EXCELDE HAYAT EĞRİSİ OLUŞTURMA1 min read

Tüm stratejiler eninde sonunda gelip life cycle stratejisine dayanıyor. Her ürün lansmanı yapıldıktan sonra o ürüne bir gün piyasadan silinip gidecek gözüyle bakmak gerek. Fakat lansman, büyüme, olgunluk ve gerileme dönemlerini iyi takip etmemiz bize stok planlamamızda, tanıtım yatırımlarımızda kararlarımızı yönlendirici oluyor. Bu yüzden her ürünün hayat eğirisini aşağıdaki gibi takip etmeniz gerekir.

LİFE CYCLE

Peki bunu size sağlayan programınız yoksa o zaman excelde yapacağız. Önce IT’ci arkadaşınıza SQL den size aşağıdaki gibi satış rakamlarının yanyana aylık dizilmiş halini online veri halinde çekmesini isteyeceksiniz.

LİFE RAKAM

O veriyi başlığıyla beraber rakamları seçip çubuk chartı seçin.

EĞİ

O chart size sadece aylık satış çubuklarını verecek fakat bize ortalama eğri gerek. Çubukların üzerine sağ tıklayıp “eğilim çizgisi ekle yi seçin.

POL

Polinomu seçip eğilim çizgisinin ortalamayı ne kadar detaylı almasını istiyorsanız 2’den 6 ya kadar bir rakam seçin. Gözünüze hoş geleni kullanın. Bunu tüm ürünler için yapın. Chartları yanyana getirdiğinizde size ürünlerin hepsinin gidişatını gösteren hayat eğrisi sayfası kendiliğinden oluşacaktır.

İşte yaptınız bile 🙂

Herkese bol kazançlı günler..

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir