Excel Menüler [2016]8 min read

Bu makalede excel menülerin hangisinin ne içeriğe sahip olduğunu okuyacaksınız.

Excel menüler 9 tane sekme ve 100’ün üzerinde fonksiyon kısayol içerir.

Excel menülerde her sekmenin altında anlamlı şekilde gruplanmış fonksiyon kısayolları bulunuyor.

Excelde işlem yaparken en çok tıkanılan noktalardan biri de hangi fonksiyonun hangi sekme altında olduğunu hatırlamaktır. Bu bıktırıcı ve vazgeçirici olabilir. Bazen çok emin olduğunuz bir fonksiyonu bile tüm excel menülerini gezerek bulmaya çalıştığımız olmuştur.

Excel menülerini iyice tanırsanız hangi sekmede hangi fonksiyon olduğunu çabucak bulursunuz ve excel menülerini hızlı kullanırsınız.

Excel menülerinin kullanımında tutuk olmak sıkıcıdır ve işlerimizi çok yavaşlatabilir ve motivasyonumuzu kaybetmemize sebep olur.

Bu makale excel menülerini, sekmelerini ve fonksiyonlarını tanımanızı kolaylaştımak için hazırlandı.

Excel menüler, sekmeler, fonksiyonlar

 

Sekmeler Nedir?

Sekmeler, “Şerit” üzerinde bulunan çeşitli seçeneklerdir. Bunlar, kullanmak istediğiniz komutlarda kolay gezinmek için kullanılabilir. Komutların grup isimleridir. Excel menülerin en üstün bir altında bulunur.

 

Giriş sekmesi 

1 – Pano – Bu pano grubu öncelikle kesme, kopyalama ve yapıştırma için kullanılır. Excel menülerin ilkidir. Verileri bir yerden başka bir yere aktarmak istediğinizi varsayalım. Bu durumda, KOPYALA (verileri orijinal konumda korur) veya KES (verileri orijinal konumdan siler) olmak üzere iki seçeneğiniz vardır. Ayrıca, istenen formatta kopyalama anlamına gelen Özel Yapıştır seçenekleri de vardır. Ayrıca, Biçim Boyacısı Excel, biçimi orijinal hücre konumundan hedef hücre konumuna kopyalar.

2 – Yazı Tipleri – “Ana Sayfa” sekmesindeki bu yazı tipi grubu, istenen “yazı tipini” ve “boyutu” seçer. Açılır menüde kullanabileceğimiz yüzlerce yazı tipi mevcuttur. Buna ek olarak, gereksinimlerinize bağlı olarak yazı tipi boyutunu küçükten büyüğe değiştirebilirsiniz. Ayrıca yazı tiplerinin Kalın (B), İtalik (I) ve Altı Çizili (U) olma özelliği de faydalıdır. Excel menüsünde en çok kullanacaklarınızdan biri olabilir.

3 – Hizalama – Adından da anlaşılacağı gibi, bu grup sekmeleri hizalamak için kullanılır – hücre içindeki metnin “Üst”, “Orta” veya “Alt” hizalaması. Ayrıca, “Sol”, “Orta” ve “Sağ” hizalama gibi diğer standart hizalama seçenekleri de vardır. Metni dikey veya çapraz olarak yerleştirmek için kullanabileceğimiz bir yönlendirme seçeneği de vardır. Birden fazla hücreyi birleştirmek ve içeriğini ortaya yerleştirmek için “Birleştir ve Ortala” seçeneğini kullanabiliriz. Tablo biçimlendirme vb. için kullanmak için harika bir özelliktir. Hücrede çok fazla içerik olduğunda ve tüm metni görünür kılmak istediğimizde “Metni kaydır” özelliğini de kullanabiliriz.

4 – Sayı – Bu grup sayı biçimini görüntülemek için seçenekler sunar. Çeşitli biçimler mevcuttur – genel, muhasebe, yüzde, excel’de virgül stili vb. Ayrıca bu grubu kullanarak ondalık sayıları artırabilir ve azaltabilirsiniz.

5 – Stiller – Hücreler için çeşitli stillere sahip olabilirsiniz – İyi, Kötü ve Nötr. Hesaplama, kontrol, uyarı vb. gibi veriler ve modeller için başka stiller de mevcuttur. Ayrıca, “Stiller” içinde bulunan farklı “Başlıklar” ve “Başlık” seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. “Tablo stilleri” sıradan verileri hızlı bir şekilde estetik açıdan hoş bir veri tablosuna dönüştürmenizi sağlar. “Koşullu biçimlendirme” ise hücreleri önceden tanımlanmış belirli koşullara göre biçimlendirmek için kullanılır. Bunlar, bir Excel sayfasındaki kalıpları tespit etmede çok yararlıdır. Excel menülerinde biçimlendirmeyi en çok hızlandıran menülerden biridir.

6 – Hücreler – Bu grup hücreyi değiştirmek için kullanılır – yüksekliği, genişliği vb. Ayrıca, “Biçim” özelliğini kullanarak hücreyi gizleyebilir ve koruyabilirsiniz. Ayrıca bu gruptan yeni hücreler ve satırlar ekleyebilir ve silebilirsiniz.

7 – Düzenleme – “Ana Sayfa” sekmesindeki bu grup, bir Excel sayfasındaki verileri düzenlemek için kullanışlıdır. Burada en çok öne çıkan komutlar Excel’de Bul ve Değiştir komutlarıdır. Ayrıca, verilerinizi analiz etmek için sıralama özelliğini kullanabilirsiniz – A’dan Z’ye veya Z’den A’ya sıralayabilir veya burada özel bir sıralama yapabilirsiniz.

Ekle sekmesi

 1. Tablolar – Bu grup, verileri düzenlemek için mükemmel bir yol sağlar. Sayfa içindeki verileri sıralamak, filtrelemek ve biçimlendirmek için bir tablo kullanabilirsiniz. Ayrıca, karmaşık verileri çok kolay bir şekilde analiz etmek için PivotTabloları da kullanabilirsiniz.
 2. Çizimler – Bu grup Excel’e resim, şekil veya sanat eseri eklemek için bir yol sağlar. Resimleri doğrudan bilgisayardan ekleyebilir veya ilgili resimleri aramak için “Çevrimiçi Resim Seçeneği ”ni kullanabilirsiniz. Ayrıca şekiller, Excel’de kullanabileceğimiz türden ek hazır kareler, daireler ve oklar sağlar. SmartArt, listeler, organizasyon şemaları, Venn şeması ve süreç şemalarındaki verileri görsel olarak iletmek için harika bir grafiksel temsil sağlar. “Ekran Görüntüsü”, bilgisayarda açık olan herhangi bir programın ekran görüntüsünü hızlı bir şekilde eklemek için kullanılabilir.
 3. Grafikler – Bu, Excel’deki en kullanışlı özelliklerden biridir. Verileri grafiksel bir biçimde görselleştirmenize yardımcı olur. “Önerilen” grafikler Excel’in en iyi grafik kombinasyonunu geliştirmesini sağlar. Buna ek olarak, kendi başınıza grafikler oluşturabilirsiniz ve Excel pasta grafiği, çizgi grafikleri, Excel’de Sütun Grafiği, Excel’de Kabarcık Grafiği, Excel’de birleşik grafik, Excel’de Radar Grafiği ve Excel’de Pivot Grafikleri gibi çeşitli seçenekler sunar. Excel menünün en renkli bölümüdür.
 4. Mini Grafikler – Sparklines, veri sayısı üzerinde yapılan küçük grafiklerdir ve bu hücrelerle görüntülenebilir. Sparkline’lar için “Çizgi Sparkline”, “Sütun Sparkline” ve “Kazanç/Kayıp Sparkline” gibi farklı seçenekler mevcuttur. Bunu daha sonraki yazılarda ayrıntılı olarak tartışacağız.
 5. Filtreler – İki tür filtre mevcuttur: “Dilimleyici” verileri görsel olarak filtrelemenizi sağlar ve tabloları, PivotTable verilerini vb. filtrelemek için kullanılabilir. “Zaman Çizelgesi” filtresi, tarihleri etkileşimli olarak filtrelemenize olanak tanır.
 6. Bağlantılar – Excel sayfasından harici bir URL’ye veya dosyalara köprüler sağlamak için harika bir araçtır. Excel sayfasıyla kullanımı kolay bir gezinme yapısı oluşturmak için köprüleri de kullanabiliriz.
 7. Metin – Bu grup istenen formatta metin için kullanılır. Örneğin, üstbilgi ve altbilgiye sahip olmak için bu grubu kullanabilirsiniz. Ek olarak, “WordArt” metin için farklı stil kullanmanıza olanak tanır. “İmza” satırı özelliğini kullanarak imzanızı da oluşturabilirsiniz.
 8. Simgeler – Bu temel olarak iki bölümden oluşur – a) Denklem – normalde bir Excel sayfasında yazamayacağımız matematiksel denklemleri yazmanıza olanak tanır. 2) Semboller – Daha iyi temsil için Excel sayfasına eklemek isteyebileceğimiz özel karakterler veya sembollerdir. Excel menüsünde yaratıcıla en açık alanlardan biridir.

Sayfa düzeni sekmesi

 1. Temalar – Temalar Excel’in stilini ve görsel görünümünü değiştirmenizi sağlar. Bu Excel Menüsünden çeşitli türleri seçebilirsiniz. Excel çalışma kitabının renklerini, yazı tiplerini ve efektlerini de özelleştirebilirsiniz.
 2. Sayfa Yapısı – Bu, öncelikle bir excel sayfasını yazdırmak için kullanılan önemli bir gruptur. Yazdırma için kenar boşluklarını seçebilirsiniz. Buna ek olarak, yazdırma yönünüzü “Dikey” ile “Yatay” arasında seçebilirsiniz. Ayrıca, “A3”, “A4”, “Antetli Kağıt” vb. gibi kağıt boyutunu da seçebilirsiniz. Yazdırma alanı, excel sayfası içindeki yazdırma alanını görmenizi sağlar ve gerekli ayarlamaları yapmanıza yardımcı olur. Yazdırılan kopyada bir sonraki sayfanın başlamasını istediğimiz yere bir ara da ekleyebiliriz. Ayrıca, bir stil oluşturmak için çalışma sayfasına bir arka plan ekleyebilirsiniz. “Başlıkları Yazdır”, Excel sayfasının her basılı kopyasında tekrarlanmasını istediğimiz excel’deki bir üstbilgi ve altbilgi gibidir.
 3. Sığdırmak için Ölçeklendir – Bu seçenek, sayfanın çıktısını orijinal boyutun bir yüzdesine kadar uzatmak veya küçültmek için kullanılır. Ayrıca genişliği ve yüksekliği belirli sayıda sayfaya sığacak şekilde küçültebilirsiniz.
 4. Sayfa Seçenekleri – “Sayfa Seçenekleri” yazdırma için bir başka kullanışlı özelliktir. Izgarayı yazdırmak istiyorsak ızgara çizgilerini yazdır seçeneğini işaretleyebiliriz. Excel sayfasındaki satır ve sütun numaralarını yazdırırsak, bu özelliği kullanarak da aynısını yapabiliriz.
 5. Yerleştir – Burada, Excel’e eklenen nesneler için “İleriye Getir”, “Geriye Gönder”, “Seçim Bölmesi”, “Hizala”, “Nesneleri Grupla” ve “Döndür” gibi farklı seçeneklerimiz vardır.”

Formüller sekmesi

 1. İşlev Kitaplığı – Bu, Excel’de kullanılan tüm formülleri içeren çok işlevsel bir gruptur. Bu grup “Finansal İşlevler”, “Mantıksal İşlevler”, “Tarih ve Zamanlama”, “Arama ve Referanslar”, “Matematik ve Trigonometri” ve diğer işlevler gibi önemli işlevlere ayrılmıştır. İşlevi bir hücreye eklemek için “Ekle” işlev özellikleri de kullanılabilir.
 2. Tanımlı Adlar – Bu özellik oldukça gelişmiş ancak kullanışlıdır. Hücreyi adlandırmak için kullanabiliriz ve bu adlandırılmış hücreler, tam konumları hakkında çalışmadan çalışma sayfasının herhangi bir bölümünden çağrılabilir.
 3. Formül Denetleme – Bu özellik formüllerin akışını ve bağlantılarını denetler. Emsalleri (veri kümesinin kaynağı) izleyebilir ve hangi veri kümesinin buna bağlı olduğunu gösterebilir. Formüldeki hataları ayıklamak için “Formülü Göster” özelliğini de kullanabiliriz. Excel’deki İzleme penceresi, Excel sayfasındaki diğer formülleri ve veri kümelerini güncellerken değerlerini bir sekmede tutmak için de kullanışlıdır.
 4. Hesaplama – Varsayılan olarak, hesaplama için seçilen seçenek otomatiktir. Ancak, bu seçenek manuel olarak da değiştirilebilir.

Veri sekmesi

 1. Dış Veri Al – Bu seçenek “Access”, “Web”, “Metin”, “SQL Server”, “XML” vb. gibi çeşitli kaynaklardan harici veri almak için kullanılır.
 2. Al ve Dönüştür – Bu gelişmiş özellik, birden fazla kaynaktan gelen verileri birleştirir ve istenen formatta sunar.
 3. Bağlantılar – Bu özellik, geçerli Excel sayfasındaki veriler dış kaynaklardan geldiğinde Excel sayfasını yenilemek için kullanılır. Ayrıca dış bağlantıları görüntüleyebilir ve bu bağlantıları bu özellikten düzenleyebilirsiniz.
 4. Sorgular ve bağlantılar – Sorgu kodlarını excel dosyanıza koyup dış kaynaktan veri almanıza yarar.
 5. Sırala ve Filtrele – Bu özelliği verileri A’dan Z’ye veya Z’den Z’ye sıralamak için kullanabiliriz ve ayrıca açılır menüleri kullanarak verileri filtreleyebilirsiniz. Ayrıca, karmaşık kriterler kullanarak filtrelemek için gelişmiş özellikler seçilebilir.
 6. Veri Araçları – Bu, ileri düzey excel kullanıcıları için çok kullanışlı bir başka gruptur. What-If analizi – Veri Tabloları, Excel’de Hedef Arama ve Senaryo Yöneticisi kullanılarak çeşitli senaryo analizleri oluşturulabilir. Ayrıca, bu gruptan Metni Sütuna dönüştürebilir, kopyaları kaldırabilir ve birleştirebilirsiniz. Açılır liste oluşturmak için bu alandaki veri doğrulama kullanılıyor.
 7. Tahmin – Geçmiş değerlere dayalı olarak değerleri tahmin etmek için bu “Tahmin” işlevini kullanabiliriz.
 8. Anahat – Bu gruptaki “Grupla” ve “Grubu Çöz” seçeneklerini kullanarak verileri sezgisel olarak kolayca sunabilirsiniz.

Gözden geçir sekmesi

 1. Yazım denetimi – Excel’de yazım denetimi yapmanızı sağlayan ilginç bir özelliktir. Yazım denetimlerine ek olarak, doğru kelimeyi bulursanız bir eş anlamlılar sözlüğü de kullanabilirsiniz. Bir araştırma düğmesi de görevleri daha iyi gerçekleştirmek için ansiklopedide, sözlüklerde vb. gezinmenize yardımcı olur.
 2. Dil – Excel sayfanızı İngilizce’den başka bir dile çevirmeniz gerekiyorsa, bu özelliği kullanabilirsiniz.
 3. Açıklamalar – Önemli hücreler için ek bir not yazmak istediğinizde yorumlar çok faydalıdır. Kullanıcının hesaplamalarınızın arkasındaki nedenleri vb. net bir şekilde anlamasına yardımcı olur.
 4. Koru – Bu seçenekten bir parola kullanarak çalışma sayfasını veya çalışma kitabını koruyabilirsiniz.

Görünüm sekmesi 

 1. Çalışma Kitabı Görünümleri – Bu gruptan Excel sayfasının görüntüleme seçeneğini seçebilirsiniz. Excel sayfasını normal varsayılan görünümde görüntüleyebilir, “Sayfa Sonu” görünümünü, “Sayfa Düzeni” görünümünü veya başka bir özel görünümü seçebilirsiniz.
 2. Göster – Excel sayfasındaki formül çubuklarını, kılavuz çizgilerini veya başlığı göstermek veya göstermemek için bu özelliği kullanabiliriz.
 3. Yakınlaştır – Bazen bir Excel sayfası çok fazla veri içerebilir ve Excel sayfasının istediğiniz alanlarını yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak isteyebilirsiniz.
 4. Pencere – Yeni pencere, kullanıcıların ikinci pencereyi açmasına ve her ikisi üzerinde aynı anda çalışmasına olanak tanıyan yararlı bir özelliktir. Ayrıca, dondurma bölmeleri, belirli satır ve sütunları dondurmaya yardımcı olan başka bir yararlı özelliktir, böylece biri aşırı konumlara kaydırıldığında bile her zaman görünür olurlar. Ayrıca ayrı gezinme için çalışma sayfasını iki parçaya bölebilirsiniz. Excel menülerin belki de sunumlarda en çok kullanılan bölümüdür.
 5. Makrolar – Bu yine oldukça gelişmiş bir özelliktir ve bu özelliği Excel Sayfalarındaki belirli görevleri otomatikleştirmek için kullanabilirsiniz. “Makrolar” Excel’de gerçekleştirilen eylemlerin kaydedicisinden başka bir şey değildir ve gerektiğinde aynı adımları tekrar yürütebilirler

 

Microsoft destek sayfasını inceleyin.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir