Youtube Seo: 7 Optimizasyon Tekniği3 min read

Bu makalede youtube seo tekniklerini okuyacaksınız.

Sanal ortamdaki kullanıcılar videoyu seviyorlar. Aslında bir kullanıcı bir ürün hakkında yazı okumaktansa video izlemeye, 4x kat daha fazla eğilimliler.

YouTube’da en büyük arama motoru. Video izleme platformlarının 1 milyardan fazla kullanıcısıyla piyasa lideri.

Fakat video yapmak bir şey,videoyu izleyecek kişi bulmak başka bir şey. Eğer biraz youtube pazarlamayla uğraştıysanız bunun kolay olmadığını anlarsınız.

Diğer içerik tipleri gibi youtube profil ve videolarınız da optimize edilmeli ki kullanıcılar sizi kolayca bulabilsin.

Her ne kadar insanlar izlemeye başlasa da videoyu tamamlamadan kapatabilirler. Bu da sizin kanalınızın uzun vadede performansını etkileyecektir. Videolarınızı bu yüzden optimize etmelisiniz. Peki nasıl optimize etmek gerek. İşte size youtube videonuzu optimize etmenin yolları;

Youtube seo teknikleri

 1. Ses kalitesini iyi ayarlayın

Ses kalitesi videonun kendisinden bile önemli olabilir. İnsanlar görüntü kalitesini biraz affedebilir ama düşük ses kalitesini hiç affetmezler. Videoyu başlar başlamaz kötü sesi duyunca kapatıverirler. Her ne kadar youtuberlar kaliteli videolar yükleseler de youtubeta birçok video ses kalitesi bakımından kulaklara iyi gelmeyen türden. Siz ses kalitesini iyi tutun aradan sıyrılın.

 1. İyi bir mesaj veya tema belirleyin

Açık, basit, faydalı bir mesaj belirleyin. Video sonuçta bir içeriktir ve bir ziyaretçi kitlesi için üretiyorsunuz.

Vereceğiniz mesaj izleyici kitlenizin muhtemel beklentisi ile eşleşmelidir. Amacınız ilk 15 saniyede izleyicinin dikkatini çekebilmek olmalıdır. Videolarınızı planlayarak çekin. Söyleyeceğinizi yazın. Plansız bir video çekimi, sizin zamanınızı harcamanıza sebep olur.

 1. Görsel kalitesi iyi olsun

Görsel kalitesi de çok çok önemlidir. Videonuzu editlerken sadece odak noktasını değil arka fonu da iyi hazırlamalısınız. Videonun görsel kalitesi iyi olmalı. Düşük kalite videolar daha çok eski teknolojiyle çekilmiş ve eski bilgi içeren güncel olmayan video olarak gözükebilir. Modern videolar kaliteli görseller içerir.

 1. Anahtar kelimeleri hedef kitlenize göre belirleyin

Online ortamda metinlerde olduğu gibi video içeriklerde de anahtar kelimeler içeriğinizin başkaları tarafından bulunmasında çok kritiktir. İnsanların 90%’ı aradıkları şeyi bulmak için arama motorunu kullanıyor. Anahtar kelimelerinizin başlığınızda gözüktüğünden emin olun. Aynı zamanda anahtar kelimeleri meta ve taglara da serpiştirin.

 1. Başlığa özen gösterin.

Uzmanlar diyor ki videoya harcadığınız zaman kadar başlığa da zaman ayırmalısınız. Açıkçası tüm içeriğinizin içinde en önemli parça sizin başlığınızdır. Ortalama bir içerik ve harika bir başlık çok fazla ziyaretçi çekebilir. Fakat süper bir içerik bile hazırlasanız başlık yeterince iyi değilse içerik arada kaybolur gidebilir. Google’ın kolay gösterebilmesi için başlığınız 66 karakterden fazla olmamalı. 

 1. Açıklama yazın

Tam açıklama bir videonun ne hakkında olduğunu anlatmaya yardımcı olur. Sadece şunu akılda tutun, insanların çoğu videonun açıklamasını okumazlar. Doğrudan videoya geçerler. O yüzden açıklamayı kısa tutabilirsiniz.

 1. Etiketleri kullanın

Her ne kadar etiketler zorunlu olmasa da youtube sizin videonuzu etiketler sayesinde metin ile eşleştirir. Buradaki tüyo etiketleri minimumda tutmak ve ilgisiz etiketleri hiç yazmamaktır.

youtube seo

 1. Video simge resmi

Özel hazırlanmış bir video simge resmi ziyaretçilerinizin sizin markanızı ve kanalınızı kolay hatırlamalarını ve kolay tanımalarına yardımcı olur. Özel simge resim hazırlamak için video hesabınız  onaylanmış olmalıdır.

 1. Etkileşim ve geri bildirimi teşvik edin.

Youtube sizin videonuzun izleyicilerinin etkileşimini ciddiye alıyor. Etkileşimi yüksek videoaları aynı google mantığı gibi arama listesinde konuyla alakalı ve kaliteli gördüğünden üste çıkıyor.

Diğer ölçü ise izlenme zamanı. Videonun tamamının izlenme şansı belki her zaman olmayabilir fakat izlenme süresinin çok olması youtube nazarında videoların arama listesinde öne çıkması için çok önemli.

İlk 15 saniye çok önemlidir. İlk 15 saniyede izleyiciyi videonun geri kalanının ilgi çekici olduğunu ikna etmek ve geri kalanını da izlemesini sağlamak için kritik bir süre.

 1. Bir aksiyon çağrısı kullanın

İzleyicilerin beğenmesi, abone olması, yorum yapmasını sağlamak için bideonun içinde veya açıklama bölümünde aksiyon çağrısı kullanın.

 1. YouTube cards fonksiyonunu kullanın

YouTube cards kolay kullanımlıdır. Kanal kartlarını izleyicilerin videonuzu beğenmesini ve kanalınıza abone olmalarını teşvik etmek için kullanabilirsiniz.

 1. Bir son ekran ekleyin

Kartlar gibi “son ekran” da kanalınıza etkileşim çekmek için kullanılabilir. Youtube’a göre son ekranlar videonun son 5-20 saniye arasında kullanılan videonun bir parçasıdır.

Sonuç olarak;

YouTube çok etkili bir içerik kanalıdır. Bundan en fazla faydalanabilmek için, videolar sadece arama sonuçları için değil kullanıcılar için de optimize edilmelidir. Ve videoalrı optimize etmek için bir sürü teknik var.

Yukarıda okuduğunuz teknikleri, videonuzu daha fazla optimize etmek ve trafik sağlamak için kullanın. Teknikleri kullanırken içeriğinizin hedef kitlesi için en uygun olanını siz belirleyin ve mutlaka tekniklere A/B testi yapın. En verimlisini bulun ve hayatınıza geçirin.

 

Tavsiye yazı: Sosyal medya makaleleri

Kaynak

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir