excel iki saat arası

Excel’de İki Saat Arasındaki Zaman Farkı nasıl hesaplanır? zaman ekleme / çıkarma [1 şablon içerir]

Bu eğitim Excel’de iki saat arasındaki farkı nasıl bulacağımız hakkında tekniklere odaklanmaktadır. Süreleri toplamak ve çıkarmak, iki saat arasındaki farkı veya geçen süreyi hesaplamak ve daha fazlası için birkaç yararlı formül bulacaksınız.... Read more »
excel formül çubuğu

Excel Formül Çubuğu: Nasıl Gösterilir, Gizlenir, Genişletilir veya Daraltılır [2024]

Bu kısa eğitimde, Excel formül çubuğunun ne olduğunu, Excel’in farklı sürümlerinde eksik bir formül çubuğunu nasıl geri yükleyeceğinizi ve uzun bir formülün tamamen sığabilmesi için formül çubuğunu nasıl genişleteceğinizi öğreneceksiniz. Bu blogda,... Read more »
7-excel formül içeren hücreleri bul

Excel Formül İçeren Hücreleri Topluca Bulmanın 2 Pratik Kısayolu

Excel’de formül içeren hücreleri ilk bakışta bulamayabilirsiniz. Çünkü formüllerin sonucu olan rakamlar gösterilir. O formül içeren hücrelerin tespiti ve vurgulanması gerekebilir. Bir toplu işlem yapmak istediğinizde o formül içeren hücreleri bozmak istemeyebilirsiniz.... Read more »
ileri excel formül

İleri Excel Formülleri: Ustalaşmak İsteyenlere 220+ İleri Excel Formülü ve İngilizcesi [Örnekli]

İleri Excel Formülleri çok yaygın olarak kullanılmayan formüllerdir. Bir yandan da ileri excel formülleri çok güçlü hesaplamalar yapabilirler. İleri excel formulleri verileri çoğaltmak, belirli kriterlere göre filtrelemek, koşullu formüller vb. gibi mevcut... Read more »

Excel formülleri: En Sık kullanılan 100 Excel formülü ve İngilizcesi

Bu makalede MS excel formüllerinin en çok kullanılan 100 tanesini inceleyeceğiz. Microsoft Excel, verilerle çalışmak için başvurulan bir araçtır. MS Excel şirketin kalbi gibidir. MS excel İş ortamında en çok kullanılan programdır.... Read more »
excelde tekrar eden verileri bulma

Excel’de Tekrar Eden Verileri Bulmanın 15 Tekniği [1 şablon içerir]

Bu eğitimde Excel’de tekrar eden verilerin nasıl aranacağı açıklanmaktadır. Tekrar eden verileri tanımlamak veya ilk oluşumu olan ya da olmayan tekrar eden verileri bulmak için birkaç formül öğreneceksiniz. Ayrıca, her yinelenen kaydın... Read more »
5-excel dolu hücre sayma

Excel’de Dolu Hücre Sayma [1 şablon içerir]

EĞERSAY boş değil işlevi, bir aralıktaki boş olmayan hücre sayma işlemini yapar. Evrensel formül “EĞERSAY(aralık,”<>“&”“)” veya “EĞERSAY(aralık,”<>“)” şeklindedir. Bu formül sayılar, metin ve tarih değerleriyle çalışır. Ayrıca “<”, “>”, “=” ve benzeri... Read more »
excel metindeki boşlukları sil

Excel Metindeki Boşlukları Silmek – KIRP formulü [1 şablon içerir]

Bu eğitimde Excel boşlukları silmenin birkaç hızlı ve kolay yolu gösterilmektedir. Baştaki, sondaki ve kelimeler arasındaki fazladan boşlukların nasıl kaldırılacağını, Excel KIRP işlevinin neden çalışmadığını ve nasıl düzeltileceğini öğrenin. Var olduğunu bildiğiniz... Read more »
excel'de toplama

Excelde Toplamanın 5 Yolu + Çoklu Sütun ve Satır Toplama

Excelde toplama formulü kullanmanın 5 yolunu okuyacaksınız. Aynı zamanda bir sütunun veya satırın veya aynı anda excelde toplamasını okuyacaksınız. Durum çubuğunda seçili hücrelerin toplamını bulun, tüm veya yalnızca filtrelenmiş hücreleri excelde toplamak... Read more »
1-excel devrikdönüşüm formülü

Excel Yatay Tabloyu Dikey Yapma – Devrikdönüşüm Formülü [1 Şablon içerir]

Bu makalede excel devrikdönüşüm formulünün (TRANSPOSE) fonksiyonunun sözdizimi açıklanmakta ve Excel’de verileri aktarmak için doğru şekilde nasıl kullanılacağı gösterilmektedir. Bu durum çalışma alışkanlıkları için de geçerlidir. Bazı Excel kullanıcıları verileri sütunlarda dikey... Read more »
9-excel hücre birleştirme

Excel Hücre Birleştir Formulü 7 Örnek, Ad Soyad Birleştirme

Bu eğitimde hücre birleştirme için kullanılan BİRLEŞTİR fonksiyonunun bazı yaygın kullanımlarını okuyacaksınız. Dizeleri boşluk, virgül, noktalı virgül veya seçtiğiniz başka bir sınırlayıcı ile nasıl birleştireceğinizi öğreneceksiniz. Geleneksel olarak, Excel’de metin birleştirme BİRLEŞTİR... Read more »

Excel İlk Harfi Büyük Yapmanın 2 Pratik Yolu [1 şablon içerir]

Excel hücrelerinde ilk harfi büyük yapmak nasıl oluyor? Bir kısayolu var mı? Her karakteri her hücreye elle mi yazmamız gerekiyor? Artık değil! Bugün tablonuzdaki ilk harfii büyük yapmanın 2 yöntemini paylaşacağım. Excel’de... Read more »
excel kümülatif toplam

Excel’de Kümülatif Toplam Almanın 3 yolu

Kümülatif toplam nedir? Excel’de çalışan toplam (kümülatif toplam olarak da bilinir), bir veri kümesinin kısmi toplamını ifade eder. Bu, diziye her yeni sayı eklendiğinde yenilenen bir sayı dizisinin toplamıdır. Çalışan toplamlar Excel’de,... Read more »
EXCEL YUVARLA

Excel Yuvarla, Yukarıyuvarla, Tavanayuvarla, Tabanayuvarla, Katınayuvarla [10 Formül]

Eğitimde excel YUVARLA, YUKARI YUVARLA, AŞAĞI YUVARLA, Katına Yuvarla ve diğer Excel yuvarlama işlevlerinin kullanımları açıklanmakta ve ondalık sayıları tam sayılara veya belirli sayıda ondalık basamağa yuvarlamak, kesirli bir kısmı çıkarmak, en... Read more »
excel parçaal

Excel Parçaal formulü Kullanımı (5 Örnek 1 Şablon içerir)

Excel PARÇAAL işlevi, sağlanan başlangıç konumuna göre, sağlanan bir metin dizesinin ortasından belirli sayıda karakter çıkarır. Örneğin, = PARÇAAL(“elma”,2,3) “lma” getirir. Sözdizimi metin – çıkarılacak metin. Başlangıç sayısı– Çıkarılacak ilk karakterin konumu. Sayı_karakterler –... Read more »
1-excel gün sayma kalan gün hesaplama

Excel Gün Sayma Formülleri: Kalan gün Sayısını Hesaplama [5 Farklı Formül]

Excel gün sayma, kalan gün hesaplama tarihlerle işi olan bir çok kişinin tarih hesaplamasını sağlayacak excel formülleridir. Excel gün sayma veya kalan gün hesaplamayı ister bugünden alın ister iki tarih arasındaki farkı... Read more »
excel eğer formulü

Excel Eğer Formulünün Kullanımı [10+ Örnek Kullanım 1 şablon dosya içerir]

Excel eğer formulü Excel’deki en popüler işlevlerden biridir. Microsoftun sitesine göre excel eğer formulü en çok kullanılan 10 formulden biridir. Excel eğer formulü değerleri karşılaştırmanızı ve daha sonra ne olacağına karar vermenizi... Read more »
excel formül kurma bölümleri

Excel Formül Kurma Temelleri 101

Excel formül kurmayı bir kez anladığınızda, excel formülleri kolaylaşıverir. Excel formül kurmanın oldukça basit bir yapısı vardır. Bu makalede excel formül kurmayı ve kurarken kullanabileceğimiz sembolleri öğreneceksiniz. Excel formül kurarken formülün yapısını... Read more »
düşeyara formulü

Excel: Düşeyara Formülü Kullanımı Kılavuzu 32 Madde [2 şablon örnek dosya içerir]

Excel düşeyara formülü en çok iki karışık listeyi karşılaştırmak için kullanılır. Düşeyara formülü o kadar çok kullanırız ki düşünmeden uygularız çoğu zaman. Excel düşeyara formülü microsoft’un sitesine göre en çok kullanılan 10... Read more »