phonics

İngilizce Phonics (Yanyana gelen harf) okunuşları (3 çeşit) [diagraph, triagraph, quadgraphs]

İngilizce phonics iki, üç veya dört harf bir araya gelince nasıl okunacağını anlatır. Phonics 2 harf, 3 harf, 4 harf okunuşu olarak incelenir. Diagraf: (ch) gibi iki harfle temsil edilen ve bu... Read more »
marka telafuz

İngilizce Marka telafuzları (50+ örnek)

Bu makalede en sık yanlış telafuz edilen 50 marka telafuzunu okuyacaksınız. Yiyeceklerden ülkelere kadar farklı kategorilerde marka telafuzlarını okuyacaksınız. Bazı marka isimlerini telaffuz etmek diğerlerine göre daha kolaydır. Çoğumuz muhtemelen bir noktada... Read more »
ingilizce diyalog örnek

İngilizce diyalog örnekleri [5 kaynak, 1.000+ örnek] (ses kaydı içerir)

Bu makalede ingilizce diyalog örnekleri okuyacaksınız. İngilizce diyalogları çalışmak çok önemli çünkü ingilizce öğrenirken sosyal beyin öğrenmeyi çok kolaylaştırıyor. İngilizce dil öğrenme sürecinde ingilizce diyaloglarla beynin sosyal beyin bölümünü aktif kullanabilirseniz ingilizce... Read more »
ingilizce konuş

İngilizce Konuşmanızı geliştirmek için 41 altın yöntem [Bilimsel dayanaklı]

“Türkiye’de herkes ama herkes ama herkes ingilizce konuşmak istiyor” Geçenlerde youtube’ta English with Zack diye bir kanala denk geldim. Amerika’dan Türkiye’ye yaşamaya gelmiş, evlenmiş, burada ingilizce öğretmenliği yapıyor. Türkçe konuşmak istiyor. Ama... Read more »
amerikan ve ingiliz

İngilizce: Amerikan ve İngiliz İngilizcesindeki 300+ fark

Amerikan ve ingiliz yazım ve kelime hazinesi birçok alanda farklılık gösterir. İngiliz İngilizcesi, diğer dillerden (örneğin Fransızca) alınan sözcüklerin yazımını koruma eğilimindeyken, Amerikan İngilizcesi genellikle sözcüklerin yazımını gerçekten konuşulduğu gibi sese uyarlar.... Read more »
bağlantılı konuşma

İngilizce bağlantılı konuşma (connected speech) 50+ örnek

Bağlantılı konuşma sırasında oluşan ingilizce ses olayları, İngilizceyi daha hızlı, daha akıcı ve çok daha fazla anadili gibi konuşmanıza yardımcı olacak en önemli ciladır. Ne yazık ki, pek çok dil öğrencisi ingilizce... Read more »
ingilizce kısaltma

İngilizce kısaltmalar (contractions) listesi (Ain’t, didn’t, ‘bout) (137 örnek cümle)

İngilizce kısaltmalar, iki veya daha fazla kelimeyi belirli harfleri kaldırarak ve genellikle bir kesme işareti ekleyerek birleştiren bir tür kısaltmadır. Yalnızca belirli sözcükler kısaltılabilir: tipik olarak küçük ve yaygın sözcükler (not, is/are),... Read more »
duruma göre ifadeler

İngilizce duruma göre ifadeler [700+ örnek]

İngilizce öğrenirken birçok çeşitli durumda kalacaksınız. Duruma göre ifadelere ihtiyaç duyacaksınız. Bu makalede ingilizce duruma göre ifadeler listesi bulacaksınız. Bu duruma göre ifadeler size çeşitli durumlarda yardımcı olacak. haydi hemen başlayalım. Başlangıç... Read more »
ellipsis

İngilizce Kelime Azaltarak Konuşma Kılavuzu (Ellipsis) [You ready? Coming tonight? Something to eat?] (72 örnek cümle)

Angry with me? Want more? Got milk?   “angry with me?” nin asıl halinin “are you angry with me?” olduğunu biliyor muydunuz? Filmlerde çok duymuşuzdur kısa kısa cümlelerle konuştuklarını. O kısa cümlecikler,... Read more »
ingilizce euphemism

İngilizce Euphemism – İngilizce yumuşatılmış 120+ ifade

İngilizce euphemism, öfemizim, hüsnütabir sanatı kulağa çok olumsuz gelmeden olumsuz şeyler hakkında konuşmak için kullanabileceğimiz kelimelerdir (ya da deyimlerdir). Bunları kullanıyoruz çünkü belirli bir olumsuz kelime veya kelime öbeği kullanmak istemiyoruz. İnsanları... Read more »
dolgu kelime

İngilizce en sık kullanılan 35 dolgu kelimesi (filler words) (59 örnek cümle)

Dilbilimde, dolgu kelime, dolgulu duraklama, tereddüt işaretçisi veya planlayıcı, bir sohbete katılanların düşünmek için durakladıklarını ancak konuşmayı bitirmediklerini belirtmek için kullandıkları bir ses veya kelimedir. Dolgu kelimeler kalıp sözler kategorisine girer ve... Read more »

İngilizce kalıp ifadeler: Filmlerde kullanılan 90 kalıp ifade

Filmler ve içinde geçen kalıp ifadeler tüm diller için belki de en iyi öğrenme yöntemidir. Diller günlük hayattan çok fazla kalıp ifade ve argo da taşır. Film izleyerek ingilizce öğrenmeye başladığınızda karşınıza... Read more »
ingilizce filmler

İngilizce filmler [CEFR seviyelerine ayrılmış 100 film]

Film izleyerek ingilizcenizi zıplatabilirsiniz. Bu makalede seviyenize uygun ingilizce filmler listesi bulacaksınız. Birden aşama kaydedebilirsiniz. Fakat seviyenize göre doğru filmleri tespit etmeniz gerek. Anlamadığınızda moraliniz bozulmasın diye kendi seviyenizde film izlemelisiniz. Bir... Read more »
fonetik alfabe

İngilizce fonetik alfabe [150 örnek]

Uluslararası Fonetik Alfabe (IPA), her sembolün belirli bir İngilizce sesle ilişkilendirildiği bir sistemdir. IPA’yı kullanarak belirli bir kelimenin İngilizce’de nasıl telaffuz edildiğini tam olarak öğrenebilirsiniz. Fonetik alfabe, sözlükteki sembolleri okumanıza, İngilizce telaffuzunuzu... Read more »
gölgeleme

İngilizce Gölgeleme (shadowing) nasıl yapılır? 8 teknik

Bu makalede ingilizcenizi geliştirmeniz için en etkili yöntemlerden biri olan gölgeleme tekniklerini okuyacaksınız. Gölgeleme tekniği simultane tercümanların antreman yaptığı yöntemdir ve daha etkili yöntem neredeyse yok gibidir. Bu kadar güçlü bir tekniğe... Read more »
günlük konuşma kalı

İngilizce günlük konuşma kalıbı: sık kullanılan 1.000 kalıp

İngilizce günlük konuşmanızı geliştirmek istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Çok fazla İngilizce kelime biliyorsunuz ama İngilizce cümle kurmakta zorlanıyor musunuz? Neden biliyor musunuz? Bunun nedeni, sık kullanılan İngilizce ifadeleri ve günlük... Read more »
tonlama

İngilizce telafuz: vurgu ve tonlama kuralları (intonation) [200+ örnek]

İngilizcede vurgu ve tonlama yakından bağlantılıdır. Aslında onları birbirinden ayırmak imkansızdır. El ele giderler. Tonlama, ne söylediğimizden çok nasıl söylediğimizle, konuşurken sesin nasıl yükselip alçalmasıyla, yani dilin müziğiyle ilgilidir. Kelimelerin vurgulu heceleri... Read more »
ingilizce abartı

İngilizce abartılı ifadeler – mübalağa (hyperbole) [180 cümle örnek]

Bu makalede ingilizce abartılı veya mübalağa yaparken sık sık kullanılan ifadeleri okuyacaksınız. Abartı kelimesi Yunanca bir kelimeden “aşırı” anlamına gelir, bir noktaya değinmek veya vurgu yapmak için aşırı abartmayı kullanan bir konuşma... Read more »
slang (argo)

İngilizce slang (argo) ifadeler [400+ örnek]

Slang (argo) , genellikle bir sözlükte bulunmayan gayri resmi kelime dağarcığı anlamına gelir. Örneğin; mad = deli big mad= çok sinirli Bu slang (argo) kelimelerin çoğunun birden fazla anlamı vardır, bu yüzden... Read more »
ingilizce kısa cevaplar

İngilizce kısa cevaplar ve kısa sorular (181 örnek cümle)

Bu makalede ingilizce kısa cevaplar ve kısa soruları okuyacaksınız. Günlük hayatta baskın bir şekilde kullanılan ingilizce kısa cevaplar ingilizce anlamanızı inanılmaz kolaylaştıracaktır. Kısa kısa soru ve cevapları kullanırsanız hızlı bir şekilde ingilizce... Read more »
ingilizce metafor

İngilizce metaforlar (metaphor list) [30 örnek]

İngilizce metaforlar bir kişiyi veya nesneyi, o kişi veya nesneyle benzer özelliklere sahip olduğu düşünülen bir şeye atıfta bulunarak tanımlayan, literatürde sıklıkla bulunan bir ifadedir Metafor (Etimoloji: Yunanca “aktarmak” anlamına gelen “Metaphora”),... Read more »
yanlış telafuz

İngilizce yanlış telafuz edilen kelimeler [200+ kelime]

Bu makalede muhtemelen yanlış telafuz ettiğiniz ingilizce kelimeleri okuyacaksınız. Bir gün bir video izliyordum. Bir adam sürekli “aaağsım”, “ağsım” diyordu. Bir şeyi çok beğendiğinde böyle diyordu “aaasım”. Ben bu kelimenin çok kullanıldığını... Read more »
oxford phrase

İngilizce Sık Kullanılan 1.000 İfade (Oxford Phrase Listesi) [CEFR seviyelerine göre ayrılmış]

Oxford phrase listesi, A1’den C1 seviyesine kadar 1.000 phrase listesidir.   Oxford Phrase List, deyimler, öbek fiiller, eşdizimler ve yaygın edat öbekleri de dahil olmak üzere öğrencilerin İngilizce’de karşılaşması muhtemel yaygın ifadelerin... Read more »
rahat telafuz

İngilizce rahat telafuz (relaxed pronunciation) [278 cümle örnek]

Bu makalede ingilizcede günlük hayattaki rahat telafuz yani relaxed pronounciation kurallarını okuyacaksınız. Hiç ingilizce bir TV programı izleyip, “ne dedi şimdi bu?” diye düşündüğünüz oldu mu? Eğer öyleyse, yalnız değilsiniz. Pek çok... Read more »
cümle şablon

İngilizce cümle şablonları (sentence frames) [200+ cümle şablon örneği]

Bu makalede ingilizce cümle şablonlarını okuyacaksınız. Kurduğumuz cümle doğru mu yanlış mı diye endişe etmekten bir çoğu zaman konuşmaktan çekiniyoruz. Konuşma, yazma gibi dili üretmek için kullandığınızda cümleyi sıfırdan oluşturmaya çalışacağınıza en... Read more »
cümle başlangıcı

İngilizce Cümle Başlangıcı (Sentence starters) 175+’lik liste

Bir yabancıyla konuşurken birden her şeyin aklınızdan uçup gittiği olmuş mudur? Öylesine donup kaldığınız? Cümleye başlayamadığınız ve bir cümle başlangıcına ihtiyaç duyduğunuz bir an? Bu durum yabancı dil anksiyetesi olan birçoğumuzda olan... Read more »
silent letter

İngilizce Silent letters: Telafuz edilmeyen 16 harf

Telafuz edilmeyen harfler (silent letters), belirli bir kelime telaffuz edildiğinde duyulmayan bir harftir. “The Word Snoop” kitabının yazarı Ursula Dubosarky’ye göre İngilizce kelimelerin yaklaşık %60’ı sessiz harfler (silent letter) içerir. Bu çok... Read more »

İngilizce youtube kanalları ile ingilizce öğrenin: 25+ ingilizce youtube kanalı

Her gün dünyanın her yerinden insanlar evlerinin rahatlığında kendilerine yeni beceriler öğretmek için YouTube’u kullanıyor. İngilizceyi de  youtube kanallarından öğrenmeniz artık çok kolay Bu makalede ingilizce youtube kanallarını okuyacaksınız. Aklınıza gelebilecek hemen... Read more »
simile benzetme

İngilizce benzetmeler (similes) 250 örnek

Similes (Benzetme), “like” veya “as” sözcüklerini kullanarak iki nesneyi veya kavramı birbiriyle karşılaştırmak için kullanılan bir mecazdır. Nesneler genellikle o kadar farklıdır ki karşılaştırma şaşırtıcıdır. Similes (Benzetme) çoğunlukla şunlar için kullanılır Karşılaştırma... Read more »