İngilizce 100 Dış Ticaret Kelimesi (İthalat-İhracat)

Bu makalede ingilizce dış ticaret kelimelerini okuyacaksınız.   Türkiye’de dış ticaret ile uğraşan firma sayısının 100.000’i geçtiğini biliyor muydunuz? Türkiye’nin dış ticaretteki hareketliliği zaman geçtikçe artıyor ve dış ticarette çalışan kalifiye kişi... Read more »
ingilizce bir heceli

İngilizce bir heceli ve 2 heceli kelimeler

İngilizce bir heceli kelimeler ingiliz çocuklarının ilk seslendirdikleri kelimeler olduğunu biliyor muydunuz? Ardından iki heceli kelimeler ve iki kelimeli cümleciklerle konuşmaya başlıyorlar Tavsiye yazı: Çocukların dil öğrenme sırası Çocukların öğrenme sıralaması şu... Read more »
iş kısaltma

İngilizce iş kısaltmaları: 150 örnek

Bu makalede ingilizce iş kısaltmalarını okuyacaksınız. Hepimizin yoğun bir hayatı var ve iş temposu çok hızlı. Görevlerimizi kolaylaştıracak ve iletişimi hızlandıracak stratejiler geliştiriyoruz. Bu nedenle emaillerde de ingilizce kısaltmaları çok kullanıyoruz. Bir... Read more »
formal vs informal

İngilizce formal vs informal 300 kelime karşılaştırması

Bu makalede formal vs informal ingilizce terimleri okuyacaksınız. Bir iş profesyoneli olmak istiyorsanız, işin dilini anlamak çok önemlidir. İş dünyasında maalesef alışık olduğumuz günlük dil ve kelimeler kullanılmıyor. Gündelik hayatta kullandığınız kelimelerin... Read more »
ingilizce sunum deyim

İngilizce: Sunum deyimleri, ifadeleri ve terimleri (171 örnek cümle ve kalıp)

Bu makalede ingilizce sunum deyimlerinin uzun bir listesini bulacaksınız. Araştırmalara göre en büyük korkulardan birinin insan önünde konuşma korkusu olduğunu biliyor muydunuz? Birçok insan için bir sunum oluşturmak ve sürdürmek büyük bir... Read more »
toplantı terim

İngilizce: Toplantı terimleri (145 örnek cümle ve kalıp)

Bu makalede çeşitli ingilizce toplantı terimlerini okuyacaksınız. İş dünyasında yüz yüze etkileşimler önemlidir. Toplantılar, bugünlerde uluslararası iş seyahatlerinin bu kadar popüler olmasının nedenidir. İş adamları, küresel ortaklarıyla şahsen tanışmak için dünyayı geziyor.... Read more »

İngilizce: iş terimleri 10 alanda 285+ sales, advertising, organisation vb. terimleri

İş ingilizcesi dünyasına girince çeşitli bir çok ingilizce iş terimleri duyacaksınız. Bu ingilizce iş terimleri iş hayatınızda diyalogların temelini oluşturacak. Çeşitli departmanlarda kullanılan iş terimlerine hakim olmanız için kelimenin anlamı ve örnek... Read more »
iş görüşmesi kalıp

İngilizce iş görüşmesi kalıpları: İş görüşmelerinde gerekli olabilecek 110 ingilizce kalıp ifade

Bu makalede ingilizce iş görüşmesi kalıplarını okuyacaksınız. Yaklaşan bir iş görüşmeniz var mı? İngilizce iş görüşmesinde kendinizi hazır hissetmeniz için hızlı ve hazır cevaplarınız olması sizi iyi gösterir. Bu da sık kullanılan... Read more »
ingilizce e-posta

İngilizce e-posta nasıl yazılır? Nasıl başlar nasıl bitirilir (194 cümle/kalıp örneği içerir)

İngilizce e-posta yazmak ingilizcenin sık kullanıldığı şirketlerde kaçınılmaz bir beceri.   İster gelecek vaat eden genç bir profesyonel, ister deneyimli bir yönetici olun, ingilizce e-posta yazmak iş iletişiminin hayati bir yönüdür.  ... Read more »

İş İngilizcesi: 150+ ingilizce iş deyimi, anlamı ve örnek cümlesi

İngilizce iş deyimleri kurumsal dünyada, toplantılarda sık kullanılan iş deyimleridir. Çok teknik olmadan tahvil, komisyoncu, emtia, amortisman, temettü, gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH), açığa satış vb. gibi finansal terimlerden bahsedebiliriz. Hepsi iş... Read more »
ingilizce kelime

İngilizce kelime öğrenmenin 53 keskin yöntemi [Bilimsel temelli]

“Nasıl ingilizce kelime öğrenilir?” sorusuna asla tatmin edici bir cevap bulamadınız değil mi? 2. dil olarak ingilizce öğrenen insan sayısı anadili ingilizce olanları geçtiği için tüm ülkeler ingilizce kelime öğrenme yöntemi araştırıyor.... Read more »
tematik kelime

İngilizce tematik kelime öğrenme yöntemi [41 resimli tema]

Kelime öğrenmede tematik kelime gruplamanın kelime öğrenmeyi kolaylaştırdığını biliyor muydunuz? Tematik kelime öğrenme yöntemi; bir temaya sahip bir resmin üzerindeki tüm öğeleri öğrenmeye benzer. İkea’nın katalogunda tek bir resimde bir çok öğeye... Read more »
semantik harita

İngilizce semantik haritalama ile kelime hazinesi (13 örnek)

Semantik haritalama (veya grafik düzenleyiciler), kelime haritaları veya ağlarıdır. Semantik haritalama, sözcük dağarcığı genişletme ve birbiriyle ilişkili sözcükleri kategoriler halinde görüntüleyerek bilginin genişletilmesi için görsel bir stratejidir (Kholi ve Sharifafar, 2013). Bir... Read more »
ingilizce alfabe

İngilizce alfabe ve ülkeler [“D” for Denmark] (200 örnek)

İngilizce alfabe Türkçe alfabe ile neredeyse aynıdır. Birkaç harf farklıdır. Farklar şunlardır Türkçedeki “i-ö-ü, ç, ğ, ş” İngilizcede yok. İngilizcedeki “q, w,x,” Türkçede yok Türkçe fonetik bir dil olmasına karşın, ingilizce fonetik... Read more »
karıştırılan kelimeler

İngilizce sık karıştırılan kelimeler (111+’lık liste)

İngilizce, başka bir kelimeye benzer yazılışı ve/veya telaffuzu olan çok sayıda kolay karıştırılan kelimeye sahiptir. Karıştırılan kelimelerin çok olması, İngilizce öğrenenler için zorlayıcıdır ve ayrıca bir kelimeyi ve onun yazılışını veya anlamını... Read more »
ingilizce zaman

İngilizce zamanla ilgili 20+ kelime (tarih, mevsim, yıllar, aylar, haftalar, günler, gün içi, saat okuma)

Zamanlar birkaç yüzyıllık çağlardan saatteki dakika ve saniyeye kadar uzanan geniş bir yelpazedir. İngilizce zaman birimlerini bir kez öğrenirseniz birçok yerde sıklıkla kullandığınızı farkedeceksiniz. Aşağıda ingilizce zaman birimlerini liste ve görselli anlatımlarla... Read more »
ingilizce sayılar

İngilizce sayılar, rakamlar, kesirler ve ölçüler (6 bölüm)

Bu makalede ingilizce sayılar, düz rakamlar, sıra sayıları, kesirler, yüzdelikler, para birimleri, ölçüler öğreneceksiniz.         Düz ve sıra sayılar Number Cardinal Ordinal 1 one 1. first 2 two 2.... Read more »
eş ve zıt anlamlı

İngilizce eş ve zıt anlamlı kelimeler (1250+’lik listesi)

Eş ve zıt anlamlı kelimeler ingilizce çalışırken kelime hafızanızı geliştirme ve kolay ezberleme imkanı tanıyacak. Bir kelimenin hem kendi anlamını hem zıt kelimesini anlamak hatırlamanızı ve kelimenin hafızanıza yerleşmesini kolaylaştıracaktır. Örneğin; ingilizce:... Read more »
phrasal verb

İngilizce Phrasal Verbs Listesi [750+ liste] (359 örnek cümle)

Phrasal verbs, fiil + edat ın bir araya gelip orjinal bir anlam oluşturan deyimsel fiiller veya söz öbekleridir. Phrasal verbs, orijinal sözcüklerin birlikte tamamen yeni bir sözcük gibi davranan iki veya daha... Read more »
ilk 5000 kelime

İngilizce ilk 5000 kelime (Oxford listesi) [A-B-C seviyelerine göre ayrılmıştır]

The Oxford 5000™ by CEFR level; Oxford’un seçtiği dil öğrenme seviyelerine göre ingilizce ilk 5000 kelime listesi. Oxfordun belirlediği ilk 5.000 kelimeyi kendi içinde kategorize edip CEFR seviyelerine göre ayırdım. Kelimeleri gruplayarak... Read more »
kelime form değiştirme

İngilizce kelime form değiştirme: 1.000 İsim, fiil, zarf, sıfat form değiştirme örneği

Bu makalede İsimler, fiiller, sıfatlar ve zarflar olan konuşmanın sekiz ana bölümünden dördünü ve bu kelime formlarını nasıl birbirine çevireceğinizi okuyacaksınız. Yani isimden fiile, fiilden sıfata kelime form değişimi vb. örneğin; quick... Read more »
kendine zıt anlamlı kelime

İngilizce Contronym – kendine zıt anlamlı kelimeler [150+ kelime] (63 cümle örneği)

Bu makalede ingilizce kendine zıt anlamlı kelimelerin listesini okuyacaksınız. Hiç bir kelimeyle karşılaştınız ve hatırladığınızın tam tersi anlamına geldiğini öğrendiniz mi? Yani kendine zıt anlamlı kelimelerden biri. Eğer öyleyse, bir contronym ile... Read more »

İngilizce Yansıma Seslerden oluşan 50 kelime (Onomatopoeia)

Onomatopoeia kulağa ağız dolusu gibi gelebilir (uh-mat-uh-pee-uh olarak telaffuz edilir). Yansıma seslerden oluşan kelimeler demektir. Yansıma seslerden oluşan kelimeleri her gün, bazen farkında bile olmadan kullanırız.   Onomatopoeia, yansıma ses kelimeleri, atıfta... Read more »
çift anlamlı kelime 2

İngilizce çift anlamlı kelimeler (homograph) [40+’lık liste]

“Nail” kelimesinin çift anlamlı olup hem “çivi” hem “tırnak” anlamına geldiğini biliyor muydunuz? Çift anlamlı kelimeler ingilizcenin hatta tüm dillerin bir gerçeği. Bazı çift anlamlı kelimelerin iki ayrı anlamı olduğundan cümle kullanımından... Read more »
benzer yazılışlı

İngilizce sesteş-benzer sesli (homophone) kelimeler (1.000+’lık liste)

Homophone, yani benzer sesli kelimeler, ingilizce öğrenenlerin zorlandığı bir konu olabiliyor. Homophone,” to, too ve two” gibi benzer seslere yani benzer veya aynı telaffuzlara sahip ancak farklı yazım ve anlamlara sahip kelimeler... Read more »
ingilizce ikileme

İngilizce İkilemeler (binomial pairs) listesi [150+ adet]

Binomial pair çiftli kelimeler yani ingilizce ikilemeler, bir bağlaçla (genellikle “and” veya “or” ile) birleştirilen iki ingilizce kelimeyi içeren bir ifadedir. İngilizce ikilemelerin kelime sırası genellikle sabitlenmiştir. Sırasını değiştiremezsiniz.   Örneğin; back... Read more »

İngilizce deyimler (en sık kullanılan 150 deyim ve anlamları)

İngilizce deyimler, anadili İngilizce olan kişiler tarafından günlük konuşmalarda yaygın olarak kullanılan kelimeler veya ifadelerdir. En iyi bilinen ingilizce deyimleri öğrenmek, ingilizcenizin daha akıcı olmasına yardımcı olacaktır. Deyimler dil öğrenmeye eğlenceli bir... Read more »

İngilizce Atasözleri (Proverb) [106 Örnek cümle içerir]

İngilizce atasözleri, İngiliz kültüründe bizdeki olduğu gibi genellikle yaşam tavsiyesi, bilgelik veya bir gerçek sunan kısa, özlü bir ifadelerdir. İngilizce atasözleri o kadar yaygındır ki, anadili İngilizce olan kişiler ingilizce atasözlerini konuşmalarında... Read more »

İngilizce very yerine kullanabileceğiniz 280+ kelime

Yazınızın mükemmel olarak öne çıkmasını istiyorsanız, very yerine, kullanılacak kelimelerin bir listesine sahip olmak önemlidir. Very kelimesi, sıfatın, zarfın etkisini arttırıyor. Örneğin; very critical (çok kritik) -> crucial (hayati) Very kelimesi günlük... Read more »
prefix suffix

İngilizce Prefix Suffix ve Root’lar (Önek, son ek ve kelime kökü) 160+’lık liste [Örnek İçerir]

İngilizce “prefix” , “suffix” ve “root”lar yani “önek”, “son ek” ve “kelime kök”leri kelimelerin oluşumunda kullanılıyor. Tüm dillerde kelimenin bir kökü oluyor, ön ek ve son ek getirerek kelimeyi çeşitlendirmek ve çoğaltmak... Read more »
kelime etimoloji

İngilizce kelime etimoloji – sürpriz kökenli kelimeler (40+’lık liste)

Hiç kelimelerin nereden geldiğini düşündünüz mü? Eğer merak ediyorsanız sizin alanınız kelime etimolojisi olmalı. Kelime kökenlerinin incelenmesi olan kelime etimolojisi, bir kelimenin köklerinin ne olduğunu, ilk ne zaman kullanıldığını ve zaman içinde... Read more »
ingilizce ilk 100 kelime

İngilizce ilk 100 kelime

The Reading Teacher’s Book of Lists’e göre, OEC’deki ilk 25 kelime, İngilizce’deki tüm basılı materyallerin yaklaşık üçte birini ve ingilizce ilk 100 kelime, tüm yazılı İngilizce’nin yaklaşık yarısını oluşturur. İngilizce ilk 100... Read more »
ingilizce ilk 300 kelime

İngilizce ilk 300 kelime

İngilizce ilk 300 kelime, günlük hayatınızda size en çok lazım olacak kelime listesidir. Aşağıdaki ingilizce ilk 300 kelime sıklık sırasına göre sıralanmıştır. İlk 100, tüm yazılı materyalin yaklaşık yarısını oluşturur. İlk 300... Read more »
ingilizce ilk 1.000 kelime

İngilizce ilk 1.000 kelime (Oxford listesi)

(ingilizce ilk 1.000 kelime listesi) İngilizce’de en çok kullanılan ilk 1000 kelime ile günlük konuşmaların % 84.3’ünü, hikaye ve romanların % 82.3’ünü, gazete yazılarının % 75.6’sını ve akademik metinlerin % 73.5’ini kolayca... Read more »
collocations

İngilizce Eşdizimler (Collocations-words go together) (238 cümle örneği)

İngilizcede eşdizimler (collocations) beraber kullanılan iki veya daha fazla kelimedir. Bu ikili kelimeler (collocations) anadili ingilizce olanların kulağına doğru geliyor ve sürekli bunları kullanıyorlar. Diğer taraftan alternatif seçenekler de kulağa doğru gelmiyor.... Read more »
collective noun

İngilizce Collective nouns [2.000+’lık liste]

İngilizce collective nouns yani grup isimleri; bir grup bir şeyi (insanlar, hayvanlar, şeyler vb.) isimlendirmek için kullanılan herhangi bir isimdir.   “Grup” çok yaygın bir collective noun’dur.   Bu makalede ingilizce collective... Read more »
clipped words

İngilizce kırpılmış (clipped words) kelimeler (170’lik liste) (76 cümle örneği)

Morfolojide kırpılmış kelimeler (clipped word) cellular phone’dan cell phone yapmak gibi çok heceli bir kelimeden bir veya daha fazla hece bırakarak yeni bir kelime oluşturma işlemidir. Diğer bir deyişle, clipped word yani... Read more »
kısaltma

İngilizce Kısaltmalar (Abbreviations)

İngilizce sürekli gelişiyor. Modern toplumumuzda teknolojinin yaygın kullanımıyla birlikte, anadili İngilizce olmayanların kavraması zor olabilecek yeni kelimeler ve kısaltmalar her zaman devreye giriyor. Ana dili İngilizce olan kişiler bile bazen zorlanabiliyor. Abbreviations... Read more »
eponim kelime

İngilizce eponim kelimeler (15 Hikayesi olan kelime)

  Eponim kelime gerçek ya da hayali bir kimsenin adının bir yer, ulus ya da bir şey için verilmesine inanılması, bir kişinin adına dayanan veya bir kişinin adından türetilen kelimelerin yanı sıra... Read more »

İngilizce 60 word blends (kaynaşık kelime)

Farklı anlamlı iki kelimenin birleşip yeni bir kelime oluşturduğunda bu kaynaşık kelimedir (word blend).     Bu kelimeler genellikle, var olan iki şeyin tanımlarını veya özelliklerini birleştiren yeni bir buluşu veya olguyu... Read more »
birleşik kelime

İngilizce birleşik kelimeler [2.200+ birleşik kelime listesi]

İngilizce birleşik kelime; iki kelimenin bir araya geldiğinde yeni anlamlı bir kelime oluşturmasıdır. Çoğunlukla iki kelimenin anlamını biliyorsanız ingilizce birleşik kelimenin anlamını çıkartırsınız. Fakat bazen iki kelimenin anlamını bilseniz de birleşik kelimenin... Read more »

İngilizce soydaş kelimeler (cognates) listesi [1.300 kelime]

Cognates, benzer bir anlamı, yazımını ve telaffuzunu paylaşan iki dilde ortak soydaş kelimelerdir. Yani hem Türkçe’de hem İngilizce’de aynı olan kelimelerdir. Örneğin; Acne – akne Doctor – doktor Album – album Yukarıdakiler... Read more »