunda yakalanmanız kaçınılmaz. Bir kaç ay sonra bile ihtar alabilirsiniz.

 

İşte bazı kişilerin YouTube’da telif hakkından nasıl kaçınılacağına dair önerdiği, pek de sağlıklı olmayan bazı yaygın stratejiler.

 

 1. “Bu şarkı üzerinde hiçbir hak iddia etmiyorum” yazmak.

Bir YouTube İçerik Üreticisinin kaç kez kullandıkları şarkının haklarına sahip olmadıklarını söylediğini gördünüz? Hem de çok. Kaç kez işe yaradı? Sıfır.

Telif hakkıyla korunan materyali kullanırken içerik sahiplerine atıfta bulunmak da işe yaramaz.

 1. Parçanın sadece bir bölümünü çalmak

Bu sadece aptalca bir iş. Parçanın ‘sadece iki saniyesini çalmayı’ düşünüyorsanız, çünkü sözde bunun bir talebi tetiklemeyeceğini düşünüyorsanız, ateşle oynuyorsunuz demektir. Peki ne için, gerçekten? Tüm videonuzun 2 saniyelik ses için şeytanlaştırılmasına değer mi?

 1. Müziğin hızını/perdesini değiştirme

Herkesin ve annelerinin amatör müzik yapımcıları haline geldiği bu günlerde, telif hakkıyla korunan bir şarkıyı biraz farklı ses çıkaracak şekilde değiştirebilecek birini bulmakta zorlanmayacaksınız. Buradaki fikir, siz sesi biraz değiştirdikten sonra Content ID’nin sesi tanıyamayacağıdır.

Örneğin videolarınızı hızlandırıp renkleriyle oynayarak telife takılmayı engelleyebileceğinizi anlatıldığı da oluyor. Fakat ilk etapta telif taramasını geçseniz de ileride yakalanmayacağınızın garantisi bulunmuyor. Bunun üç kötü yanı var;

 • İlk olarak, bir İçerik Oluşturucu olarak, diğer içerik oluşturucuların haklarını açıkça göz ardı ediyorsunuz. Telif hakkı yasasının farkında olmamanız bir şeydir, ancak telif hakkı ihlalini bu kadar açık bir şekilde yapmak başka bir şeydir.
 • İkinci olarak, sesi çarpıtmak kaliteyi bozabilir ve izleyicilerinizin deneyimini mahvedebilir, bu da içeriğinizi tekrar izleme olasılıklarının daha düşük olduğu ve beğenmeye veya abone olmaya daha az istekli olabilecekleri anlamına gelir.
 • Üçüncü olarak, daha önce de söylediğimiz gibi, İçerik Kimliği gittikçe daha iyi hale geliyor. YouTube bu hilelerin farkında ve bu tür kullanımları yakalamak için algoritmasını sürekli geliştiriyor. Yeni algoritmalar genellikle orijinal şarkıların değiştirilmiş versiyonlarını tanıyabiliyor. Eğer şu anda bundan kurtulduysanız, fark edilmeniz an meselesidir.

 

Özetle;

Yukarıdaki üç yöntem, telif hakkı ihlalinden kaçınma amacı taşısa da, muhtemelen içerik sahipleri tarafından yasal işlem başlatılmasıyla sonuçlanacaktır. YouTube’da bir telif hakkı talebinden nasıl kaçınacağınızı bilmek istiyorsanız,

cevap basit:

ya hiç kullanmayın ya da gerçekten izin alın.

Gerçek anlaşmayı kullanmak için izin almanın aslında o kadar da zor olmadığını biliyor musunuz? Telif hakkı almazsınız ve bundan sadece iki saniyeden çok daha fazlasını elde edersiniz. Nasıl olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin!

 

 

YouTube telif hakkına takılmaktan nasıl kurtuluruz

Videolarınızı renklendirebileceğiniz çok sayıda müzik var; sadece doğru kullandığınızdan emin olmanız gerekiyor.

Peki, hem telif hakkı ihlalinden kaçınmak hem de harika içerikler oluşturmak istiyorsanız YouTube’da hangi müzikleri kullanabilirsiniz? YouTube için uygun olan birkaç farklı müzik türü vardır.

 

 1. Tarihsel yol, geçici çözüm: stok müzik

Telifsiz müzik veya ‘stok müzik’ kavramını daha önce duymuş olabilirsiniz. Bu, yıllar boyunca YouTube’da en yaygın kullanılan müziktir.

Telifli müzik kullanımı youtube ın en çabuk yakaladığı kullanım türü. Videonuzda telifli müzik varsa çok çabuk yakalanabilir ve videonuz engellenebilir. Bu hatalı kullanım sizi mahkemeye kadar götürebilir. Bazı sanatçılar da var ki şarkılarını ücretsiz sunuyorlar, tek şartla. Videonuzun altına benim sitemin linkini verin diyorlar. Müzik konusu youtube ta hassas bir konu olduğu için ücretsiz bir müzik kullanmanız çok önemlidir.

Youtube ses kitaplığı size telif sorunu olmadan kullanabileceğiniz sesler sunuyor. Daha fazlasını da arıyorsanız pixabay ve mixkit de oldukça geniş bir arşive sahip.

Örneğin;

YouTube Ses Kitaplığı

https://pixabay.com/tr/music/

https://mixkit.co/

 

 

Ne yazık ki, bu parçalar genellikle bulacağınız ‘iyi’ telifsiz parçaların çoğu aşırı kullanılıyor. Dolayısıyla, telif hakkı ihlallerinden kaçınacak olsanız da YouTube videonuz potansiyeline ulaşamayabilir. Stok müzik yalnızca videonuzun arka planında en azından bir tür müzik kullanmanıza olanak tanıyan geçici bir çözüm olabilir.

 1. Yalnızca kendi oluşturduğunuz içeriği kullanın

Telif hakkı ihlali ve grevlerden kaçınmanın bir başka yolu da YouTube’da yalnızca kendi içeriğinizi kullanmaktır. Yalnızca kendi oluşturduğunuz müzik ve videoları kullanırsanız, telif hakkı sahibi siz olacağınız için telif hakkı talepleri konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır. Bununla birlikte, videolarınızın arka planında kullanmak üzere kendi müziğinizi yazıp kaydedecek becerilere, ekipmana ve zamana sahip olup olmadığınıza ve videonun tamamını kendiniz oluşturup oluşturmadığınıza bağlıdır.

 

 1. ‘Adil kullanım’ politikasına sadık kalın

“Adil kullanım” terimini duymuş olabilirsiniz ve içeriğinizde istediğiniz parçaları kullanmak için ücretsiz biletiniz gibidir. Adil kullanım, başka videodan bir parça eklemenize ve bir telif talebi almamanıza izin verebilir. Her zaman telif riski vardır. Ama açıklaması kolaydır.

Genellikle, telif hakkıyla korunan içeriği kar amacı gütmeyen eğitim amaçlı kullanıyorsanız adil kullanım geçerlidir, ancak o zaman bile, kullandığınız içeriğe, ne kadarını kullandığınıza ve videonuzun sahip olabileceği etkiye bağlıdır. Her zaman telif riski vardır.

Dolayısıyla, her adil kullanım vakası farklı değerlendirilir ve bir kişi için adil kullanım olarak değerlendirilebilecek bir durum bir başkası için adil kullanım olarak değerlendirilmeyebilir. Çeşitli ülkelerde adil kullanımı mahkemeler kabul etmiyor.

Youtube’un kendi videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Eğitim amaçlı, eleştiri ve yorumlama amaçlıysa başka videoyu çok küçük parçalar halinde (2-5 saniye) kullanabilirsiniz. Üzerine yorum ekleyip katma değer katıyorsanız adil kullanımdan faydalanabilirsiniz.

Bu konuda çok güzel bir inceleme videosu var, onu izleyebilirsiniz.

 

 

 1. Creative commons videolar kullanın

Youtube bazı içerikleri tekrar kullanmanıza imkan veriyor. Arama yaptıktan sonra filtreleme bölümünden creative commons seçerseniz tekrar kullanabileceğiniz ve telif yemeyeceğiniz videoları göreceksiniz. Her ne kadar bu videolar creative commons olarak işaretlenmiş de olsa içinde geçen müziklere dikkat edin. Bazı büyük firmalar creative commonsu kullanmanıza izin verip, telif atmıyorlar ama para kazanmanızı da engelliyorlar.

Video sahibine mesaj atmak ve ondan izin almak en iyisi.

 1. Stok video kullanın

Videonuzun içinde creative commons kullansanızda youtube bu görüntüyü tespit edip telifli içerik uyarısı verebiliyor. Siz bu riske girmek istemiyorsanız stok video veya stok fotoğraf kullanabilirsiniz.

Ücretsiz stok fotoğraf siteleri;

https://www.vecteezy.com/

https://www.stockvault.net/

https://pixabay.com/tr/

Ücretsiz stok video siteleri;

https://www.pexels.com/tr-tr/videos/

https://mixkit.co/

https://www.freepik.com

https://www.videvo.net/

https://www.videezy.com/

https://dronestock.com/

https://mazwai.com/

https://coverr.co/

https://dareful.com/

 

 

Nelerden para kazanılabileceğine ilişkin örnekler:

 • Videolarınız için aynı intro ve outro, ancak içeriğinizin büyük kısmı farklı
 • Her videonun özellikle öne çıkardığınız konunun nitelikleri hakkında konuştuğu benzer içerikler
 • Nasıl bağlantılı olduklarını açıkladığınız benzer nesnelerin birlikte düzenlenmiş kısa klipleri
 • Eleştirel bir inceleme için klip kullanma
 • Diyaloğu yeniden yazdığınız ve seslendirmeyi değiştirdiğiniz bir filmden bir sahne
 • Bir rakibin başarılı olmak için yaptığı hareketleri açıkladığınız bir spor turnuvasının tekrarları
 • Orijinal video hakkında yorum yaptığınız tepki videoları
 • Hikaye veya yorum eklediğiniz diğer içerik oluşturucuların düzenlenmiş görüntüleri
 • Kütüphanemizdeki bir şarkıya orijinal içerik veya diğer videolardan orijinal ses veya video segmenti eklediğiniz Shorts’ta remikslenmiş içerik

 

Para kazanmaya izin verilmeyen şeylere örnekler

 

 • Web sitelerinden veya haber akışlarından alınan metinler gibi, orijinal olarak oluşturmadığınız diğer materyallerin yalnızca okumalarını içeren içerik
 • Perdeyi veya hızı değiştirmek için değiştirilmiş, ancak orijinaliyle aynı olan şarkılar
 • Benzer tekrarlayan içerikler veya düşük eğitim değeri, yorum veya anlatı içeren akılsız içerikler
 • Şablonlanmış, seri üretilmiş veya programlı olarak oluşturulmuş içerik
 • Anlatım, yorum veya eğitim değeri çok az olan veya hiç olmayan görüntü slayt gösterileri veya kayan metinler
 • En sevdiğiniz diziden çok az veya hiç anlatı olmadan bir araya getirilmiş anların klipleri
 • Diğer sosyal medya sitelerinden derlediğiniz kısa videolar
 • Farklı sanatçılardan şarkı koleksiyonları (izinleri olsa bile)
 • Diğer içerik oluşturucular tarafından birçok kez yüklenen içerik
 • Başkalarının içeriğinin tanıtımı (izniniz olsa bile)

 

Sık sorulan sorular

YouTube neden müziğin telif hakkını alıyor?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, YouTube'un kendisi müzik telif hakkına sahip değildir; sanatçıların kendi şarkıları için sahip oldukları telif hakkını uygular. Eğer bunu yapmasalardı, sanatçılar ve plak şirketleri YouTube ve Google'ın peşine düşerlerdi. Tıpkı YouTube İçerik Üreticilerinin, oluşturdukları içeriği bir başkası kullanmak istediğinde ödeme talep etmesi gibi, müzik sanatçıları da birileri çalışmalarını kullandığında tazminat almak ister. Daha fazla bilgi için YouTube Müzik Politikalarına ilişkin bu başlangıç kılavuzuna göz atın.

YouTube'da telif hakkı ihlalini önlemek için ne yapabilirsiniz?

YouTube'da telif hakkı kurallarını ihlal etmekten kaçınmanın birkaç yolu vardır. Bunlardan başlıcaları ve en etkili olanları şunlardır: • Lickd gibi bir lisanslama hizmeti sağlayıcısından popüler müzikleri kullanmak için izin alın! • Kendi müziğinizi yapın ve kullanın • Telifsiz müziği deneyin

Telif hakkı ihtarı ne kadar sürer?

YouTube telif hakkı ihtarları 90 gün sonra sona erer. Bu sürenin sonunda silineceklerdir.

YouTube'da bir telif hakkı talebini nasıl çözersiniz?

İçeriğinize karşı yapılan telif hakkı taleplerini çözme konusunda 3 seçeneğiniz vardır. Bunlar şunlardır: • Süresinin dolmasını ve 90 günlük bir sürenin ardından silinmesini bekleyin. • Telif hakkı sahibiyle iletişime geçin ve içeriğinize yönelik iddiayı geri çekmelerini isteyin. • Haksız yere yapıldığını düşünüyorsanız, orijinal talebe karşı bir karşı bildirim gönderin.

YouTube'da 3 telif hakkı ihtarı alırsanız ne olur?

3 telif hakkı ihtarı alırsanız, hesabınız ve onunla ilişkili tüm kanallar sonlandırılacaktır. Bu, oluşturulan kanallardaki tüm videoların kaldırılacağı ve yeni kanalların oluşturulamayacağı anlamına gelir.

Video açıklamalarıma feragatnameler koyarak telif hakkı taleplerinden kaçınabilir miyim?

Kısacası, hayır, YouTube'daki telif hakkı taleplerini yalnızca videolarınızın açıklama bölümüne bir feragatname koyarak önleyemezsiniz. Hem sizin hem de kanalınızın ihlal iddialarına karşı korunduğundan emin olmak için, videolarınızda kullandığınız şarkının veya ses dosyasının sahibinden yeterli izni almanız veya yalnızca telifsiz müzik kullanmanız gerekir.

 

Kaynak

https://lickd.co/blog/music-licensing/avoid-copyright-youtube

https://elmalma.com/blog/youtube-telif-haklari-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey/

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir