İngilizce 100 Dış Ticaret Kelimesi (İthalat-İhracat)

Bu makalede ingilizce dış ticaret kelimelerini okuyacaksınız.   Türkiye’de dış ticaret ile uğraşan firma sayısının 100.000’i geçtiğini biliyor muydunuz? Türkiye’nin dış ticaretteki hareketliliği zaman geçtikçe artıyor ve dış ticarette çalışan kalifiye kişi... Read more »
phonics

İngilizce Phonics (Yanyana gelen harf) okunuşları (3 çeşit) [diagraph, triagraph, quadgraphs]

İngilizce phonics iki, üç veya dört harf bir araya gelince nasıl okunacağını anlatır. Phonics 2 harf, 3 harf, 4 harf okunuşu olarak incelenir. Diagraf: (ch) gibi iki harfle temsil edilen ve bu... Read more »

İngilizce Haber Okumak İçin 5 İpucu

Bu makalede ingilizce haberleri okurken gerekli olabilecek bazı bilgileri okuyacaksınız. Haberleri tüketmek için saatler harcıyoruz. Tek bir tuşa basarak binlerce habere telefonlarımızdan ulaşabiliyoruz. Ve şu anda dünyada bu kadar çok şey olurken,... Read more »

İngilizce Participle clauses (cümlecik) nedir? (38 cümle örneği)

Participle clause (cümlecik) konuşma İngilizcesinde çok yaygın değildir; ancak yazılı İngilizcede pek çok örnek bulabilirsiniz, belki de participle clause (cümlecik) çok kullanışlı olabildiği içindir. Koşul, sebep, neden, sonuç veya zamanı tam zarf... Read more »
marka telafuz

İngilizce Marka telafuzları (50+ örnek)

Bu makalede en sık yanlış telafuz edilen 50 marka telafuzunu okuyacaksınız. Yiyeceklerden ülkelere kadar farklı kategorilerde marka telafuzlarını okuyacaksınız. Bazı marka isimlerini telaffuz etmek diğerlerine göre daha kolaydır. Çoğumuz muhtemelen bir noktada... Read more »
ingilizce sıralı aksiyon

İngilizce Sıralı aksiyonlar [7 örnek]

Bu makalede ingilizce sıralı aksiyonların örneklerini bulacaksınız. İngilizce sıralı aksiyonlar series method olarak geçiyor. Series method nedir? Series metodunun oldukça bilindik bir çıkış hikayesi var. Hikayesi şöyle; yüzyılda François Gouin Almanca öğrenmek... Read more »
ingilizce diyalog örnek

İngilizce diyalog örnekleri [5 kaynak, 1.000+ örnek] (ses kaydı içerir)

Bu makalede ingilizce diyalog örnekleri okuyacaksınız. İngilizce diyalogları çalışmak çok önemli çünkü ingilizce öğrenirken sosyal beyin öğrenmeyi çok kolaylaştırıyor. İngilizce dil öğrenme sürecinde ingilizce diyaloglarla beynin sosyal beyin bölümünü aktif kullanabilirseniz ingilizce... Read more »
ingilizce öğrenme uygulama

İngilizce öğrenme uygulamaları [14 ücretsiz uygulama]

İngilizce öğrenme uygulamaları çağında yaşadığımız için ne kadar şanslı olduğumuzu hep hatırlamamız gerek. İngilizce öğrenme uygulamaları öğrenme şeklimizde devrim yarattılar! Tarihte ilk kez, öğrenciler dinleme, yazma, okuma ve hatta konuşma becerilerini uygulayabilir... Read more »
ingilizce bir heceli

İngilizce bir heceli ve 2 heceli kelimeler

İngilizce bir heceli kelimeler ingiliz çocuklarının ilk seslendirdikleri kelimeler olduğunu biliyor muydunuz? Ardından iki heceli kelimeler ve iki kelimeli cümleciklerle konuşmaya başlıyorlar Tavsiye yazı: Çocukların dil öğrenme sırası Çocukların öğrenme sıralaması şu... Read more »
amerika kültürü akol

İngilizce öğrenirken Amerika kültürünü tanıyabileceğiniz 16 alanda özellikler

Amerika kültürü olarak da adlandırılan Amerika Birleşik Devletleri kültürü, konuşma biçimleri, edebiyat, müzik, görsel sanatlar, sahne sanatları, yemek, din, hukuk dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çeşitli sosyal davranışları, kurumları teknoloji ve... Read more »
ingilizce have got

İngilizce have ve have got’ın 10 kullanımı

Bu gönderide, ingilizce have ve have got arasındaki farkı öğreneceksiniz. İngilizce have ve have got arasındaki fark oldukça basittir, ancak her fiili nasıl ve ne zaman kullanacağınızı bilmediğiniz için kafanız karışabilir. Have... Read more »
ingilizceden türkçeye çeviri

İngilizceden Türkçeye çeviri yapma yöntemleri (5 temel bilgi)

İngilizceden Türkçeye çeviriyi akıldan yapmanız gereken bir çok ortam olacak. İki dil arasındaki farkları ve çeviri yöntemlerini çevri tekniklerinizi geliştirmenizi sağlar. Türkçe ve ingilizce farklı dil ailelerinden. Köken bakımından dil aileleri incelendiğinde... Read more »
ingilizce çalışma planı

İngilizce Çalışma Planı oluşturmanız için 22 bilimsel adım [Gramer konu sıralaması içerir]

Bu makalede uzun vadeli ingilizce çalışma planı ve günlük 1 seansın tasarımını hazırlayacağız. 2 çeşit plan hazırlayacağız. Uzun vadeli ingilizce çalışma planı 1 oturumluk seans tasarımı İkisinde de bilimsel temellerimiz olacak. Bilimsel... Read more »
iş kısaltma

İngilizce iş kısaltmaları: 150 örnek

Bu makalede ingilizce iş kısaltmalarını okuyacaksınız. Hepimizin yoğun bir hayatı var ve iş temposu çok hızlı. Görevlerimizi kolaylaştıracak ve iletişimi hızlandıracak stratejiler geliştiriyoruz. Bu nedenle emaillerde de ingilizce kısaltmaları çok kullanıyoruz. Bir... Read more »
neden ingilizce

Neden ingilizce öğrenmeliyiz? 20 sebep

2. dil olarak ingilizce konuşanların sayısı anadili ingilizce olanların 2,75 katı olduğunu biliyor muydunuz? Yani anadili ingilizce olanlar artık azınlıkta. Sonradan ingilizce öğrenenlerin sayısı İngiltere, ABD, Avustralya, Yeni Zellanda, Kanada gibi ülkelerin... Read more »
yabancı dil anksiyete

İngilizce Öğrenirken Yabancı dil anksiyetesini yenmeniz için 10 altın teknik

Bu makalede yabancı dil anksiyetesini ve nasıl yeneceğinizi okuyacaksınız.   Bir yabancıyla ingilizce konuşmaya başladığınızda bütün fikirleriniz uçup gidiyor mu? “Hello” dedikten sonra panikleyip kesik kesik mi konuşuyorsunuz? Bir İngilizle konuşurken kalp... Read more »

22 İngilizce Öğrenme Yöntemi [Diğer yabancı diller için de geçerlidir]

Bu makalede ingilizce öğrenme yöntemlerini okuyacaksınız. Dil öğreniminde 1900’lerden beri 10+ tane yaklaşım olduğunu ve gramer bazlı eğitimin 1940’larda tüm dünyada yavaş yavaş terkedildiğini biliyor muydunuz? Maalesef biz hala yaygın şekilde gramer... Read more »
ingilizceye maruz bırak

İngilizceye maruz bırakarak öğrenmenin 20 yolu

Haydi şimdi; Sosyal medyayı ingilizceye çevirin. Telefonun dilini ingilizceye çevirin. Sevdiğiniz yabancı youtuberları izleyin Filmleri ingilizce altyazılı izleyin. Her yerden kendinizi ingilizceye maruz bırakın. Çünkü kendini ingilizceye maruz bırakmak en etkili ingilizce... Read more »

İngilizce: Çocuklarda dil öğrenimi; ingilizce öğrenmek için çocukları kopyalayın 12 gerçek

Yetişkinlerde ve çocuklarda dil öğreniminin (edinimi) aynı ilerlediğini biliyor muydunuz? Usta dilbilimci Stephen Krashen dil öğreniminin yani aslında ediniminin herkeste aynı olduğunu söylüyor. Uzun gözlemlerden sonra ustad şunu söylüyor; Çocuklar uzun süre... Read more »
dil bileşen

İngilizce: Dil bileşenleri. İngilizcenin yapısını oluşturan 5 Dil Bileşeni

Dil bileşeni; dili kullanırken ihtiyacımız olan sesler, kelime, cümle, anlam ve sosyal kullanım gibi alanlardır.   Her bir bileşeni inceleyen bir bilim dalı olur. Sesler (Phonetics) Kelime (Morphology) Cümle (Syntax) Anlam (Semantics)... Read more »
ingilizce noktalama

İngilizce noktalama işaretleri ve kullanımları (Punctuation) 13 örnek

İngilizce noktalama (veya bazen ara noktalama), ister sessiz ister yüksek sesle okunsun, yazılı metnin anlaşılmasına ve doğru okunmasına yardımcı olarak boşluk bırakmanın, noktalama işaretlerinin ve belirli tipografik araçların kullanılmasıdır. Noktalama işaretleri, yazdığınız... Read more »
ingilizce essay yaz

İngilizce essay yazmanız için 22 kolaylaştırıcı teknik

İngilizce essay yazmak (makale) ortaokul, lise ve üniversitede yaygındır. Hatta iş dünyasında essay yazmanız gerekebilir (ancak bu noktada genellikle rapor olarak adlandırılırlar). Bir essay, yazarın görüşünün yanı sıra bilgileri de ifade eden... Read more »
formal vs informal

İngilizce formal vs informal 300 kelime karşılaştırması

Bu makalede formal vs informal ingilizce terimleri okuyacaksınız. Bir iş profesyoneli olmak istiyorsanız, işin dilini anlamak çok önemlidir. İş dünyasında maalesef alışık olduğumuz günlük dil ve kelimeler kullanılmıyor. Gündelik hayatta kullandığınız kelimelerin... Read more »
ingilizce sunum deyim

İngilizce: Sunum deyimleri, ifadeleri ve terimleri (171 örnek cümle ve kalıp)

Bu makalede ingilizce sunum deyimlerinin uzun bir listesini bulacaksınız. Araştırmalara göre en büyük korkulardan birinin insan önünde konuşma korkusu olduğunu biliyor muydunuz? Birçok insan için bir sunum oluşturmak ve sürdürmek büyük bir... Read more »
toplantı terim

İngilizce: Toplantı terimleri (145 örnek cümle ve kalıp)

Bu makalede çeşitli ingilizce toplantı terimlerini okuyacaksınız. İş dünyasında yüz yüze etkileşimler önemlidir. Toplantılar, bugünlerde uluslararası iş seyahatlerinin bu kadar popüler olmasının nedenidir. İş adamları, küresel ortaklarıyla şahsen tanışmak için dünyayı geziyor.... Read more »

İngilizce: iş terimleri 10 alanda 285+ sales, advertising, organisation vb. terimleri

İş ingilizcesi dünyasına girince çeşitli bir çok ingilizce iş terimleri duyacaksınız. Bu ingilizce iş terimleri iş hayatınızda diyalogların temelini oluşturacak. Çeşitli departmanlarda kullanılan iş terimlerine hakim olmanız için kelimenin anlamı ve örnek... Read more »
iş görüşmesi kalıp

İngilizce iş görüşmesi kalıpları: İş görüşmelerinde gerekli olabilecek 110 ingilizce kalıp ifade

Bu makalede ingilizce iş görüşmesi kalıplarını okuyacaksınız. Yaklaşan bir iş görüşmeniz var mı? İngilizce iş görüşmesinde kendinizi hazır hissetmeniz için hızlı ve hazır cevaplarınız olması sizi iyi gösterir. Bu da sık kullanılan... Read more »
ingilizce e-posta

İngilizce e-posta nasıl yazılır? Nasıl başlar nasıl bitirilir (194 cümle/kalıp örneği içerir)

İngilizce e-posta yazmak ingilizcenin sık kullanıldığı şirketlerde kaçınılmaz bir beceri.   İster gelecek vaat eden genç bir profesyonel, ister deneyimli bir yönetici olun, ingilizce e-posta yazmak iş iletişiminin hayati bir yönüdür.  ... Read more »

İş İngilizcesi: 150+ ingilizce iş deyimi, anlamı ve örnek cümlesi

İngilizce iş deyimleri kurumsal dünyada, toplantılarda sık kullanılan iş deyimleridir. Çok teknik olmadan tahvil, komisyoncu, emtia, amortisman, temettü, gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH), açığa satış vb. gibi finansal terimlerden bahsedebiliriz. Hepsi iş... Read more »
ingilizce konuş

İngilizce Konuşmanızı geliştirmek için 41 altın yöntem [Bilimsel dayanaklı]

“Türkiye’de herkes ama herkes ama herkes ingilizce konuşmak istiyor” Geçenlerde youtube’ta English with Zack diye bir kanala denk geldim. Amerika’dan Türkiye’ye yaşamaya gelmiş, evlenmiş, burada ingilizce öğretmenliği yapıyor. Türkçe konuşmak istiyor. Ama... Read more »
amerikan ve ingiliz

İngilizce: Amerikan ve İngiliz İngilizcesindeki 300+ fark

Amerikan ve ingiliz yazım ve kelime hazinesi birçok alanda farklılık gösterir. İngiliz İngilizcesi, diğer dillerden (örneğin Fransızca) alınan sözcüklerin yazımını koruma eğilimindeyken, Amerikan İngilizcesi genellikle sözcüklerin yazımını gerçekten konuşulduğu gibi sese uyarlar.... Read more »
bağlantılı konuşma

İngilizce bağlantılı konuşma (connected speech) 50+ örnek

Bağlantılı konuşma sırasında oluşan ingilizce ses olayları, İngilizceyi daha hızlı, daha akıcı ve çok daha fazla anadili gibi konuşmanıza yardımcı olacak en önemli ciladır. Ne yazık ki, pek çok dil öğrencisi ingilizce... Read more »
ingilizce kısaltma

İngilizce kısaltmalar (contractions) listesi (Ain’t, didn’t, ‘bout) (137 örnek cümle)

İngilizce kısaltmalar, iki veya daha fazla kelimeyi belirli harfleri kaldırarak ve genellikle bir kesme işareti ekleyerek birleştiren bir tür kısaltmadır. Yalnızca belirli sözcükler kısaltılabilir: tipik olarak küçük ve yaygın sözcükler (not, is/are),... Read more »
duruma göre ifadeler

İngilizce duruma göre ifadeler [700+ örnek]

İngilizce öğrenirken birçok çeşitli durumda kalacaksınız. Duruma göre ifadelere ihtiyaç duyacaksınız. Bu makalede ingilizce duruma göre ifadeler listesi bulacaksınız. Bu duruma göre ifadeler size çeşitli durumlarda yardımcı olacak. haydi hemen başlayalım. Başlangıç... Read more »
ellipsis

İngilizce Kelime Azaltarak Konuşma Kılavuzu (Ellipsis) [You ready? Coming tonight? Something to eat?] (72 örnek cümle)

Angry with me? Want more? Got milk?   “angry with me?” nin asıl halinin “are you angry with me?” olduğunu biliyor muydunuz? Filmlerde çok duymuşuzdur kısa kısa cümlelerle konuştuklarını. O kısa cümlecikler,... Read more »
ingilizce euphemism

İngilizce Euphemism – İngilizce yumuşatılmış 120+ ifade

İngilizce euphemism, öfemizim, hüsnütabir sanatı kulağa çok olumsuz gelmeden olumsuz şeyler hakkında konuşmak için kullanabileceğimiz kelimelerdir (ya da deyimlerdir). Bunları kullanıyoruz çünkü belirli bir olumsuz kelime veya kelime öbeği kullanmak istemiyoruz. İnsanları... Read more »
dolgu kelime

İngilizce en sık kullanılan 35 dolgu kelimesi (filler words) (59 örnek cümle)

Dilbilimde, dolgu kelime, dolgulu duraklama, tereddüt işaretçisi veya planlayıcı, bir sohbete katılanların düşünmek için durakladıklarını ancak konuşmayı bitirmediklerini belirtmek için kullandıkları bir ses veya kelimedir. Dolgu kelimeler kalıp sözler kategorisine girer ve... Read more »

İngilizce kalıp ifadeler: Filmlerde kullanılan 90 kalıp ifade

Filmler ve içinde geçen kalıp ifadeler tüm diller için belki de en iyi öğrenme yöntemidir. Diller günlük hayattan çok fazla kalıp ifade ve argo da taşır. Film izleyerek ingilizce öğrenmeye başladığınızda karşınıza... Read more »
ingilizce filmler

İngilizce filmler [CEFR seviyelerine ayrılmış 100 film]

Film izleyerek ingilizcenizi zıplatabilirsiniz. Bu makalede seviyenize uygun ingilizce filmler listesi bulacaksınız. Birden aşama kaydedebilirsiniz. Fakat seviyenize göre doğru filmleri tespit etmeniz gerek. Anlamadığınızda moraliniz bozulmasın diye kendi seviyenizde film izlemelisiniz. Bir... Read more »
fonetik alfabe

İngilizce fonetik alfabe [150 örnek]

Uluslararası Fonetik Alfabe (IPA), her sembolün belirli bir İngilizce sesle ilişkilendirildiği bir sistemdir. IPA’yı kullanarak belirli bir kelimenin İngilizce’de nasıl telaffuz edildiğini tam olarak öğrenebilirsiniz. Fonetik alfabe, sözlükteki sembolleri okumanıza, İngilizce telaffuzunuzu... Read more »
gölgeleme

İngilizce Gölgeleme (shadowing) nasıl yapılır? 8 teknik

Bu makalede ingilizcenizi geliştirmeniz için en etkili yöntemlerden biri olan gölgeleme tekniklerini okuyacaksınız. Gölgeleme tekniği simultane tercümanların antreman yaptığı yöntemdir ve daha etkili yöntem neredeyse yok gibidir. Bu kadar güçlü bir tekniğe... Read more »
günlük konuşma kalı

İngilizce günlük konuşma kalıbı: sık kullanılan 1.000 kalıp

İngilizce günlük konuşmanızı geliştirmek istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Çok fazla İngilizce kelime biliyorsunuz ama İngilizce cümle kurmakta zorlanıyor musunuz? Neden biliyor musunuz? Bunun nedeni, sık kullanılan İngilizce ifadeleri ve günlük... Read more »
tonlama

İngilizce telafuz: vurgu ve tonlama kuralları (intonation) [200+ örnek]

İngilizcede vurgu ve tonlama yakından bağlantılıdır. Aslında onları birbirinden ayırmak imkansızdır. El ele giderler. Tonlama, ne söylediğimizden çok nasıl söylediğimizle, konuşurken sesin nasıl yükselip alçalmasıyla, yani dilin müziğiyle ilgilidir. Kelimelerin vurgulu heceleri... Read more »
ingilizce abartı

İngilizce abartılı ifadeler – mübalağa (hyperbole) [180 cümle örnek]

Bu makalede ingilizce abartılı veya mübalağa yaparken sık sık kullanılan ifadeleri okuyacaksınız. Abartı kelimesi Yunanca bir kelimeden “aşırı” anlamına gelir, bir noktaya değinmek veya vurgu yapmak için aşırı abartmayı kullanan bir konuşma... Read more »
slang (argo)

İngilizce slang (argo) ifadeler [400+ örnek]

Slang (argo) , genellikle bir sözlükte bulunmayan gayri resmi kelime dağarcığı anlamına gelir. Örneğin; mad = deli big mad= çok sinirli Bu slang (argo) kelimelerin çoğunun birden fazla anlamı vardır, bu yüzden... Read more »
ingilizce kısa cevaplar

İngilizce kısa cevaplar ve kısa sorular (181 örnek cümle)

Bu makalede ingilizce kısa cevaplar ve kısa soruları okuyacaksınız. Günlük hayatta baskın bir şekilde kullanılan ingilizce kısa cevaplar ingilizce anlamanızı inanılmaz kolaylaştıracaktır. Kısa kısa soru ve cevapları kullanırsanız hızlı bir şekilde ingilizce... Read more »
ingilizce metafor

İngilizce metaforlar (metaphor list) [30 örnek]

İngilizce metaforlar bir kişiyi veya nesneyi, o kişi veya nesneyle benzer özelliklere sahip olduğu düşünülen bir şeye atıfta bulunarak tanımlayan, literatürde sıklıkla bulunan bir ifadedir Metafor (Etimoloji: Yunanca “aktarmak” anlamına gelen “Metaphora”),... Read more »
yanlış telafuz

İngilizce yanlış telafuz edilen kelimeler [200+ kelime]

Bu makalede muhtemelen yanlış telafuz ettiğiniz ingilizce kelimeleri okuyacaksınız. Bir gün bir video izliyordum. Bir adam sürekli “aaağsım”, “ağsım” diyordu. Bir şeyi çok beğendiğinde böyle diyordu “aaasım”. Ben bu kelimenin çok kullanıldığını... Read more »
oxford phrase

İngilizce Sık Kullanılan 1.000 İfade (Oxford Phrase Listesi) [CEFR seviyelerine göre ayrılmış]

Oxford phrase listesi, A1’den C1 seviyesine kadar 1.000 phrase listesidir.   Oxford Phrase List, deyimler, öbek fiiller, eşdizimler ve yaygın edat öbekleri de dahil olmak üzere öğrencilerin İngilizce’de karşılaşması muhtemel yaygın ifadelerin... Read more »
rahat telafuz

İngilizce rahat telafuz (relaxed pronunciation) [278 cümle örnek]

Bu makalede ingilizcede günlük hayattaki rahat telafuz yani relaxed pronounciation kurallarını okuyacaksınız. Hiç ingilizce bir TV programı izleyip, “ne dedi şimdi bu?” diye düşündüğünüz oldu mu? Eğer öyleyse, yalnız değilsiniz. Pek çok... Read more »
cümle şablon

İngilizce cümle şablonları (sentence frames) [200+ cümle şablon örneği]

Bu makalede ingilizce cümle şablonlarını okuyacaksınız. Kurduğumuz cümle doğru mu yanlış mı diye endişe etmekten bir çoğu zaman konuşmaktan çekiniyoruz. Konuşma, yazma gibi dili üretmek için kullandığınızda cümleyi sıfırdan oluşturmaya çalışacağınıza en... Read more »
cümle başlangıcı

İngilizce Cümle Başlangıcı (Sentence starters) 175+’lik liste

Bir yabancıyla konuşurken birden her şeyin aklınızdan uçup gittiği olmuş mudur? Öylesine donup kaldığınız? Cümleye başlayamadığınız ve bir cümle başlangıcına ihtiyaç duyduğunuz bir an? Bu durum yabancı dil anksiyetesi olan birçoğumuzda olan... Read more »
silent letter

İngilizce Silent letters: Telafuz edilmeyen 16 harf

Telafuz edilmeyen harfler (silent letters), belirli bir kelime telaffuz edildiğinde duyulmayan bir harftir. “The Word Snoop” kitabının yazarı Ursula Dubosarky’ye göre İngilizce kelimelerin yaklaşık %60’ı sessiz harfler (silent letter) içerir. Bu çok... Read more »

İngilizce youtube kanalları ile ingilizce öğrenin: 25+ ingilizce youtube kanalı

Her gün dünyanın her yerinden insanlar evlerinin rahatlığında kendilerine yeni beceriler öğretmek için YouTube’u kullanıyor. İngilizceyi de  youtube kanallarından öğrenmeniz artık çok kolay Bu makalede ingilizce youtube kanallarını okuyacaksınız. Aklınıza gelebilecek hemen... Read more »
simile benzetme

İngilizce benzetmeler (similes) 250 örnek

Similes (Benzetme), “like” veya “as” sözcüklerini kullanarak iki nesneyi veya kavramı birbiriyle karşılaştırmak için kullanılan bir mecazdır. Nesneler genellikle o kadar farklıdır ki karşılaştırma şaşırtıcıdır. Similes (Benzetme) çoğunlukla şunlar için kullanılır Karşılaştırma... Read more »
ingilizce gramer çeviri

İngilizce gramer kapsamlı kılavuz (CEFR Konu sıralaması içerir) 9 cümle öğesi, sıfatlar, zarflar, çeviri yöntemi vb.

İngilizce gramer ve çeviri yönteminin bir dil öğrenme metodu olduğunu biliyor muydunuz? 1940’lara kadar kullanılıp birçok tepki alarak yeni metodlar geliştirilmesine sebep olan bir metod. Sadece ingilizce gramer öğrenmek ingilizce konuşmanıza yardımcı... Read more »
ingilizce verb

İngilizce Verb / Yüklemlere ilgili bilmeniz gereken 11 yapı

İngilizce verb yani yüklemler, ister fiziksel ister zihinsel olsun, eylemleri tanımlayan kelimelerdir. Cümleye ruhunu verenler fiillerdir. Fiil değiştikçe cümle değişir. Fiilin çeşitlerine ve Türkçe – İngilizce karşılaştırmasını aşağıda inceleyeceğiz. Önce; ingilizce cümle... Read more »
ingilizce tense

İngilizce tense kapsamlı kılavuz (15 fiil çekimi)

İngilizce tenseler, fiil zamanları, eylemin ne zaman gerçekleştiğini göstermek için fiillerde yapılan değişiklikler veya eklemelerdir. 3 zamanı 4 aksiyon tipiyle anlatırız. Zamanlar geçmiş şimdi gelecek Aksiyon tipi Simple Continuous Perfect Perfect Continuous... Read more »

İngilizce simple present tense konu anlatımı (I do) (65 cümle örneği)

Simple present tense cümle kurulumunda fiilin en yalın halini içerir. Geniş zaman fiil çekimidir. Şunlar için kullanılır birbiri ardına gerçekleşen olaylar gerçekler veya genel olarak geçerli olan şeyler planlanmış ve önceden belirlenmiş... Read more »
simple past tense

İngilizce Simple Past Tense (He played) (39 cümle örneği)

Simple past tense geçmişte belli bir tarihi anlatırken kullanırız. Fiilin geçmiş hali kullanılır. Genellikle aşağıdaki durumlar için kullanılır.   geçmişte bir kez veya tekrar tekrar gerçekleşen eylemler geçmişte birbiri ardına gerçekleşen eylemler... Read more »
simple future

İngilizce Simple Future Tense (Will) (35 örnek cümle)

Simple future tense gelecekle ilgili cümlelerde kullanılır. En basit ve temel gelecek zaman fiil çekimidir. Fiil yalın halde kulanılır. Genellikle aşağıdaki durumlarda kullanabilirsiniz. bir söz/ vaat öneriler ve istekler komutlar yapmak için.... Read more »
present continuous

İngilizce present continuous tense (he is speaking) (135 örnek cümle)

Present continuous tense bebeklerin ilk öğrendiği fiil çekimidir. Şimdiki zamanı anlatırken kullanırsınız. Fiilin sonuna -ing ekini koyarak fiile -yor anlamı katarsınız. Genellikle şu durumlarda kullanabilirsiniz.   şu anda gerçekleşmekte olan eylemler, mesela... Read more »
Past Continuous Tense

İngilizce Past Continuous Tense (was watching) (120 örnek cümle)

Past continuous tense fiil çekimi zaman, geçmişte başlayan sürekli bir eylemi gösterir.   Devam eden eylemleri de tanımlayan, şimdiki zamanın geçmiş zaman versiyonudur.   Şimdiki ve geçmiş continuous zamanlar çok benzerdir, ancak... Read more »
future continuous

İngilizce Future Continuous Tense (will be doing) (119 cümle örneği)

Future continuous tense zaman olarak da bilinen gelecek sürekli zaman, gelecekte devam eden bir eylemi gösteren bir fiil zamanıdır.   Benzer bir yapı kullanan şimdiki sürekli zamanın gelecekteki versiyonudur.   Genellikle şu... Read more »
present perfect tense

İngilizce Present Perfect Tense (have play-ed) (305 örnek cümle)

Present perfect tense, İngilizce’de yaygın olarak kullanılan fiil zamanlarından biridir ve halen devam eden veya zaman içinde değişiklik gösteren eylemler gibi geçmişte gerçekleşmiş ve şimdiki zamanla doğrudan ilişkili bir eylemi göstermek için... Read more »
past perfect tense

İngilizce Past Perfect Tense (had studied) (144 örnek cümle)

Past perfect tense geçmişte bir olayın diğerinden önce olduğunu belirtmek için kullanılır. İlk olarak hangi olaydan bahsedildiği önemli değildir – fii kipi, hangisinin önce gerçekleştiğini netleştirir.         Conjugation/Cümle kurulumu... Read more »
future perfect tense

İngilizce future perfect tense: will have finished (127 örnek cümle)

Future perfect tense, gelecekte başka bir olaydan önce gelecekte bir zamanda sona erecek olan bir eylemi veya durumu ifade eder.       Conjugation/Cümle kurulumu positive S + WILL HAVE + V-ed... Read more »
present perfect continuous

İngilizce Present Perfect Continuous Tense (have been doing) (94 örnek cümle)

Present perfect continuous tense, geçmişte başlamış ve şu anda devam eden bir eylemden bahsettiğimizde kullanırız.   Örneğin ‘I have been walking down this road all day.”   Genellikle şu durumlar için kullanılır... Read more »
past perfect continuous

İngilizce past perfect continuous tense (had been doing) (108 örnek cümle)

Past perfect continuous tense geçmişte başlayan bir eylemin geçmişte başka bir zamana kadar devam ettiğini gösterir.   Kullanıldığı durumlar geçmişte başka bir eylemden önce daha uzun eylemler geçmişte belirli bir zamandan önce başlayan ve o... Read more »
future perfect continuous

İngilizce future perfect continuous tense (will have been driving) (99 cümle örneği)

The future perfect continuous tense gelecekte bir noktaya kadar devam edecek eylemleri tanımlayan bir fiil zamanıdır.   Genellikle şu durumlar için kullanılır   gelecekte belirli bir zamana kadar bir eylemin ilerlemesini ve... Read more »
be going to

İngilizce “is going to” Gelecek zaman (22 cümle örneği)

be going to + fiil yapısı gelecekteki plan ve niyetlerimiz için kullanılır. Kararlarınız daha keskin olduğunda will yerine going to yardımcı fiilini kullanırsınız. Genellikle aşağıdaki durumlar için kullanılır   Bir karar verildiğinde... Read more »
used to

İngilizce Used to kullanımı (92 cümle örneği)

Used to yardımcı fiili eskiden “alışılmış” anlamına gelebilecek veya geçmişten artık doğru olmayan bir şeyi ifade etmek için kullanılır. “Use to” ve “used to” ayrıca İngilizce dilbilgisinde modal fiil cümleleri olarak sıklıkla... Read more »
would

İngilizce would – Future in the past tense (65 cümle örneği)

Would (olurdu), geçmiş bir gelecek vaadinden veya kanıtı olmayan bir tahminden bahsetmek için kullanılır.   Would’un çok çeşitli kullanımları bulunur. Örneğin geçmiş hakkında konuşmak geçmişteki gelecekten bahsetmek koşullu “if” cümlelerinde kullanmak  ... Read more »
was going to

İngilizce “was going to” (Future in the past) (20 cümle örneği)

“was going to” + fiil yapısı aşağıdaki durumlar için kullanılabilir.   Geçmişten bahsettiğimizde, bazen konuştuğumuz sırada gelecekte olan bir şeye atıfta bulunmak isteriz. Bunu yapmak için geçmiş fiil formlarını kullanırız.   Değişmiş... Read more »
Catenative

İngilizce catenative verbs (ardışık fiiller) (77 cümle örneği)

Catenative kelimesi, “zincir” anlamına gelen Latince catena’dan gelir. Katenatif fiiller, diğer fiillerle birleştir ve iki veya üç veya daha fazla fiilden oluşan bir zincir oluşturabilir. Örneğin;   I want to eat. Yemek istiyorum. I like eating.... Read more »
causatives

İngilizce ettirgen yapı (Causatives) (102 cüme örneği)

Ettirgen fiil yapısını (causative) birine bir şey yaptırdığınızda veya bir nesneye işlem yaptırdığınızda kullanabilirsiniz.   Birkaç fiili bu konuda kullanabilirsiniz   Causatives örnek Active cümle Türkçesi I fixed my car arabamı tamir... Read more »
copular verb

İngilizce Copular verbs (bağlantı fiili, isnat edatı, kosaç fiili) (43 cümle örneği)

Copular verbs yani fiilleri bir durumu ve değişimi anlatan fiillerdir. En sık kullanılan: be (is, am, are, was, were), appear, seem, look, sound, smell, taste, feel, become, get. Copular verb cümle örnekleri Honey is sweet... Read more »
durum ve hareket

İngilizce durum ve hareket fiilleri (stative / action verbs) (400 örnek cümle)

Bu makalede durum ve hareket fiillerini okuyacaksınız. İngilizce’deki fiil üç farklı kategoride bulunur. Bunlar,   Eylem veya Yapma Fiilleri, Durum Fiilleri (durum veya statik) ve Bağlama Fiilleridir (Kopula / Kopular). Durum ve... Read more »
fiilimsi ve mastar

İngilizce fiilimsi ve mastarlar (verb+ing / to+verb) (282 örnek cümle)

Türkçede fiilimsi ve mastarlar olduğu gibi ingilizcede de fiili isim, nesne, sıfat, zarf şeklinde kullanabileceğiniz yollar var.   Bunlardan ikisi fiilimsi yapmak (verb+ing) ve mastar halde kullanmak (to+verb)   Fiilimsi ve mastar... Read more »
irregular verb

İngilizce irregular verbs: fiil geçmiş çekiminde 288 düzensiz fiil

Bu makalede irregular verbs yani düzensiz fiilleri okuyacaksınız. İngilizce fiil çekimlerinde fiili geçmiş hale getirmek için sonuna -ed ekleriz. İngilizcede yaklaşık 25.000 fiil bulunuyor. İngilizcede fiili geçmiş yapmak için 99%’ının sonuna -ed... Read more »
modal verb

İngilizce modal verb (can, should, would,..) [270 örnek cümle]

Modal verbler yani modal fiiller, tavsiye, yetenek veya istekler gibi belirli varsayımsal koşulları ifade etmek için fiile yardımcı olarak kullanılır. Anlamını biraz değiştirmek için bir ana fiilin yanında kullanılırlar. Yardımcı fiil oldukları... Read more »
passive voice

İngilizce passive voice: edilgen fiil oluşturma (435 cümle örneği)

  Cümlenin odağını değiştirmek için passive voice kullanırız.   Someone stole my bike.(active – odak başkasında) My bike was stolen.(passive – odak bisiklette) *Not: Passive voice’e çevirirken fiilin 3. hali kullanılır. Cümle... Read more »
özne fiil uyumu

İngilizce özne fiil uyumu (129 örnek cümle)

İngilizcede özne fiil uyumu gramerin temel unsurlarından biridir. Genel olarak, İngilizce dilbilgisindeki her cümle bir özne ve bir fiil içerir. Bu nedenle fiil, konusu (tekil veya çoğul) ve kişi (birinci, ikinci veya... Read more »
fiil ve edat

İngilizce Fiil ve Edat grupları (verb + prepositions) [85+örnek]

Fiil ve edat kombinleri ingilizcede neredeyse her gün karşılaşacağınız bir kullanımdır. Bazı fiil ve sıfatların ardından belirli bir edat gelir. Bazen fiilleri ve sıfatları farklı edatlar takip edebilir ve bu da ifadeye... Read more »
cümle tür

İngilizce Cümle Türleri (İşlevlere ve Yapılara Göre) (242 cümle örneği)

Cümle türleri ingilizce gramer yapılarını anlamanız için neredeyse zorunluluktur. Cümle türlerini ve yapılarını anlamanız, cümle kurarken size oldukça yardımcı olacaktır. Bir cümle, tam bir düşünceyi ifade eden bir kelime grubudur. Dilbilgisi ve... Read more »
reported speech

İngilizce Reported speech (370 cümle örneği)

Bir kişinin söylediklerini aktarmanın iki yolu vardır.   a) Direct speech (doğrudan) b) Indirect speech (dolaylı)   Doğrudan konuşmada, orijinal konuşmacının sözlerini aynen tekrarlıyoruz:   He said, “I have lost my umbrella.”... Read more »
soru cümle

İngilizce soru cümleleri (Questions) (290 örnek cümle)

İngilizce soru cümlesi kurmak, soru sorulduğunu anlamak neredeyse her diyalogta yardımcı bir beceridir.   İngilizce dilbilgisinde her biri kendi kurallarına sahip birçok farklı soru cümlesi türü vardır.   Bu gönderide, size bilmeniz... Read more »
minör cümle

İngilizce Minör cümle (Minor Sentence) (120 Pratik cümleler listesi)

Minör cümle kısa ve pratik cümlelerdir. Minör cümleler ilk ingilizce konuşmaya başlamak için harika bir başlangıç noktasıdır. Major cümle nedir? Büyük bir cümle (normal cümle olarak da adlandırılır), herhangi bir tam tümcedir;... Read more »
inversion

İngilizce inversion (devrik cümle) (90 cümle örneği)

Inversion (devrik cümle) fiili özneden önceye koymak demektir. Genellikle vurgu veya güç eklemek veya özel bir etki vermek için sözcüklerin normal sırası tersine çevrilir. Vurgulamak istediğimiz kısım genellikle cümlenin başındadır. İngilizce cümlelerde özneden... Read more »
in case

İngilizce in case ve unless farkı (12 cümle örneği)

In case ve unless kullanımı if clause yani eğer cümlelerinin yapılarına benzer şekilde kullanılır. In case In case bir şeyin olabileceği ihtimalini anlatmak için kullanılır. Daha sonra olası bir sorunla karşılaşmamak için bir... Read more »
if clause

İngilizce “Eğer” cümleleri/ if clause (Conditional Sentences) (95 cümle örneği)

Koşullu Cümleler, if clause If-cümleleri olarak da bilinir.   Bu cümleler aslında, if clause’ların bağımlı olduğu Komplex/Karmaşık Cümlelerdir.   Dört çeşit koşul cümlesi vardır. Her koşul cümlesi farklı bir zaman kalıbı içerir... Read more »
cümle öğe

İngilizce Cümle öğeleri (Parts of Speech) (10 cümle örneği)

İngilizce parts of speech, cümle öğeleri, konuşmanın bölümleri veya kelime sınıfları adı verilen 9 temel türe ayırabiliriz. İsim, fiil, sıfat, zarf, edat, zamir, belirteç, ünlem, bağlaç Konuşmanın bölümlerini yani cümle öğelerini tanımak... Read more »
ingilizce sıfat

İngilizce sıfatlar/ Adjectives (10 kural)

İngilizce sıfat (adjective) nedir? Sıfat nedir? Sıfat, bir isim veya zamiri tanımlamak veya değiştirmek için kullanılan bir kelime veya kelime grubudur. Genellikle anlamlarına bir şeyler katar. İngilizce sıfatlar genellikle bir isim veya... Read more »
sıfat ve edat

İngilizce Sıfat ve edat kullanımı (80 cümle örneği) (Adjectives and Prepositions)

Bazı sıfat ve edatlar beraber kullanılır.   Hangi sıfat ve edatın beraber kullanıldığına ilişkin gramer kuralları yoktur, bu nedenle sıfat ve edatı birlikte öğrenmeye çalışmak iyi bir fikirdir.   Bunu yapmanıza yardımcı... Read more »
sıfat sıralama

İngilizce sıfat sıralaması (adjective order) (13 cümle örneği)

Çoğu öğrenciye okulda sıfat sırası öğretilmez ve bunun yerine onu dinleyerek ve okuyarak öğrenirler. İngilizce’de sıfat sıralamasına ilişkin kurallar diğer dillere göre daha belirgindir; bu nedenle sıfatları belirli bir sırayla söylemek “doğru”... Read more »
sıfat tür

İngilizce sıfat türleri (Kinds of Adjectives) (242 cümle örneği)

Bu makalede sıfatları ve sıfat türlerini okuyacaksınız. Sıfat (adjective) nedir?  Sıfat nedir? Sıfat, bir isim veya zamiri tanımlamak veya değiştirmek için kullanılan bir kelime veya kelime grubudur. Genellikle anlamlarına bir şeyler katar.... Read more »
sıfat ve zarf

İngilizce sıfat ve zarf farkı ve örnekler (Adjectives-Adverb) (68 cümle örneği)

Bu makalede sıfat ve zarf farkını okuyacaksınız. İsimleri ve zamirleri tanımlamak için sıfatları kullanırız. Sıfatlar isimlerden önce veya fiilleri bağladıktan sonra gelebilir. İsimden önce He dropped the hot plate. Isıtıcıyı düşürdü. I... Read more »
as..as

İngilizce as..as karşılaştırma (comparison) (83 cümle örneği)

AS..AS anlamı Çok benzer veya aynı şeylerden bahsederken ‘as..as’ kullanırsınız. as..as yapısını kullanarak, aynı orana sahip şeyleri karşılaştırabiliriz.   AS + adjective + AS Examples: I’m as old as my husband. = My husband and I... Read more »
sıfat karşılaştırma

İngilizce sıfat karşılaştırma (Comparison-Superlative) (30 cümle örneği)

Sıfat karşılaştırması sıfatları derecelendirmek için yapılıyor. Yani; güçlü (strong) daha güçlü (stronger) en güçlü (strongest) İsimleri/zamirleri tanımlamak, ölçmek, değiştirmek veya tanımlamak için sıfatlar kullanılır. Sıfatların, bir şeyi/kişiyi başka bir şeyle karşılaştıran sıfat... Read more »
zıt sıfatlar

İngilizce zıt sıfatlar listesi (70 opposite adjectives)

Zıt sıfatlar, sıfatları öğrenirken hafızanıza çok yardımcı olacak. Bir sıfatı zıttıyla beraber öğrenmek hem hatırlamayı kolaylaştıracak hem de iki kelime birden öğrenmiş olacaksınız. Zıt sıfatları öğrenmeniz kelime hazinesi geliştirmenizde inanılmaz işinizi kolaylaştıracak.... Read more »