Excel Koyu Mod’u Açma ve Kapama (3 tıklama)2 min read

Excel koyu mod gözleriniz için daha mı iyi?

Excel koyu modu kullanmak, uzun saatler boyunca dijital ekrana bakan kişiler için göz yorgunluğunu ve göz kuruluğunu azaltabilir. Ancak, cihazlarınızın güç tüketimini azaltır.

Bir elektronik tablonun hücreleri de dahil olmak üzere Microsoft Excel’de koyu mod nasıl etkinleştirilir

Excel’de tam koyu mod elde etmek için elektronik tablonuzu ve hücrelerini ayrı ayrı koyulaştırmanız gerekir.

  • Elektronik tablonuzun öğelerini koyulaştırılmış bir renk paletine dönüştürmek için Microsoft Excel’i koyu modda kullanabilirsiniz.
  • Şeridin Dosya menüsündeki Hesap ayarlarında koyu modu kontrol edersiniz.
  • Hücreleri koyu yapmak için Sayfa Düzeni menüsündeki Arka Plan denetimine gidin ve düz siyah veya gri bir görüntü seçin. 

Son zamanlarda yazılımların, özellikle sabah ve akşam saatlerinde birçok insanın gözleri için daha kolay olduğunu düşündüğü koyu bir mod sunması yaygınlaştı. Koyu mod, renk paletini çevirerek arayüzün koyu olmasını sağlar ve bu da yüksek kontrastlı ortamlarda ekranın daha rahat okunmasını sağlayabilir.

Microsoft artık Office paketinde bir çeşitli mod seçeneği içeriyor, böylece Excel arayüzünü karartabilirsiniz. Excel’in koyu mod ayarı bir gelişmedir, ancak daha da iyisini yapabilirsiniz. Varsayılan olarak, koyu mod yalnızca arayüzü etkiler, ancak elektronik tabloyu beyaz hücrelerle dolu bırakır, bu da hala rahatsız edici olabilir. Koyu modu nasıl etkinleştireceğiniz ve hücreleri nasıl koyulaştıracağınız aşağıda açıklanmıştır.

Excel’de koyu mod nasıl etkinleştirilir

  1. Ekranın üst kısmındaki şeritte Dosya’ya tıklayın, ardından Dosya menüsünün alt kısmındaki Hesap’a tıklayın.

 

 

  1. Ofis Teması açılır menüsünde Koyu Gri veya Siyah’ı seçin.
  2. Ekranın sol üst köşesindeki Geri okuna tıklayın.

Şimdi Excel’in koyu bir arayüze sahip olduğunu, ancak elektronik tablonun kendisinin – sayfanın ana bölümündeki hücrelerin – hala beyaz olduğunu görmelisiniz. Hücrelerin de koyu olmasını istiyorsanız, arka planı koyu bir renge ayarlamanız gerekir.

  1. Ekranın üst kısmındaki şeritte Sayfa Düzeni’ni ve ardından Arka Plan’ı tıklatın.

  1. Resim Ekle iletişim kutusunda Bing’de Ara arama kutusunu tıklatın.
  2. Arka planın ne kadar koyu olmasını istediğinize bağlı olarak “düz gri” veya “düz siyah” yazın ve ardından Enter tuşuna basın. Benim aramalarımda hep dokulu yüzeyler çıktı. O yüzden paintte açık gri bir yüzey oluşturdum.


Bu resmi buradan indirebilirsiniz.

4. Yukarıdaki yüzeyi seçin ve dosyadan yükleyin.

 

  1. Metin rengini değiştirmeniz gerekebilir. Arka planınız çok koyu ise, varsayılan siyah metnin okunması zor olacaktır. Tüm elektronik tabloyu seçmek için Ctrl-A tuşuna basın. Ardından şeritte Giriş’e tıklayın, ardından Yazı Tipi bölümünde Yazı tipi rengi açılır menüsüne tıklayın ve beyazı seçin.

Arka plan veya metin rengi tam olarak aradığınız renk değilse, doğru kombinasyonu bulana kadar tekrar deneyebilirsiniz.

 

 

Microsoft destek sayfasını inceleyebilirsiniz.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir