Excel formülleri: En Sık kullanılan 100 Excel formülü ve İngilizcesi12 min read

Bu makalede MS excel formüllerinin en çok kullanılan 100 tanesini inceleyeceğiz.

Microsoft Excel, verilerle çalışmak için başvurulan bir araçtır. MS Excel şirketin kalbi gibidir.

MS excel İş ortamında en çok kullanılan programdır.

Büyük popülaritesi göz önüne alındığında, Excel’i kullanmayan muhtemelen bir avuç insan vardır. Excel, günümüzde sektörlerde yaygın olarak kullanılan, raporlar oluşturmak ve hesaplama yapmak için hazırlanmış bir yazılımdır.

Excelin en çarpıcı özelliklerinden biri meşhur excel formülleridir. Excelde 400+ üzerinde formül bulunur. 400+ formülün hepsi günlük hayatta sık sık kullanılmayabilir. MS excel Finansal, istatistiksel, trigonometri gibi bir çok teknik alanda excel formülleri sunuyor. En sık kullanılan 100 excel formülüne odaklanır ve öğrenirseniz excel, hayatınıza çok hızlı şekilde girer.

 

Excel formülü nedir?

Microsoft Excel formülü, bir hücre aralığındaki değerler üzerinde işlem yapan bir ifadedir. Bu excel formülleri, hata olsa bile bir sonuç gösterir. Excel formülleri toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi hesaplamalar yapmanızı sağlar.

Bunlara ek olarak, excel’de bir hücre aralığı için ortalamaları bulabilir ve yüzdeleri hesaplayabilir, tarih ve saat değerlerini değiştirebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Excel formülleri sayesinde basit 4 işlemden 10.000 satırlık tabloların karşılaştırması ve iç içe hesaplaması gibi karmakarışık işlemleri yapabilirsiniz.

Excel formülü nasıl yazılır;

  • Bir hücre seçin.
  • Eşittir işareti girmek için hücreyi tıklatın ve = yazın.
  • Formülü yazın
  • Formülün mantıksal verilerini girin
  • Enter tuşuna basın.

Bir excel formülü şu şekilde görünebilir;

=DÜŞEYARA(A4;B5:F100;3;YANLIŞ)

veya

=EĞER(A3>2;”İYİ”;”KÖTÜ”)

En sık kullanılan 100 excel formülü

Veri kümesi üzerinde ne tür bir işlem yapmak istediğinize bağlı olarak çok sayıda Excel formülü ve işlevi vardır.

Matematiksel işlemler, karakter-metin fonksiyonları, tarih ve zaman ve arama kategorilerindeki excel formüllerini inceleyeceğiz.

Şimdi bilmeniz gereken en iyi 100 Excel formülüne bakalım. Bu makalede, 100 Excel formülünü işlemlerine göre kategorize ettik.

Microsoftun belirlediği en sık kullanılan 10 excel formülü ile başlayacağız, ardından diğer sık kullanılan 90 excel formülünü inceleyeceğiz.

En sık kullanılan 10 Excel formülü

KategoriExcel FormülüExcel Formülü İngilizcesiAçıklamaÖrnek Excel Formül yazımıÖrnek Excel Formül açıklama
Arama ve BaşvuruARALOOKUPBir vektördeki veya dizideki değerleri arar=ARA(C2;D2:D6;E2:E6)c2 hücresi içerisindeki yazılan değeri, d sütununda d2:d6 arasındaki hücrelerde arar. Bulursa e sütununda e2:e6 arasında karşılık gelen satırdaki değeri bulur ve yazar. Değer yoksa/boşsa yazar.
Arama ve BaşvuruDÜŞEYARAVLOOKUPBir dizinin ilk sütununa bakar ve bir hücrenin değerini vermek için satır boyunca hareket eder=DÜŞEYARA(A4;B5:F100;3;YANLIŞ)a4 hücresi içerisindeki yazılan değeri, b sütununda b5:b100 arasındaki hücrelerde yukarıdan aşağıya doğru arar. Bulursa b sütununda itibaren üçüncü sütun olan d sütununda d5:d100 arasında karşılık gelen satırdaki değeri bulur ve yazar. Değer yoksa/boşsa yazar.
Arama ve BaşvuruELEMANCHOOSEDeğerler listesinden bir değer seçer=ELEMAN(4;B2;B3;B4;B5)
Arama ve BaşvuruİNDİSINDEXBaşvurudan veya diziden bir değer seçmek için, bir dizin kullanır=İNDİS(A2:B3,2,2)Aralıktaki ikinci satırın ve ikinci sütunun kesişimindeki değer A2:B3.
Arama ve BaşvuruKAÇINCIMATCHBir başvurudaki veya dizideki değerleri arar=KAÇINCI(39,B2:B5,1)Tam eşleştirme olmadığından, B2:B5 aralığında aranan değerin altındaki değerin (38) konumunu verir.
MantıksalEĞERIFGerçekleştirilecek bir mantıksal sınama belirtir=EĞER(A3>2;”İYİ”;”KÖTÜ”)A3 hücresindeki sayı 2 den büyükse İYİ
değilse KÖTÜ yazar.
Matematik ve TrigonometriTOPLASUMBağımsız değişkenlerini toplar=TOPLA(A2:A10)A2′den A10′a kadar olan tüm hücrelerin değerlerini toplar.
MetinBULFINDBu formül, BO1 hücresinde bulunan metindeki “e” harfinin konumunu bulur.=BUL(“e”, BO1)
Tarih ve SaatGÜNSAYDAYSİki tarih arasındaki gün sayısını verir=GÜNSAY(A2;A3)A2’deki bitiş tarihi ve A3’teki başlangıç tarihi arasındaki gün sayısını (364) bulur.
Tarih ve SaatTARİHDATEBelirli bir tarihin seri numarasını verir=TARİH(C2,A2,B2)

 

En sık kullanılan 100 Excel formülü (11-100 arası)

KategoriExcel FormülüExcel Formülü İngilizcesiAçıklamaÖrnek Excel Formül yazımıÖrnek Excel Formül açıklama
Arama ve BaşvuruADRESADDRESSBir başvuruyu, çalışma sayfasındaki tek bir hücreye metin olarak verir=ADRES(2;3;2;YANLIŞ)
Arama ve BaşvuruALANSAYAREASBir başvurudaki alan sayısını verir=ALANSAY(B2:D4)
Arama ve BaşvuruDEVRİK_DÖNÜŞÜMTRANSPOSEBir dizinin devrik dönüşümünü verir=DEVRİK.DÖNÜŞÜM(A1:B4)Dikey bir hücre aralığını yatay aralığa (veya tersine) dönüştürür.
Arama ve BaşvuruDOLAYLIINDIRECTMetin değeriyle belirtilen bir başvuru verir=DOLAYLI(A3)
Arama ve BaşvuruKAYDIROFFSETVerilen bir başvurudan, bir başvuru kaydırmayı verir=KAYDIR(D3,3,-2,1,1)
Arama ve BaşvuruKÖPRÜHYPERLINKBir ağ sunucusunda, bir intranette ya da Internet’te depolanan bir belgeyi açan bir kısayol ya da atlama oluşturur=HYPERLINK(“http://ornek.microsoft.com/Yıllık Rapor.docx]ÜçAylıkKar”, “Üç Aylık Kar Raporu”)
Arama ve BaşvuruÖZETVERİALGETPIVOTDATABir Özet Tablo raporunda saklanan verileri verir=ÖZETVERİAL(“Satış”,A3)
Arama ve BaşvuruSATIRROWBir başvurunun satır sayısını verir=SATIR(C10)
Arama ve BaşvuruSATIRSAYROWSBir başvurudaki satırların sayısını verir=SATIRSAY(A5:A55)A5 ila A55 arasında kaç satır varsa sayar.
Arama ve BaşvuruSÜTUNCOLUMNBir başvurunun sütun sayısını verir=SÜTUN(D10)Örneğin, =SÜTUN(D10) formülü 4 döndürür çünkü D sütunu dördüncü sütundur.
Arama ve BaşvuruSÜTUNSAYCOLUMNSBir başvurudaki sütunların sayısını verir=SÜTUNSAY(A1:H1)a1 ila h1 arasında kaç sütün varsa sayar. Formül =SÜTUNSAY(A:H) şeklinde de yazılabilir.
Arama ve BaşvuruYATAYARAHLOOKUPBir dizinin en üst satırına bakar ve belirtilen hücrenin değerini verir=YATAYARA(B3;B4:D13;6;YANLIŞ)b3 hücresinde yazan değeri, b4:d4 arasındaki yatay hücrelerde arar. Bulduğunda bu hücre bir olmak şartıyla hücreden aşağıya doğru altıncı hücredeki değeri bulur ve yazar. Değer yoksa/boşsa yazar.
BilgiEBOŞSAISBLANKDeğer boşsa, DOĞRU verir=EBOŞSA(A2)A2 hücresinin boş olup olmadığını denetler
BilgiEĞERHATAISERRFormül hata değerlendiriyorsa belirttiğiniz değeri döndürür; aksi taktirde formül sonucunu döndürür=EĞERHATA(H94>0;0)
BilgiEHATALIYSAISERRORDeğer, herhangi bir hata değeriyse, DOĞRU verir=EHATALIYSA(A4)A4 hücresindeki #BAŞV! değerinin hata değeri olup olmadığını denetler.
BilgiEMETİNSEISTEXTDeğer bir metinse DOĞRU verir=EMETİNSE(A3)
FinansalAİÇVERİMORANIXIRRDönemsel olması gerekmeyen bir para akışları programı için, iç verim oranını verir=AİÇVERİMORANI(A3:A7, B3:B7, 0.1)
FinansalANBDXNPVDönemsel olması gerekmeyen bir para akışları programı için, bugünkü net değeri verir=ANBD(.09, A2:A6, B2:B6)
FinansalBDPVBir yatırımın bugünkü değerini verir=BD(A3/12, 12*A4, A2, , 0)
FinansalDABVDBBir malın amortismanını, belirlenmiş ya da kısmi bir dönem için, bir azalan bakiye yöntemi kullanarak verir=DAB(A2, A3, A4*365, 0, 1)
FinansalDEVRESEL_ÖDEMEPMTBir yıllık dönemsel ödemeyi verir=DEVRESEL_ÖDEME(A2/12,A3,A4)
FinansalGDFVBir yatırımın gelecekteki değerini verir=GD(A2/12;A3;A4;A5;A6)
FinansalİÇ_VERİM_ORANIIRRBir para akışı serisi için, iç verim oranını verir=İÇ_VERİM_ORANI(A2:A6)
FinansalNBDNPVBir yatırımın bugünkü net değerini, bir dönemsel para akışları serisine ve bir indirim oranına bağlı olarak verir=NBD(A2, A3, A4, A5, A6)
FinansalTOPANAPARACUMPRINCİki dönem arasında bir borç üzerine ödenen birikimli anaparayı verir=TOPANAPARA(A2/12;A3*12;A4;13;24;0)Ödemelerin ikinci yılında, 13. dönemden 24. döneme kadar ödenen toplam anapara
FinansalTOPÖDENENFAİZCUMIMPTİki dönem arasında ödenen kümülatif faizi verir=TOPÖDENENFAİZ(A2/12;A3*12;A4;13;24;0)
İstatistikselBAĞ_DEĞ_DOLU_SAYCOUNTABağımsız değişkenler listesinde kaç tane değer bulunduğunu sayar=BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(F44:F50)f44 ila f50 arasındaki rakam yada metin olsun dolu tüm hücrelerin sayısını bulur.
İstatistikselBAĞ_DEĞ_SAYCOUNTBağımsız değişkenler listesinde kaç tane sayı bulunduğunu sayar=BAĞ_DEĞ_SAY(N12:N18)
İstatistikselBOŞLUKSAYCOUNTBLANKAralıktaki boş hücre sayısını hesaplar=BOŞLUKSAY(F38:H49)f38 den h49 arasındaki hücrelerden kaç tanesinin boş olduğunu sayar.
İstatistikselDÖRTTEBİRLİKQUARTILEVeri kümesinin dörtte birliğini verir=DÖRTTEBİRLİK(A2:A9,1)Veri kümesinin dörtte birini verir. Dörttebirlikler genellikle, popülasyonları gruplara bölmek için satışlarda ve araştırma verilerinde kullanılır.
İstatistikselEĞERSAYCOUNTIFVerilen ölçütlere uyan bir aralık içindeki boş olmayan hücreleri sayar=EĞERSAY(F38:H49;”>0″)f38 den h49 arasındaki hücrelerden kaç
tanesinde sıfırdan büyük sayı olduğunu bulur.
İstatistikselENÇOK_OLANMODEVeri kümesindeki en sık rastlanan değeri verir=ENÇOK_OLAN(A2:A20)
İstatistikselGEOORTGEOMEANGeometrik ortayı verir.=GEOORT(F20:F24)
İstatistikselMAKMAXBir bağımsız değişkenler listesindeki en büyük değeri verir=MAK(E23:G25)e23 ila g25 arasındaki en büyük sayıyı bulur ve yazar.
İstatistikselMİNMINBir bağımsız değişkenler listesindeki en küçük değeri verir=min(E23:G25)e23 ila g25 arasındaki en küçük sayıyı bulur ve yazar.
İstatistikselORTALAMAAVERAGEBağımsız değişkenlerinin ortalamasını verir=ORTALAMA(A2:A20)Dolu hücrelerdeki rakamları toplar. Dolu hücre sayısına böler. Sıfır rakamı ile negatif sayıları dikkate alır. Boş
hücreleri dikkate almaz.
İstatistikselORTANCAMEDIANBelirtilen sayıların orta değerini verir=ORTANCA(A2:A6)A2:A6 aralığındaki 5 sayının ortancası. 5 değer olduğundan üçüncü olan ortancadır.
İstatistikselRANKRANKSayılar listesinde bir sayının düzeyini verir=RANK(A3,A2:A6,1)
İstatistikselSTDSAPMASTDEVBir örneğe dayanarak standart sapmayı tahmin eder=STDSAPMA(A3:A12)
İstatistikselSTDSAPMASSTDEVPStandart sapmayı tüm popülasyona bağlı olarak hesaplar=STDSAPMAS(A3:A12)
İstatistikselYÜZDEBİRLİKPERCENTILEBir aralık içerisinde bulunan değerlerin k sırasındaki frekans toplamını verir=YÜZDEBİRLİK(dizi,k)
MantıksalDEĞİLNOTBağımsız değişkeninin mantığını tersine çevirir=DEĞİL(A2>100)
MantıksalVEANDBütün bağımsız değişkenleri DOĞRU ise, DOĞRU verir=VE(A2>1,A2<100)
MantıksalYADAORBağımsız değişkenlerden herhangi birisi DOĞRU ise, DOĞRU verir=YADA(A2>1,A2<100)
MantıksalYANLIŞFALSEYANLIŞ mantıksal değerini verir=YANLIŞ()
MantıksalDOĞRUTRUEDOĞRU mantıksal değerini verir=DOĞRU()
Matematik ve TrigonometriALTTOPLAMSUBTOTALListedeki ya da veritabanındaki bir alt toplamı verir=ALTTOPLAM(1,A2:A5)İlk bağımsız değişken olarak 1 kullanılarak, A2:A5 hücrelerinin alt toplamının ortalaması.
Matematik ve TrigonometriAŞAĞIYUVARLAROUNDDOWNBir sayıyı, daha küçük sayıya, sıfıra yakınsayarak yuvarlar=aşağıyuvarla(C7;2)Formüldeki 2 rakamı, ondalık basamak sayısını ifade eder. Örnek: 150,999 ise 150,99 olarak yazar.
Matematik ve TrigonometriBÖLÜMQUOTIENTBölme işleminin tamsayı kısmını verir=225/15Bir sabit rakamı bir başka sabit rakama
böler.
Matematik ve TrigonometriÇARPIMPRODUCTBağımsız değişkenlerini çarpar=35*45
Matematik ve TrigonometriÇıkarmaİki sayıyı birbirinden çıkarır, farkını bulur.=200-25
Matematik ve TrigonometriÇİFTEVENBir sayıyı, en yakın daha büyük çift tamsayıya yuvarlar=çift(E2)Üst ilk çift sayıya yuvarlar. Örnek 1,2 ise
2 olarak yazar.
Matematik ve TrigonometriETOPLASUMIFVerilen ölçütle belirlenen hücreleri toplar=ETOPLA(D2:D5;”>0″)D2 ila D3 arasındaki değerlerden yalnızca sıfır rakamından büyük olanları toplar.
Matematik ve TrigonometriKYUVARLAMROUNDİstenen kata yuvarlanmış bir sayı verir=KYUVARLA(10, 3)10’u 3’ün en yakın katına yuvarlar.
Matematik ve TrigonometriMODMODBölmeden kalanı verir=MOD(E5;F5)Bir sayının diğer bir sayıya bölünmesi sonucu kalanı verir. Formülde e5 bölünen, f5 bölendir. Örnek: 10 rakamının 3 rakamına bölünmesinde kalan 1 dir.
Matematik ve TrigonometriNSATTRUNCBir sayının, tamsayı durumuna gelecek şekilde, fazlalıklarını atar=NSAT(E5;E7)Bir sayının ondalık kısmını istenilen düzeyde kaldırarak tamsayıya yuvarlar. Örnek: e5 10,55555 ise, e7 ondalık basamak sayısı olup 2 olursa sonuç olarak 10,55 yazar.
Matematik ve TrigonometriRASTGELEARADARANDBETWEENBelirttiğiniz sayılar arasında rastgele bir sayı verir=RASTGELEARADA(1,100)1 ve 100 arasında rastgele bir sayı (değişkenlik gösterir)
Matematik ve TrigonometriS_SAYI_ÜRETRAND0 ile 1 arasında rastgele bir sayı verir=S_SAYI_ÜRET()0’dan büyük veya ona eşit ve 1’den küçük rastgele bir sayı
Matematik ve TrigonometriTABANAYUVARLAFLOORBir sayıyı, daha küçük sayıya, sıfıra yakınsayarak yuvarlar=TABANAYUVARLA(3,7;2)3,7’yi 2’nin en yakın katına aşağı yuvarlar.
Matematik ve TrigonometriTAMSAYIINTBir sayıyı aşağıya doğru en yakın tamsayıya yuvarlar=TAMSAYI(D3)Tüm kesirleri atarak tam sayı kısmını rakam olarak yazar.
Matematik ve TrigonometriTAVANAYUVARLACEILINGBir sayıyı, en yakın tamsayıya ya da en yakın katına yuvarlar=tavanayuvarla(C7;5)c7 hücresindeki sayıyı, 5 tam sayısı yada katlarına yuvarlar. Örnek: Değer 1,25 ise 5 olarak yazar. 8,00 ise 10
olarak yazar.
Matematik ve TrigonometriTEKODDBir sayıyı en yakın daha büyük tek sayıya yuvarlar=TEK(E2)En yakın üst tek tamsayıya yuvarlar.
Örnek 1,2 ise 3 olarak yazar.
Matematik ve TrigonometriTOPLA.ÇARPIMSUMPRODUCTİlişkili dizi bileşenlerinin çarpımlarının toplamını verir=TOPLA.ÇARPIM(dizi1, [dizi2], [dizi3], …)TOPLA.ÇARPIM işlevi, karşılık gelen aralıkların veya dizilerin ürünlerinin toplamını döndürür. Varsayılan işlem çarpma işlemidir, ancak toplama, çıkarma ve bölme de mümkündür.
Matematik ve TrigonometriYUKARIYUVARLAROUNDUPSayıyı daha büyük sayıya, sıfırdan uzaklaşarak yuvarlar=yukarıyuvarla(C7;2)Formüldeki 2 rakamı, ondalık basamak
sayısını ifade eder. Örnek: 13,551 ise 13,56 olarak yazar.
Matematik ve TrigonometriYUVARLAROUNDBir sayıyı, belirtilen basamak sayısına yuvarlar=yuvarla(C7;2)Formüldeki 2 rakamı, ondalık basamak sayısını ifade eder. Örnek: 13,551 ise 13,56 olarak yazar. 13,555 ise 13,56
olarak yazar.
MetinBİRLEŞTİRCONCATENATEPek çok metin öğesini bir metin öğesi olarak birleştirir=BİRLEŞTİR(A25;” “;F25)A25 hücresindeki değer ile F25 hücresindeki metni birleştirir. Arasına bir karakter boşluk koyar. Boşluk çift tırnak içinde gösterilmelidir.
MetinBÜYÜKHARFUPPERMetni büyük harfe çevirir=BÜYÜKHARF(D1)D1 hücresindeki metni büyük harflerle
yazar.
MetinDEĞİŞTİRREPLACEBu formül, BQ1 hücresindeki metnin 3. konumundan başlayarak 2 karakteri “xyz” metniyle değiştirir.=DEĞİŞTİR(BQ1, 3, 2, “xyz”)
MetinKIRPTRIMMetindeki boşlukları kaldırır=KIRP(O36)O36 hüçresindeki gereksiz boşluk karakterleri temizler
MetinKÜÇÜKHARFLOWERMetni küçük harfe çevirir=KÜÇÜKHARF(B19)Büyük alfabe harfleriyle yazılmış metni küçük alfabe harflerine çevirir.
MetinMBULSEARCHN41 hücresinde yazdığınız metnin bulunduğu ilk karakterin sırasını gösterir.=MBUL(“sayı”;N41;1)N41 hücresinde yazdığınız metnin bulunduğu ilk karakterin sırasını gösterir.
MetinMETNEÇEVİRTEXTSayıyı biçimlendirir ve metne dönüştürür=METNEÇEVİR(E55;”0.0,00″)e55 hücresindeki sayıyı metne çevirir. Birleştirme formülü uygulamalarında sağdaki sıfır değerleri sayı formatında iken ortadan kalkmaktadır. Örnek: 25,40 sayısı 25,4 olmaktadır. Metne çevirip birleştirme formülünde kullanırsak 25,40 metin formatlı sayı değişmemektedir.
MetinÖZDEŞEXACTİki metin değerinin özdeş olup olmadığını anlamak için, değerleri denetler=ÖZDEŞ(A2;B2)
MetinPARÇAALMIDe49 hücresinde yazan yazının soldan birinci elemanından itibaren dört adet harfi al anlamına  gelir.  Örnek:  e49  hücresinin içerisinde  DENİZLİ yazıyorsa DENİ yazacaktır. Formül; =PARÇAAL(E49;2;4) şeklinde olsaydı ENİZ  yazacaktı.=PARÇAAL(E49;1;4)
MetinSAĞDANRIGHTb45 hücresinde yazan değerin sağdan 3 tanesini al demektir. Örnek:  b45 hücresinde  AHMET  yazılı olsa  buraya MET yazacaktır.=SAĞDAN(B45;3)
MetinSAYIYAÇEVİRVALUEMetin bağımsız değişkenini sayıya dönüştürür=SAYIYAÇEVİR(E44)
MetinSOLDANLEFTb45  hücresinde  yazan  yazının  soldan  3 tanesini al demektir. Örnek: b45 hücresinde  AHMET  yazılı olsa  buraya AHM yazacaktır.=SOLDAN(B45;3)
MetinUZUNLUKLENA8 hücresindeki metnin kaç karakterden
oluştuğunu bulur.
=UZUNLUK(A8)
MetinYAZIM.DÜZENİPROPERBir metin değerinin her bir sözcüğünün ilk harfini büyük harfe çevirir=YAZIM.DÜZENİ(d20)Baş harfleri büyük diğer harfleri küçük yazar. ALİ BİZE GELDİ. yi Ali Bize Geldi. Şeklinde yazar.
MetinYERİNEKOYSUBSTITUTEBir metin dizesinde, eski metnin yerine yeni metin koyar=YERİNEKOY(BN1, “Apple”, “Orange”)Bu formül BN1 hücresindeki “Apple” metnini “Orange” metni ile değiştirir.
MetinYİNELEREPTMetni belirtilen sayıda yineler=YİNELE(“-“,10)10 kez tire (-) işareti görüntüler.
Tarih ve SaatAYMONTHBir seri numarasını aya dönüştürür=AY(A2)
Tarih ve SaatBUGÜNTODAYBu günün tarihini 10.05.2013 şeklinde tarih formatlı olarak yazar.=bugün()
Tarih ve SaatDAKİKAMINUTEBir seri numarasını dakikaya dönüştürür=DAKİKA(E29)
Tarih ve SaatHAFTANINGÜNÜWEEKDAYBir seri numarasını, haftanın gününe dönüştürür=HAFTANINGÜNÜ(E27;2)Formüldeki e27 tarihi ifade eder. 2 ise haftanın Pazartesi günü ile başladığını ifade etmektedir. 1olsaydı haftanın Pazar günü başladığını ifade edecekti. Bu duruma göre formül sonucunda 1 yazarsa gün Pazartesi, 2 yazarsa Salı anlamına gelir…
Tarih ve SaatSAATHOURBir seri numarasını saate dönüştürür=SAAT(E30)
Tarih ve SaatSANİYESECONDBir seri numarasını saniyeye dönüştürür=SANİYE(E31)
Tarih ve SaatSERİTARİHEOMONTHBaşlangıç tarihinden itibaren, belirtilen ay sayısından önce veya sonraki tarihin seri numarasını verir=SERİTARİH(A2;2)
Tarih ve SaatŞİMDİNOWGeçerli tarihin ve saatin seri numarasını verir=ŞİMDİ()
Tarih ve SaatTARİHSAYISIDATEVALUEMetin biçimindeki bir tarihi seri numarasına dönüştürür=TARİHSAYISI(“1/1/2008”)

 

Excel dosyalarını aşağıdaki dosyalardan indirebilirsiniz.

En sık kullanılan temel 100 excel formülü excel dosyası indir

İleri düzey excel formülleri excel dosyası indir

 

Sonuç olarak

Excel, veri analizi ve raporlama için gerçekten güçlü bir elektronik tablo uygulamasıdır. Excel bilgisi birçok kariyeri şekillendirmede oldukça etkilidir. Bu makaleyi okuduktan sonra, görevlerinizi daha iyi ve daha hızlı gerçekleştirmenize yardımcı olacak önemli Excel formüllerini öğrenmiş olacaksınız.. Sayısal, metin, veri-zaman ve gelişmiş Excel formülleri ve fonksiyonlarını inceledik. Hepsini hayatınıza kattığınızda iş yapışınızda gözle görülür ivmelenme ve hatta zıplama yaşayacaksınız.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir