excel dashboard kişisel finans yeşil stil

Excel Dashboard Raporlama Örnekleri [13 şablon içerir]

Excel dashboard Nedir? Gösterge paneli, excel dashboard, KPI’ların, temel iş ölçümlerinin ve diğer karmaşık verilerin anlaşılması kolay bir şekilde görsel olarak grafiklerle sunulmasıdır. Elbette, bilinmesi gereken rakamlar oradadır. Ancak, tüm bu satır... Read more »
orta seviye excel

Excel Eğitim Kılavuzu: Orta Seviye Excel Eğitimi Kılavuzu Yeni Başlayanlar İçin [1 Excel Eğitimi kılavuzu]

Bu makalede excel öğrenme sürecinizde size yol gösterecek 460+ civarı konunun makale linklerini bulabileceğiniz orta seviye excel eğitim / öğrenme kılavuzu bulacaksınız. Bu orta seviye excel eğitim kılavuzu aynı zamanda excel dosyası... Read more »
temel excel eğitimi

Excel Eğitim Kılavuzu: “Temel Excel” Eğitimi Yeni Başlayanlar İçin [1 Excel Eğitimi kılavuzu]

Bu makalede yeni başlayan excel öğrencileri için size yol gösterecek 200+ konunun makale linklerini bulabileceğiniz kapsamlı bir temel excel eğitim / öğrenme kılavuzu bulacaksınız. Bu temel excel eğitim kılavuzu aynı zamanda excel... Read more »
excel eğitim excel öğrenme kılavuzu

Excel Eğitim Kılavuzu: Sıfırdan “İleri Düzey” Yeni Başlayanlar İçin Excel Öğrenme [1 Excel Eğitimi kılavuzu]

Bu makalede excel öğrenme sürecinizde size yol gösterecek 600 civarı konunun makale linklerini bulabileceğiniz ultra kapsamlı bir excel eğitim / öğrenme kılavuzu bulacaksınız. Bu excel eğitim kılavuzu aynı zamanda excel dosyası olarak... Read more »
excel stok takip şablonu

Excel Stok Takip Tablosu Oluşturma [1 excel şablon içerir]

Bu makalede excel stok takibi şablonu dosyasını hazırlamayı okuyacaksınız. Excel’de Stok takip yönetimi, müşteri memnuniyetinden bir şirketin finansal sağlığına kadar her şeyi etkileyen iş operasyonlarının çok önemli bir yönüdür. Geleneksel olarak birçok... Read more »
excel cari hesap takip tablo

Excel Cari Hesap Takibi Örneği Hazırlama [1 excel şablon içerir]

Bu makalede pratik excel cari hesap takibi hazırlamayı okuyacaksınız. Excel cari hesap takibi tablosu hem kişisel hem firma bünyesinde hem esnafların günlük ve aylık bazda kullanabileceği bir tablodur. Excel cari hesap takibi... Read more »
excel kasa defteri

Excel Kasa Defteri Örneği Hazırlama [1 excel şablon içerir]

Bu makalede pratik excel kasa defteri hazırlamayı okuyacaksınız. Excel kasa defteri tablosu hem kişisel hem firma bünyesinde hem esnafların günlük ve aylık bazda kullanabileceği bir tablodur. Excel kasa defteri kasaya giren ve... Read more »
excel gelir gider tablosu hazırlama

Excel Gelir Gider Tablosu Hazırlama [1 şablon içerir]

Bu makalede pratik excel gelir gider tablosu hazırlamayı okuyacaksınız. Gelir gider tablosu hem kişisel hem firma bünyesinde hem esnafların günlük ve aylık bazda kullanabileceği bir tablodur. Gelir gider tablosu tüm gelirlerin ve... Read more »
excel birleşik faiz hesaplama formulü

Excel’de Birleşik Faiz Hesaplama Formulü [1 şablon tablo içerir]

Bu makalede excel’de birleşik faiz hesaplama formülünü okuyacaksınız. Bileşik faiz nedir ve Excel’de bileşik faiz hesaplama nasıl yapılır? Bileşik faiz, bir yatırımın veya borcun her dönem sonunda elde edilen faiz ile birlikte... Read more »
excel iki saat arası

Excel’de İki Saat Arasındaki Zaman Farkı nasıl hesaplanır? zaman ekleme / çıkarma [1 şablon içerir]

Bu eğitim Excel’de iki saat arasındaki farkı nasıl bulacağımız hakkında tekniklere odaklanmaktadır. Süreleri toplamak ve çıkarmak, iki saat arasındaki farkı veya geçen süreyi hesaplamak ve daha fazlası için birkaç yararlı formül bulacaksınız.... Read more »
excel kdv hesaplama

Excel KDV hesaplamanın 2 basit yöntemi

Bu makalede excel’de KDV hesaplamanın basit formulasyonunu okuyacaksınız. Genellikle KDV olarak kısaltılan Katma Değer Vergisi, mal ve hizmet satışlarına eklenen bir vergidir VE KDV hesaplaması her fiyat hesaplamasının bir parçasıdır.. Temel KDV... Read more »
excel iskonto hesaplama

Excel İskonto hesaplama /indirim formülü 3 farklı yol [1şablon]

Bu makalede basit iskonto hesaplama ve indirim formulü yazmanın yollarını öğreneceksiniz. Ürünlerinize iskonto uygulayacak ve hepsini aynı anda excelde net fiyatını hesaplayacak olabilirsiniz. Çok basit formüllerle excelde iskonto hesaplama yapabilirsiniz. İndirimler bazen... Read more »
excel maaş zam hesaplama

Excel’de Maaş Yüzde Zam Hesaplama [3 örnek şablon]

Excel’de Maaş Yüzde Zam Hesaplama Nasıl Yapılır? Excel’de zam hesaplama için en az iki değere sahip olmalısınız. Örneğin, önceki ve sonraki olarak 2 maaşımız varsa, artış yüzdesini bulmak için yani zam hesaplamak... Read more »
excel filtreleme

Excel Filtre Nasıl Yapılır 4 Ayrı Filtreleme

Bu makalede excel filtreleme tekniklerini basitleştirerek okuyacaksınız. Çalışma sayfanız çok fazla içerik içeriyorsa, bilgileri hızlı bir şekilde bulmak zor olabilir. Excel Filtreler, çalışma sayfanızdaki verileri daraltmak için kullanılabilir ve excel filtreler yalnızca... Read more »
excel gelişmiş filtre

Excel Gelişmiş Filtre İçin 5 güzel örnek

Bu eğitim Excel Gelişmiş Filtresinin temellerini açıklamakta ve bir veya daha fazla karmaşık kriteri karşılayan kayıtları bulmak için nasıl kullanılacağını göstermektedir. Excel Filtresinin farklı veri türleri için çeşitli seçenekler sunduğunu biliyorsunuzdur. Metin,... Read more »
excel özel sıralama

Excel Özel Sıralama Yaparken Gerekli 5 Kritik Önemli Bilgi

Bu eğitimde Excel özel sıralama özellikleri gösterilmektedir. Excel’de veri sıralama genellikle basittir: A-Z veya sayısal. Ancak Excel’de çok düzeyli, renkli, özel liste, soldan sağa ve büyük/küçük harfe duyarlı gibi gelişmiş sıralama seçenekleri... Read more »
excel köprü

Excel Köprü: Başka Bir Çalışma Sayfasına Köprü Eklemenin 2 Basit Yolu

Bu makalede, çok sayıda çalışma sayfası arasında kolayca gezinmek için Excel çalışma kitabınıza nasıl excel köprüler ekleyebileceğinizin 3 yolunu göstereceğim. Ayrıca bir excel köprü hedefini nasıl değiştireceğinizi ve biçimini nasıl değiştireceğinizi de... Read more »
excel metin kutusu oluşturma

Excel Metin Kutusu Kullanmanın 5 Etkili Yolu

Excel’deki metin kutuları, çalışma sayfanızdaki belirli veriler hakkında ilgili bilgileri eklemek istediğinizde en iyisidir. Bir metin kutusu eklediğinizde, eklemek istediğiniz yeni verileri eklemek için çalışma sayfasının geçerli biçimini değiştirmeniz gerekmez. Bunun nedeni,... Read more »
excel hücre stilleri

Excel Hücre Stilleri: Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz [1 şablon içerir]

Bu blogda, Excel hücre stillerini bir profesyonel gibi nasıl değiştireceğinizi öğreneceksiniz! Excel’in yerleşik hücre stilleri özellikleri ile kolayca hücre kenarlıkları oluşturabilir ve veri sunumunuza en uygun renkleri, boyutları, yazı tiplerini ve kenarlıkları... Read more »
excel kılavuz çizgi rengi

Excel Kılavuz Çizgi Rengi Değiştirmenin 2 Basit yolu

Bu yazı, Excel çalışma kitaplarınızda kılavuz çizgi rengini değiştirmenin ve daha koyu hale getirmenin tüm yollarını gösterecektir. Excel’deki varsayılan kılavuz çizgileri çok açık gridir ve bazen görülmesi zor olabilir. Excel, kullanıcıların kılavuz... Read more »
excel koyu mod

Excel Koyu Mod’u Açma ve Kapama (3 tıklama)

Excel koyu mod gözleriniz için daha mı iyi? Excel koyu modu kullanmak, uzun saatler boyunca dijital ekrana bakan kişiler için göz yorgunluğunu ve göz kuruluğunu azaltabilir. Ancak, cihazlarınızın güç tüketimini azaltır. Bir... Read more »
açıklama balonuna resim

Excel Açıklama Balonuna Resim Ekleme [1 şablon içerir]

Excel Açıklama Balonuna Resim Ekleme Bazı durumlarda, Excel’deki açıklama balonuna resim eklemek isteyebilirsiniz. Örneğin, bir ürün listeniz varsa, açıklama balonuna resim eklemek Excel sayfanızın kullanımını kolaylaştırabilir. Kullanıcı fareyi açıklama balonuna yani bir... Read more »
excel pivot chart

Excel Pivot Chart Oluşturma [1 şablon içerir]

Excel pivot chart nedir? Excel’deki Pivot Chart, bir excel dosyasındaki pivot tabloya bağlı grafiklerdir. Pivot tablonun güncellenmesinden doğrudan etkilenir ve kendini günceller. Ayrıca grafiğin üzerindeki butonlarla filtreleme yapabilirsiniz. Pivot tabloda filtreleme yapıp... Read more »
excel'de pazar haritası 2

Excel’de Pazar Haritası Hazırlama (1 excel şablon içerir)

Bu makalede excel’de pazar haritası (market map) hazırlamayı öğreneceksiniz. Pazar haritası (market map) ürünlerin pazarda konumlandırmasını yapıp bize fırsatları rahatça görmemizi sağlayabilir. Bunu yaparken de elle çizim yerine daha milimetrik yapmak için... Read more »
5-excelde barkod oluşturma

Excelde Barkod Oluşturmanın 3 Basit Adımı

Excelde barkod oluşturma barkod numarasını Code 39 fontuyla gösterimi kadar basittir ve 3 aşamada kolayca gösterebilirsiniz. barcode 39 fontunu indirmek barkod rakamlarının başı ve sonuna * eklemek barkod numarasının fontunu excel code... Read more »
2-metin içeri aktar

Excel’de Metin İçeri Aktarma (CSV Virgülle Ayrılmış) 1 Pratik Yöntem

Bu makalede excel’de metin içeri aktarma yani metin dosyalarının nasıl içe veya dışa aktarılacağı açıklanmaktadır. Metin dosyaları virgülle ayrılmış (.csv) veya sekmeyle ayrılmış (.txt) olabilir. Örnek çalışma dosyasını buradan indirebilirsiniz. Metin içeri... Read more »
exceli bilgisayara indir

Exceli Bilgisayara Nasıl Yükleriz? Online Nasıl Kullanılır? 2 Farklı Excel Kullanımı

Exceli bilgisayara yükleme oldukça basit ve kısa bir süreçtir. Bunun yanında exceli bilgisayara yüklemeden online site üzerinden de kısıtlı özelliklerle kullanabilirsiniz. Bu makalede her iki yöntem de yani hem exceli bilgisayara yüklemek... Read more »
excel filigran

Excel Filigran Oluşturma ve Ekleme [1 şablon içerir]

Hala Excel çalışma sayfanıza excel filigran ekleyemeyeceğinizi mi düşünüyorsunuz? Altbilgi&üst bilgi araçlarını kullanarak Excel 2019, 2016 ve 2013’te excel filigranları taklit edebilirsiniz. NASIL olduğunu merak ediyor musunuz? Aşağıdaki makaleyi okuyun! Bazen Excel... Read more »
excel formül çubuğu

Excel Formül Çubuğu: Nasıl Gösterilir, Gizlenir, Genişletilir veya Daraltılır [2024]

Bu kısa eğitimde, Excel formül çubuğunun ne olduğunu, Excel’in farklı sürümlerinde eksik bir formül çubuğunu nasıl geri yükleyeceğinizi ve uzun bir formülün tamamen sığabilmesi için formül çubuğunu nasıl genişleteceğinizi öğreneceksiniz. Bu blogda,... Read more »
1-excel durum çubuğu

Excel Durum Çubuğu: seçenekler, özelleştirme ve verimlilik ipuçları [1 şablon içerir]

Bu eğitimde, Excel durum çubuğunun önemini keşfedecek, optimum üretkenlik için nasıl özelleştirileceğini açıklayacak ve bir profesyonel gibi veri görevlerinin üstesinden gelmek için gizli güçlerini ortaya çıkaracağız. Microsoft Excel veri analizi, hesaplama ve... Read more »
excel veri girdikçe otomatik kenarlık ekleme kısayol

Excel Veri Girdikçe Otomatik Kenarlık Ekleme 1 Kısayolu

Excelde tablo oluşturduğunuzda veri girdikçe her satıra kenarlık girmek yerine, veri girdikçe otomatik kenarlık eklemesini isteyebilirsiniz. Ardı ardına veri gireceksseniz her veri girdiğinizde hücre biçimlendirme yapmak istememeniz oldukça doğal. Böyle durumlarda çok... Read more »
7-excel formül içeren hücreleri bul

Excel Formül İçeren Hücreleri Topluca Bulmanın 2 Pratik Kısayolu

Excel’de formül içeren hücreleri ilk bakışta bulamayabilirsiniz. Çünkü formüllerin sonucu olan rakamlar gösterilir. O formül içeren hücrelerin tespiti ve vurgulanması gerekebilir. Bir toplu işlem yapmak istediğinizde o formül içeren hücreleri bozmak istemeyebilirsiniz.... Read more »
excel satır farklılıklarını vurgulama

Microsoft Excel’de Satır Farklılıkları Nasıl Bulunur ve Vurgulanır [2024]

Verideki satır farklılıklarını bulmak için koşullu biçimlendirmeye veya süslü formüllere ihtiyacınız yoktur. Bir elektronik tabloda hızlıca gözden geçirmek istediğiniz verileriniz varsa, farklılıkların otomatik olarak vurgulanması size zaman kazandırabilir. Farkında olmayabilirsiniz, ancak Microsoft... Read more »
excel boş satırları silme

Excel Boş Satırları Silmenin 2 Kısa Yolu [2024]

Excel’de boş satırları silmek için Özel’e Git, Boşluklar’ı kullanın. Boş satırları silmek için BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY işlevini ve bir filtreyi de kullanabilirsiniz. Örnek çalışma dosyasını buradan indirebilirsiniz. Excelde boş satırları silme 1- Giriş sekmesinde,... Read more »
excel arka planı kaldırma

Excel’de Bir Resimden Arka Planı Kaldırma Nasıl Yapılır [2024]

Bir görüntüden dikkat dağıtan bir arka planı kaldırmanız mı gerekiyor? Photoshop gibi karmaşık yazılımlar kullanmanıza gerek yok— Excel’i kullanın! Bir görüntüden dikkat dağıtıcı bir arka planı kaldırmak, izleyicilerinizin konuya odaklanmasını sağlar. Görüntü... Read more »
excel veri doğrulama

Excel Veri Doğrulama Nedir? Açılan Liste, Hata Uyarısı, Çoklu Liste Oluşturma [2024]

Bu eğitimde Excel’de Veri Doğrulamanın nasıl yapılacağı açıklanmaktadır: sayılar, tarihler veya metin değerleri için bir doğrulama kuralı oluşturma, veri doğrulama listeleri oluşturma, veri doğrulamayı diğer hücrelere kopyalama, geçersiz girişleri bulma, veri doğrulamayı... Read more »
1-excel yanıt vermiyor

Excel Yanıt Vermiyor, Dondu, Kilitlendi, Nasıl Kurtarılır? Kurtarmanın 7 yolu

Özet: Bu kılavuz, Windows 10’da Excel’de Excel yanıt vermiyor ve sık sık Excel donuyor sorunlarını çözmenize yardımcı olur. Excel’i onarmak ve Excel yanıt vermiyor sorununu çözmek için bazı etkili çözümlerden bahseder. Bu... Read more »
excel açılmıyorsa

Excel Açılmıyorsa, 11 Farklı Çözüm ile Dosyanızı Kurtarın

Bir çok çalışma hazırladınız, kaydettiniz ve kapattınız, ama tekrar açmak istediğinizde baktınız ki excel açılmıyor. Excel açılmıyorsa başınızdan aşağı kaynar sular dökülebilir. Çünkü bu deneyim gerçekten sinir bozucu! Korkmayın, Excel dosya hatalarının... Read more »
excel combo box açılan liste

Excel Combo Box (Açılan Kutu) 3 Adımda Nasıl Yapılır?

Excel’de combo box – Açılan Kutu Nedir? Combo Box, kullanıcının mevcut listeden değerleri seçmesine izin vermek için değerleri bir açılır liste olarak tutma etkinliğini gerçekleştirebilen bir nesnedir. Combo box, Açılan Kutu, Excel’de... Read more »
7 excel özel karakterler

Excel’de Özel Karakterler ve Semboller Nasıl Eklenir (2024)

Çoğu bilgisayar klavyesi yaygın özel karakterleri ve sembolleri girmenize izin verir. Peki ya oklar ↑↓←→ gibi daha az yaygın özel karakterlere, sembollere ihtiyacınız varsa? Ya da Á, Ñ ve Ü gibi aksanlı... Read more »
14 excel şablon

Excel Şablon Nerede, nasıl yapılır? [2 site örneği]

Microsoft Excel şablonları Excel deneyiminin güçlü bir parçasıdır ve zamandan tasarruf etmenin harika bir yoludur. Bir şablon oluşturduktan sonra, mevcut amaçlarınıza uyması için yalnızca küçük değişiklikler yapmanız gerekecektir ve bu nedenle farklı... Read more »
excel eklentiler

Excel Eklenti Nerede? Eklenti Ekleme, Kaldırma, Faydalı 5 Excel Eklentileri Listesi

Excel eklenti nedir? Excel Eklentiler, Microsoft Excel’e daha fazla özellik ve seçenek ekleyen bir uzantıdır. Kullanıcıya ek işlevler sağlamak Excel’in gücünü artırır. Bir excel eklentisinin kullanım için etkinleştirilmesi gerekir. Excel eklentisi etkinleştirildikten... Read more »
excel isteğe uyarlanmış hücre biçimlendirme

Excel isteğe uyarlanmış Hücre Biçimlendirme [1 şablon içerir]

Bu eğitim, Excel sayı formatının temellerini açıklar ve isteğe uyarlanmış özel biçimlendirme oluşturmak için ayrıntılı rehberlik sağlar. Gerekli ondalık basamak sayısını göstermeyi, hizalamayı veya yazı tipi rengini değiştirmeyi, para birimi sembolü görüntülemeyi,... Read more »
excel radar chart

Excel Radar Chart Yapımı (1 şablon içerir)

Bu makalede excel radar chartın nasıl yapıldığını okuyacaksınız. Bazı tablolar birbiriyle ilişkili çok fazla veriyi gösterir. Örneğin 5 kriterin 5 müşteri tipiyle eşleştirildiği bir tablo düşünün. O rakamlara bakarak işi içinden çıkmanız... Read more »
excel hücre biçimlendirme

Excel Hücre Biçimlendirme (Sayı, Metin, renklendirme vb.) [1 şablon içerir]

Bu eğitimde sayı, metin, para birimi, yüzde, finans numarası, bilimsel gösterim ve daha fazlası için Excel hücre biçimlendirmenin temelleri açıklanmaktadır. Ayrıca, Excel 365, 2021, 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 ve daha düşük... Read more »
excel özel yapıştır

Excel Özel Yapıştır Alanında 10 Yapıştırma Seçeneği

Bu makalede Excel’de Özel Yapıştır’ın nasıl kullanılacağı ve değerleri, formülleri, yorumları, biçimleri, sütun genişliğini ve daha fazlasını yapıştırmak için özel yapıştır kısayollarını kullanarak işlemin nasıl daha verimli hale getirileceği açıklanmaktadır. Excel’de kopyala... Read more »
4-excel dosya uzantısı

Excel Dosya Uzantıları: Farklı Kaydet ile 5 Popüler Dosya Uzantısı

Excel dosya Uzantıları, .doc, .docx, .xls, .xlsx, .ppt, .pptx, .html, .gif, vb. gibi uygulama türünü tanımlamak için herhangi bir dosya adının sonuna eklenen ikincil dosya adlarıdır. Dosya uzantısı üç ila dört harf... Read more »
ileri excel formül

İleri Excel Formülleri: Ustalaşmak İsteyenlere 220+ İleri Excel Formülü ve İngilizcesi [Örnekli]

İleri Excel Formülleri çok yaygın olarak kullanılmayan formüllerdir. Bir yandan da ileri excel formülleri çok güçlü hesaplamalar yapabilirler. İleri excel formulleri verileri çoğaltmak, belirli kriterlere göre filtrelemek, koşullu formüller vb. gibi mevcut... Read more »

Excel formülleri: En Sık kullanılan 100 Excel formülü ve İngilizcesi

Bu makalede MS excel formüllerinin en çok kullanılan 100 tanesini inceleyeceğiz. Microsoft Excel, verilerle çalışmak için başvurulan bir araçtır. MS Excel şirketin kalbi gibidir. MS excel İş ortamında en çok kullanılan programdır.... Read more »
excel'de hız gösterge grafiği

Excel’de Hız Gösterge Grafiği (Speedometer) Hazırlama (1 excel şablon içerir)

Bu makalede Excel’de Hız Gösterge Grafiği hazırlamayı okuyacaksınız. Özellikle bütçe fili karşılaştırmalarında fiilinin hedefin neresinde olduğunu göstermek için hız göstergesi grafiği sık sık kullanılıyor.   Excel’de Hız Gösterge Grafiği hazırlama Önce basitçe... Read more »
excel'de konik chart

Excel’de konik chart / ters piramit grafik hazırlama (1 şablon içerir)

Bu makalede excel’de konik chart hazırlamayı öğreneceksiniz. Dijital pazarlama alanında çalışanların en çok kullandığı müşteri yolculuğundaki aşamaları ve oranlamayı anlatan excel’de konik chart hazırlamayı öğreneceğiz. Excel’de konik chart hazırlayarak genellikle müşterilerin görüntüleme,... Read more »
excel'de organizasyon şeması

Excel’de Organizasyon Şeması Nasıl yapılır? (1 excel şablon içerir)

Bu makalede Excel’de Organizasyon Şeması hazırlamayı öğreneceksiniz. Excel hiyerarşik Organizasyon şeması için hazır şablonlar sunuyor. Excel’de smart art nesnelerin içinde hiyerarşik organizasyon şemasını kolayca bulabilirsiniz. Haydi hemen başlayalım Excel’de organizasyon şeması hazırlama... Read more »
excel waterfall chart

Excel Waterfall Chart Grafik Hazırlama (1 excel şablon içerir)

Bu makalede Excel Waterfall Chart hazırlamayı okuyacaksınız. Üstüste yığılmı hem artışları hem düşüşleri aynı anda gösterebileceğiniz bir grafik türü var. Waterfall chart = Şelale grafik Üstüste yığılı verileri ve her müşterinin katkısını... Read more »
excel donut-halka grafik

Excel Donut-Halka Grafik Hazırlama (1 excel şablon içerir)

Bu makalede Excel Donut-Halka Grafik hazırlamayı öğreneceksiniz. Excelde verileri görselleştirmek inanılmaz kolaylıklar sağlayabiliyor. Sürecin ilerlemesinin veya satışın hedef tutturma oranının sevimli bir şekilde gösterilmesinin bir yolu da Excel Donut-Halka Grafik ile sunmak... Read more »
Excel'de dünya haritası grafiği

Excel’de Dünya Haritası Grafiği (1 excel şablon içerir)

Bu makalede Excel’de Dünya haritası grafiği hazırlamayı öğreneceksiniz. Rapor okumak, rakamları yorumlamak bazen kaosun içinde gibi hissettirebiliyor. Çünkü çok fazla incelenecek rapor çok fazla yorumlanacak rakam olabiliyor. Bu yüzden her zor okuduğum... Read more »
excel'de bcg matrisi

Excel’de BCG Matrisi Yapımı (1 excel şablon içerir)

Bu makalede excel’de BCG matrisi hazırlamayı öğreneceksiniz. BCG matrisi pazarlama departmanlarında çalışanların strateji çizerken kullandığı bir analiz aracıdır. Excel’de BCG matrixi çizmek rakamları nizami şekilde haritalaştırmanıza oldukça faydalıdır. Üstelik excel’de BCG matrisi... Read more »
excel'de ürün yaşam eğrisi

Excel’de Ürün Yaşam Eğrisi Oluşturma (1 şablon içerir)

Bu makalede excel’de ürün yaşam eğrisinin nasıl yapıldığını okuyacaksınız Ürün yaşam eğrisi nedir? (Kısaca) Her ürün doğar (lansman), büyür (satışı artar), olgunlaşır (satışı stabilleşir), ölür (satışı azalır). Tüm stratejiler eninde sonunda gelip... Read more »
excel batarya grafik

Excel batarya grafik yapımı (1 excel şablon içerir)

Bu makalede excel batarya grafik yapımını öğreneceksiniz. Excel batarya grafik tek bir görevin ne kadar tamamlandığını gösterebileceğiniz bir grafiktir. Sunumlara renk katmak için çeşitli chart örneklerinden biridir. Dashboardınızda kullanabilirsiniz. Yapımı da hiç... Read more »
excel arama kutusu

Excel Arama Kutusu Hazırlama [1 şablon içerir]

Excel arama kutusu veri listelerinizde harf harf yazarken bile filtreleme yapan bir fonksiyondur. Excel arama kutusunu oldukça kolay bir şekide 3-5 dakika içinde yapabilirsiniz. Aşağıda excel arama kutusunun yapılışını okuyacaksınız. Excel arama... Read more »
excel iki sütun karşılaştırma

Excel’de iki sütun karşılaştırma nasıl yapılır [1 şablon içerir]

Excel’de iki sütun karşılaştırmak hepimizin arada bir yaptığı bir şeydir. Microsoft Excel iki sütun karşılaştırmak ve eşleştirmek için bir dizi seçenek sunar, ancak bunların çoğu tek bir sütunda arama yapmaya odaklanır. Bu... Read more »
excel satır sabitleme

Excel’de Sütun ve Satır Sabitleme Nasıl Yapılır (2 basit adım)

Bu eğitimde, çalışma sayfasının başka bir alanına giderken görünür kalmalarını sağlamak için Excel’de hücrelerin nasıl dondurulacağı yani satır sabitlemenin nasıl yapılacağını okuyacaksınız. Aşağıda, bir satırı veya birden fazla satır sabitleme, bir veya... Read more »
excel satır renklendirme

Excel’de Bir Hücre Değerine Göre Satır Renklendirme [1 şablon içerir]

Excel’de tek bir hücrenin değerine göre tüm satır renklendirmenin nasıl hızlı bir şekilde yapabileceğinizi öğrenin. Sayı ve metin değerleri için ipuçları ve formül örnekleri. Daha önce bir hücrenin arka plan rengini değerine... Read more »
excel yaygın hata

Excel Yaygın Hataları: Kaçınmanız Gereken 7 Yaygın Excel Hatası

Bu yazıda Excel yaygın hatalarını yani asla yapmamanız gereken 7 şeyi ve Excel’de çalışırken sorun yaşamamak için bunun yerine ne yapmanız gerektiğini listeleyeceğim.   Örnek çalışma dosyasını buradan indirebilirsiniz Excel Yaygın hatalar:... Read more »
excel buton ekleme

Excel’de Buton Ekleme: Başka Bir Belgeyi Açan Düğme/ Buton Ekleme [1 şablon içerir]

Bu makalede excelde aynı veya farklı dosyalara link vermek için buton ekleme fonksiyonunu okuyacaksınız. Excel verileri düzenlemek ve analiz etmek için güçlü bir araçtır, ancak bazen elektronik tablolarınız üzerinde çalışırken diğer belgelere... Read more »
Excel Değer Değiştirme Düğmesi

Excel Değer Değiştirme Düğmesi Yapımı 3 Basit Aşama (Spin Button)

Excelde Değer değiştirme düğmesi, kullanıcıların belirli bir aralıktan sayısal bir değer seçmesine olanak tanıyan bir kontroldür. Bu değer değiştirme düğmeleri iki oktan oluşur ve kaydırma olmadan kaydırma çubuklarına benzer. Bu kılavuzda, Excel’de... Read more »
excel seçenek düğmesi

Excel Seçenek Düğmesi Ekleme ve 1 Grafik Bağlama

Excel’deki bir radyo düğmesine “Seçenek düğmesi” de denir. Çeşitli seçeneklerden birini seçmek için kullanılır. Bunu, metnin yanındaki küçük yuvarlak bir şekle tıklayarak bir seçenek seçmemizin istendiği yüzlerce web sayfasında görmüşüzdür. Seçtiğimizde, siyah... Read more »
excel onay kutusu

Excel’de Onay Kutusu Eklemenin 5 Kolay Adımı

Microsoft, onay kutularını daha kullanıcı dostu ve görsel olarak çekici hale getirmek için Excel’i güncelledi. Onay kutuları görevleri izlemek ve ilerlemeyi göstermek için harikadır. Ayrıca seçenekleri yakalamak için de kullanışlıdırlar. Ancak, eskiden... Read more »
excel kelebek chart

Excel Kelebek Chart yapımı (1 Excel şablon içerir)

Bu makalede excel kelebek chart yapmayı okuyacaksınız. Kelebek chart genelde iki grubun çeşitli aşamalarda verilerini karşılaştırmak için kullanılır. Örneğin   2 satış kanalında Ülkelerin performansları              ... Read more »
excel dosya kurtarma

Excel Kaydedilmemiş Dosya Kurtarmanın 3 Pratik Yolu

Bu makalede excel dosya kurtarmanın yollarını okuyacaksınız. Çalışma kitaplarınızı beklenmedik bilgisayar çökmelerinden veya elektrik kesintilerinden korumak mı istiyorsunuz? Bu makalede, kaydedilmemiş dosyaların nasıl kurtarılacağı ve Excel 2010 – 365’te çalışma kitabınızın önceki... Read more »
excel iki nokta üst üste hizalama

Excel’de İki Nokta Üst Üste Hizalama 4 Kolay Yöntem

Excel’de iki nokta üst üste hizalamanın yollarını mı arıyorsunuz? O zaman doğru yere geldiniz. Aslında, bu makale size Excel’de iki nokta üst üste hizalamanın nasıl yapılacağını gösterir. Bazen kolaylık sağlamak için hücrelerin... Read more »
excel hücre ayırma

Excel Birleşmiş Hücre Bulma ve Hücre Ayırma/ Hücre Bölme 9 Pratik Adım

Bu makalede excelde hücre bulma, hücre ayırma, hücre bölmenin pratik yollarını okuyacaksınız. Excel’de verileri sıralıyorsanız, birleştirilmiş hücreler içeriyorsa bir hata alabilirsiniz. Excel’de birleştirilmiş hücreleri nasıl bulacağınızı ve kaldıracağınızı yani hücre ayırma işlemini... Read more »
excel açıklama balonu şekli değiştime

Excel Açıklama Balonu Şeklini değiştirmenin 5 basit adımı

Bu makalede excel açıklama balonu şeklini nasıl değiştirebileceğinizi okuyacaksınız. Excel hücrelerine her zaman açıklama balonu ekleriz, böylece kullanmak için ek bilgiler ekleyebiliriz. Varsayılan olarak, açıklama balonu kare şeklindedir. Açıklama balonu şeklini değiştirmek... Read more »
excel bul ve değiştir

Excel Bul ve Değiştir Fonksiyonu Kullanmanın 10 İnce Tekniği

Bu makalede, bir çalışma sayfasında veya çalışma kitabında belirli verileri aramak için Excel’de Bul ve Değiştir’i nasıl kullanacağınızı ve bulduktan sonra bu hücrelerle neler yapabileceğinizi öğreneceksiniz. Ayrıca joker karakterler, formül veya belirli... Read more »
excel joker karakter wildcards

Excel Joker Karakterler *, ? , ~ (Yıldız İşareti, Soru İşareti, Yaklaşık) , [3 Wildcards]

Excel Joker karakterler (wildcards) hakkında bilmeniz gereken her şey tek bir sayfada: ne oldukları, Excel’de en iyi şekilde nasıl kullanılacakları vb. Bir şey aradığınızda ancak tam olarak ne olduğundan emin olamadığınızda, excel... Read more »
excel webden veri alma

Excele Webden Veri Almanın 3 Güncel Örneği

Excele webden veri almak, internetten veri almak, internetteki veriyi anlık güncellenebilir şekilde dosyanıza bağlamaktır. Bir nevi internetteki siteyle excel dosyanızın arasında bağlantı kurmaktır. Excele webden veri almak sürekli siteye gidip verileri güncelleme... Read more »
excele dosya gömme

Excele Dosya Nasıl Eklenir? 6 basit aşama

Genel anlamda excele dosya gömme, herhangi bir nesneyi geçerli belgenin içine yerleştirmek anlamına gelir. Excele dosya gömmek için excel dahili bir özelliğe sahiptir. Bu özellik sayesinde, .xlsx, doc, ppt, pdf vb. gibi... Read more »
excel madde işareti

Excel Madde İşareti Eklemenin 8 Yolu

Bu eğitimde Excel’de madde işareti eklemenin birkaç basit yolu gösterilmektedir. Ayrıca madde işaretlerini diğer hücrelere nasıl hızlı bir şekilde kopyalayacağınız ve özel madde işaretli listelerinizi nasıl oluşturacağınızla ilgili bazı ipuçlarını da paylaşacağız.... Read more »
excel üstbilgi ve altbilgi

Excel ÜstBilgi Ve Altbilgi Ekleme, Düzenleme Ve Kaldırma 10+ Değerli Tüyo [1 Şablon İçerir]

Excel üstbilgi ve altbilgi, çalışma sayfalarınıza sayfa numaraları, tarihler veya çalışma kitabı adları gibi temel bilgileri eklemek için harikadır Üstbilgi veya altbilgi eklemek, çalışma sayfanızın verilerini veya biçimini değiştirmenize gerek kalmadan veri... Read more »
excelde tekrar eden verileri bulma

Excel’de Tekrar Eden Verileri Bulmanın 15 Tekniği [1 şablon içerir]

Bu eğitimde Excel’de tekrar eden verilerin nasıl aranacağı açıklanmaktadır. Tekrar eden verileri tanımlamak veya ilk oluşumu olan ya da olmayan tekrar eden verileri bulmak için birkaç formül öğreneceksiniz. Ayrıca, her yinelenen kaydın... Read more »
5-excel dolu hücre sayma

Excel’de Dolu Hücre Sayma [1 şablon içerir]

EĞERSAY boş değil işlevi, bir aralıktaki boş olmayan hücre sayma işlemini yapar. Evrensel formül “EĞERSAY(aralık,”<>“&”“)” veya “EĞERSAY(aralık,”<>“)” şeklindedir. Bu formül sayılar, metin ve tarih değerleriyle çalışır. Ayrıca “<”, “>”, “=” ve benzeri... Read more »
excel metindeki boşlukları sil

Excel Metindeki Boşlukları Silmek – KIRP formulü [1 şablon içerir]

Bu eğitimde Excel boşlukları silmenin birkaç hızlı ve kolay yolu gösterilmektedir. Baştaki, sondaki ve kelimeler arasındaki fazladan boşlukların nasıl kaldırılacağını, Excel KIRP işlevinin neden çalışmadığını ve nasıl düzeltileceğini öğrenin. Var olduğunu bildiğiniz... Read more »
hücreyi ikiye bölme

Excel Hücreyi İkiye Çapraz Bölme [1 şablon içerir]

Excelde hücreyi ikiye bölmek özellikle tablo başlıklarında çok sık kullanılan bir başlıktır. Hücreyi ikiye çapraz olarak böldüğümüzde hem satır başlıklarının hem sütun başlıklarının isimlerini yazma şansı verir. Excel’de hücreyi ikiye bölme Örnek... Read more »
excel'de toplama

Excelde Toplamanın 5 Yolu + Çoklu Sütun ve Satır Toplama

Excelde toplama formulü kullanmanın 5 yolunu okuyacaksınız. Aynı zamanda bir sütunun veya satırın veya aynı anda excelde toplamasını okuyacaksınız. Durum çubuğunda seçili hücrelerin toplamını bulun, tüm veya yalnızca filtrelenmiş hücreleri excelde toplamak... Read more »
1-excel devrikdönüşüm formülü

Excel Yatay Tabloyu Dikey Yapma – Devrikdönüşüm Formülü [1 Şablon içerir]

Bu makalede excel devrikdönüşüm formulünün (TRANSPOSE) fonksiyonunun sözdizimi açıklanmakta ve Excel’de verileri aktarmak için doğru şekilde nasıl kullanılacağı gösterilmektedir. Bu durum çalışma alışkanlıkları için de geçerlidir. Bazı Excel kullanıcıları verileri sütunlarda dikey... Read more »
9-excel hücre birleştirme

Excel Hücre Birleştir Formulü 7 Örnek, Ad Soyad Birleştirme

Bu eğitimde hücre birleştirme için kullanılan BİRLEŞTİR fonksiyonunun bazı yaygın kullanımlarını okuyacaksınız. Dizeleri boşluk, virgül, noktalı virgül veya seçtiğiniz başka bir sınırlayıcı ile nasıl birleştireceğinizi öğreneceksiniz. Geleneksel olarak, Excel’de metin birleştirme BİRLEŞTİR... Read more »

Excel İlk Harfi Büyük Yapmanın 2 Pratik Yolu [1 şablon içerir]

Excel hücrelerinde ilk harfi büyük yapmak nasıl oluyor? Bir kısayolu var mı? Her karakteri her hücreye elle mi yazmamız gerekiyor? Artık değil! Bugün tablonuzdaki ilk harfii büyük yapmanın 2 yöntemini paylaşacağım. Excel’de... Read more »
excel kümülatif toplam

Excel’de Kümülatif Toplam Almanın 3 yolu

Kümülatif toplam nedir? Excel’de çalışan toplam (kümülatif toplam olarak da bilinir), bir veri kümesinin kısmi toplamını ifade eder. Bu, diziye her yeni sayı eklendiğinde yenilenen bir sayı dizisinin toplamıdır. Çalışan toplamlar Excel’de,... Read more »
1-excel sayfalar arası geçiş

Excel Sayfalar Arası Geçiş Yapmanın 3 Yolu

Excel sayfalar arası geçiş veya pratik sayfa değiştirme excel’de en çok kullandığımız özelliklerden biridir. Özellikle çok sayfalı excel çalışma kitaplarında pratik çözümler daha fazla ihtiyaç haline geliyor. Excel’de oluşturduğunuz, indirdiğiniz veya girdiğiniz... Read more »
excel başına sıfır ekleme

Excel’de Sayıların Başına Sıfır Ekleme ve Kaldırmanın 10 Yolu [1 şablon içerir]

Bu eğitimde Excel’de sayıların başına sıfır eklemenin farklı yollarını okuyacaksınız. yazarken sıfırları tutma, hücrelerde baştaki sıfırları gösterme, sıfırları kaldırma veya gizleme. Excel’i yalnızca sayıları hesaplamak için değil, aynı zamanda posta kodları, güvenlik... Read more »
14-excel metin yönü değiştirme

Excel Metin Yönü Nasıl Değişir? Çapraz, Dikey yazı Yazma! [1 Şablon İçerir]

Bu makalede excel metin yönü değiştirme, çapraz dikey yazı yazma yöntemlerini okuyacaksınız. Verilerimizin mümkün olduğunca önemli ve kapsamlı olması için her zaman yollar arıyoruz. Ayrıca hem kendimiz hem de başkaları için düzenli... Read more »
7-excel ekranı bölme

Excel Ekranı Bölme – Sayfanın Çeşitli Yanlarını Aynı Anda Görme [1 şablon içerir]

Bu makalede, excel ekranı bölme fonksiyonunu okuyacaksınız. Excel çalışma sayfasını iki veya dört parçaya bölerek belirli satırları ve/veya sütunları ayrı bölmelerde nasıl görüntüleyeceğinizi öğreneceksiniz. Büyük veri kümeleriyle çalışırken, farklı veri alt kümelerini... Read more »
excel yanyana görüntüleme

Excel Yanyana Görüntüleme ve Karşılaştırma [1 Şablon İçerir]

Bu makalede, Excel 365, 2021, 2019, 2016, 2013 ve 2010’da iki veya daha fazla pencereyi yanyana görüntülemeyi öğreneceksiniz. Excel’de çalışma sayfalarını karşılaştırmak söz konusu olduğunda, en belirgin çözüm sekmeleri yanyana görüntülemektir. Neyse... Read more »
excel arayüz

Excel Arayüz 2016 [12 pratik aşama]

Bu makalede excel arayüzün öğelerini tanıyacağız. Microsoft Excel arayüzün kullanımı kolay ve fonksiyoneldir. Excel arayüzüne ve tuşlara aşina olduğunuzda günlük kullanımınız birden hızlanacaktır. Bu Excel makalesi, daha önce Excel bilgisine sahip olmadığınızı... Read more »
1-excel menü

Excel Menüler [2016]

Bu makalede excel menülerin hangisinin ne içeriğe sahip olduğunu okuyacaksınız. Excel menüler 9 tane sekme ve 100’ün üzerinde fonksiyon kısayol içerir. Excel menülerde her sekmenin altında anlamlı şekilde gruplanmış fonksiyon kısayolları bulunuyor.... Read more »
1-excel şeridi özelleştirme

Excel Şeridi Özelleştirme [12 adım]

Bu makalede excel şeridi özelleştirmeyi okuyacaksınız. Excel şeridini kendi sekmeleriniz ve komutlarınızla nasıl özelleştireceğinizi, sekmeleri nasıl gizleyip göstereceğinizi, grupları nasıl yeniden adlandırıp düzenleyeceğinizi, şeridi varsayılan ayarlara nasıl geri yükleyeceğinizi, yedekleyeceğinizi ve özel... Read more »
2-excel emoji

Excel Emoji Kullanmanın 3 Harika Pratik Yolu

Excel emoji kullanımı excelde tablolarınıza neşe katan bir özelliktir. Emoji kullanımı oldukça yaygındır ve kullanımı bir o kadar basittir. Emojileri ortaya çıkarmak için “windows + .” kısayolunu kullanabilirsiniz. Excel emoji nasıl kullanılır... Read more »
EXCEL YUVARLA

Excel Yuvarla, Yukarıyuvarla, Tavanayuvarla, Tabanayuvarla, Katınayuvarla [10 Formül]

Eğitimde excel YUVARLA, YUKARI YUVARLA, AŞAĞI YUVARLA, Katına Yuvarla ve diğer Excel yuvarlama işlevlerinin kullanımları açıklanmakta ve ondalık sayıları tam sayılara veya belirli sayıda ondalık basamağa yuvarlamak, kesirli bir kısmı çıkarmak, en... Read more »
excel parçaal

Excel Parçaal formulü Kullanımı (5 Örnek 1 Şablon içerir)

Excel PARÇAAL işlevi, sağlanan başlangıç konumuna göre, sağlanan bir metin dizesinin ortasından belirli sayıda karakter çıkarır. Örneğin, = PARÇAAL(“elma”,2,3) “lma” getirir. Sözdizimi metin – çıkarılacak metin. Başlangıç sayısı– Çıkarılacak ilk karakterin konumu. Sayı_karakterler –... Read more »
excel metni sütunlara dönüştür

Excel Metni Sütunlara Dönüştür [2 örnek 1 Şablon içerir]

Bu makalede excel metni sütunlara dönüştür fonksiyonunu okuyacaksınız. Excel’de bir hücreyi nasıl bölersiniz? Metni Sütunlara dönüştür özelliği ve formüller ile. Genel olarak, Excel’de hücreleri iki durumda bölmeniz gerekebilir. Çoğu zaman, tüm bilgilerin... Read more »
21-excel hızlı doldurma

Excel Hızlı Doldurma Nasıl Kullanılır? [5 örnek]

Bu yazı Excel Hızlı Doldurma Excel özelliğini incelemektedir. Excel 365, 2021, 2019, 2016, 2013 ve daha düşük sürümlerde sayı, tarih ve diğer veri serilerini nasıl dolduracağınızı, özel listeler oluşturmayı ve kullanmayı öğreneceksiniz.... Read more »