Excel Parçaal formulü Kullanımı (5 Örnek 1 Şablon içerir)3 min read

Excel PARÇAAL işlevi, sağlanan başlangıç konumuna göre, sağlanan bir metin dizesinin ortasından belirli sayıda karakter çıkarır.

Örneğin, = PARÇAAL(“elma”,2,3) “lma” getirir.

Sözdizimi

1-excel parçaal

  • metin – çıkarılacak metin.
  • Başlangıç sayısı– Çıkarılacak ilk karakterin konumu.
  • Sayı_karakterler – Çıkarılacak karakter sayısı.

Örnek çalışma dosyasını indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Excel parçaal nasıl kullanılır?

Excel PARÇAAL fonksiyonu, verilen bir metin dizesinin ortasından belirli sayıda karakter çıkarır.

Excel PARÇAAL, tümü gerekli olan üç bağımsız değişken alır.

İlk bağımsız değişken olan metin, başlanacak metin dizesidir.

İkinci bağımsız değişken olan başlangıç sayısı, çıkarılacak ilk karakterin konumudur.

Üçüncü bağımsız değişken, sayı_karakterler, ayıklanacak karakter sayısıdır. Sayı_karakterler kullanılabilir karakter sayısından fazlaysa, PARÇAAL kalan tüm karakterleri döndürür.

 

Excel parçaal nasıl temelleri

Excel PARÇAAL ile metin ayıklamak için metni, başlangıç konumunu ve ayıklanacak karakter sayısını girmeniz yeterlidir. Aşağıdaki formüller PARÇAAL ile bir, iki ve üç karakterin nasıl çıkarılacağını göstermektedir:

Aşağıdaki formül 5. karakterden başlayarak 3 karakter döndürür:

Bu formül 16. karakterden başlayarak 3 karakter çıkaracaktır:

 

sayı_karakterleri kalan karakterlerden büyükse, PARÇAAL kalan tüm karakterleri kullanır:

Bu, aşağıda açıklandığı gibi belirli formülleri basitleştirmenin bir yolu olarak yararlı olabilir. PARÇAAL sayılardan metin çıkarabilir, ancak sonuç metindir:

Örnek 1 – seri numarasından tarih çıkarma

Aşağıdaki örnekte, 14 karakterli bir seri numarasından YYYYMM gösteriminde bir tarih çıkarmak için PARÇAAL işlevini kullanıyoruz. Aşağı kopyalanan D5 hücresindeki formül şöyledir:

= PARÇAAL (B5,5,6)

Tarihin, yılı ve ayı gösteren ancak geçerli bir tarih olmayan “202105” gibi bir metin olarak getirildiğine dikkat edin.

Geçerli bir tarih istiyorsanız, aşağıdaki gibi bir formül kullanabilirsiniz:

=TARİH(PARÇAAL(A4;5;4);PARÇAAL(A4;9;2);1)

Burada PARÇAAL fonksiyonunu iki kez kullanırız:

bir kez yılı almak için, bir kez de ayı almak için.

Gün 1 olarak sabit kodlanır ve tüm değerler TARİH fonksiyonuna döndürülür, bu da 1-Mayıs-2021 gibi geçerli bir Excel tarihi döndürür.

 

 

Örnek 2 – e-posta adresinden isim çıkarma

Excel PARÇAAL ile ilgili yaygın bir zorluk, değişken bir bitiş noktasının nasıl sağlanacağıdır. Bu, PARÇAAL ile MBUL fonksiyonunu birleştirerek yapılabilir.

Örneğin, aşağıdaki çalışma sayfasında amaç, her bir e-posta adresinin ad kısmını döndürmektir. Bu görevi gerçekleştirmek için, PARÇAAL ilk karakterden başlamalı ve “@” sembolünden önceki karakterde bitmelidir. D5 hücresindeki formül şu şekildedir:

=PARÇAAL(B2;1;MBUL(“@”;B2;1)-1)

Formül aşağı kopyalandığında, MBUL işlevi “@” sembolünün konumunu bir sayı olarak döndürür. Daha sonra 1 çıkarırız ve sonuç sayı_karakterler bağımsız değişkeni olarak PARÇAAL işlevine gider.

 

Örnek 3 – e-posta adresinden alan adı çıkarma

Excel PARÇAAL ile ilgili bir zorluk da değişken bir başlangıç noktasının nasıl sağlanacağıdır. Bu da PARÇAAL ile MBUL fonksiyonunu birleştirerek gerçekleştirilebilir. Aşağıdaki çalışma sayfasında amaç, her bir e-posta adresinin etki alanı bölümünü döndürmektir. Bu görevi gerçekleştirmek için, PARÇAAL “@” sembolünden sonraki karakterden başlamalı ve metin dizesinin sonuna kadar devam etmelidir. D5 hücresindeki formül şu şekildedir:

= PARÇAAL (B5,MBUL(“@”,B5)+1,100)

 

Bu formülde, başlangıç konumu, konumu “@” sembolünün bir sayısı olarak döndüren MBUL tarafından sağlanır. Daha sonra bir sonraki karakterden başlamak için MBUL sonucuna 1 ekleriz. Sayı_karakterler için 100’ü sabit kodlarız. Bu basit bir hiledir. Sayı_karakterler bir metin dizesinde kalan karakter sayısını aştığında, PARÇAAL kalan tüm karakterleri getirir. Her durumda işe yarayan büyük bir rakam yazarak bundan faydalanıyoruz.

 

Örnek 4 – PARÇAAL + EĞER

“Hücre içeriyorsa” mantığını oluşturmak için PARÇAAL işlevini EĞER işleviyle kolayca birleştirebilirsiniz. Aşağıdaki örnekte, “2021” içeren seri numaralarını işaretlemek için bir formül kullanılmıştır. D5 hücresindeki formül şöyledir:

=EĞER(PARÇAAL(A4;5;4)=”2021″;”x”;””)

*Not: 2021 i tırnak içinde yazıyoruz çünkü metin olarak algılıyor.

Excel PARÇAAL fonksiyonu, 5. karakterden başlayarak 4 karakter çıkaracak şekilde yapılandırılmıştır. Sonuç daha sonra EĞER fonksiyonu içinde mantıksal test olarak “2021” ile karşılaştırılır. Sonuç TRUE olduğunda, EĞER “x” getirir. Aksi takdirde, EĞER boş bir dize (“”) getirir. Sonuç olarak “2021” içeren seri numaraları net bir şekilde tanımlanır.

 

Örnek 5 – PARÇAAL + SIRALI

Excel PARÇAAL fonksiyonu, bir metin dizesini bir karakter dizisine bölmek için SIRALI fonksiyonu ile birlikte de kullanılabilir. Bu model, bir metin dizesinde her seferinde bir karakter yinelemenin gerekli olduğu daha gelişmiş formüllerde ortaya çıkar. Formülün genel versiyonu şu şekildedir:

= PARÇAAL (A1,SIRALI(1,UZUNLUK(A1)),1)

Kısaca, SIRALI A1’deki metin dizesinin uzunluğuna bağlı olarak sayısal bir dizi oluşturur ve bu dizi PARÇAAL işlevine başlangıç_sayısı bağımsız değişkeni olarak, sayı_karakterler sabit kodlu olarak 1 şeklinde gönderilir. Sonuç, metin dizesindeki tüm karakterleri içeren bir dizidir.

 

Microsoft destek sitesini inceleyebilirsiniz.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir