Excel Yatay Tabloyu Dikey Yapma – Devrikdönüşüm Formülü [1 Şablon içerir]4 min read

Bu makalede excel devrikdönüşüm formulünün (TRANSPOSE) fonksiyonunun sözdizimi açıklanmakta ve Excel’de verileri aktarmak için doğru şekilde nasıl kullanılacağı gösterilmektedir.

Bu durum çalışma alışkanlıkları için de geçerlidir. Bazı Excel kullanıcıları verileri sütunlarda dikey olarak düzenlemeyi tercih ederken, diğerleri satırlarda yatay düzenlemeyi seçer. Belirli bir aralığın yönünü hızlı bir şekilde değiştirmeniz gereken durumlarda, devrikdönüşüm (TRANSPOSE) kullanılacak işlevdir

 

Excel devrikdönüşüm formülü

Excel’deki devrikdönüşüm işlevinin amacı, satırları sütunlara dönüştürmek, yani belirli bir aralığın yönünü yataydan dikeye veya tam tersine değiştirmektir.

Örnek çalışma dosyasını indirmek için buraya tıklayın

İşlev yalnızca bir bağımsız değişken alır:

=DEVRİKDÖNÜŞÜM(dizi)

Burada dizi, transpoze edilecek hücre aralığıdır.

Dizi şu şekilde dönüştürülür: orijinal dizinin ilk satırı yeni dizinin ilk sütunu olur, ikinci satır ikinci sütun olur ve bu böyle devam eder.

1-excel devrikdönüşüm formülü

Önemli not! DEVRİKDÖNÜŞÜM işlevinin Excel 2019 ve daha düşük sürümlerde çalışması için Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basarak bir dizi formülü olarak girmeniz gerekir. Dizileri yerel olarak destekleyen Excel 2021 ve Excel 365’te normal bir formül olarak girilebilir.

Excel’de DEVRİKDÖNÜŞÜM işlevi nasıl kullanılır?

DEVRİKDÖNÜŞÜM ‘ün sözdizimi, bir formül oluştururken hataya yer bırakmaz. Daha zor olan kısım ise bunu bir çalışma sayfasına doğru bir şekilde girmektir. Genel olarak Excel formülleri ve özellikle dizi formülleri konusunda fazla deneyiminiz yoksa, lütfen aşağıdaki adımları yakından takip ettiğinizden emin olun.

  1. Orijinal tablodaki sütun ve satır sayısını sayma

Yeni başlayanlar için, kaynak tablonuzun kaç sütun ve satır içerdiğini öğrenin. Devrikdönüşüm formulünü yazarken Bir sonraki adımda bu sayılara ihtiyacınız olacak.

Bu örnekte, ilçelere göre taze meyve ihracatı hacmini gösteren tabloyu aktaracağız :

 

Kaynak tablomuzda 4 sütun ve 5 satır bulunmaktadır. Bu rakamları aklınızda tutarak bir sonraki adıma geçin.

  1. Aynı sayıda hücre seçin, ancak yönü değiştirin

Yeni tablonuz Devrikdönüşüm formulü ile aynı sayıda hücre içerecek, ancak yatay yönden dikey yöne veya tam tersine döndürülecektir. Bu nedenle, orijinal tablonun sütunları ile aynı sayıda satır ve orijinal tablonun satırları ile aynı sayıda sütun içeren bir boş hücre aralığı seçersiniz.

Bizim durumumuzda, 5 sütun ve 4 satırdan oluşan bir aralık seçiyoruz:

  1. Devrikdönüşüm formulünü yazın

Boş hücre aralığı seçiliyken, Devrikdönüşüm formülünü yazın:

=Devrikdönüşüm(A1:D5)

İşte ayrıntılı adımlar:

Önce eşitlik işaretini, fonksiyon adını ve açılış parantezini yazarsınız: = Devrikdönüşüm(

Ardından, fareyi kullanarak kaynak aralığını seçin veya manuel olarak yazın:

Son olarak, kapanış parantezini yazın, ancak Enter tuşuna basmayın! Bu noktada, Excel devrikdönüşüm formülünüz şuna benzer görünmelidir:

  1. Devrikdönüşüm formülünü tamamlayın

Devrikdönüşüm formülünüzü düzgün bir şekilde tamamlamak için Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın. Buna neden ihtiyacınız var? Çünkü Devrikdönüşüm formülü birden fazla hücreye uygulanacak ve dizi formüllerinin amacı da tam olarak budur.

Ctrl + Shift + Enter tuşlarına bastığınızda Excel, Devrikdönüşüm formülünüzü formül çubuğunda görülebilen ve bir dizi formülünün görsel göstergesi olan {kıvırcık parantez} ile çevreleyecektir. Hiçbir durumda bunları manuel olarak yazmamalısınız, bu işe yaramaz.

Aşağıdaki ekran görüntüsü kaynak tablomuzun başarıyla aktarıldığını ve 4 sütunun 4 satıra dönüştürüldüğünü göstermektedir:

Excel 365’te devrikdönüşüm formulü

Dynamic Array Excel’de (365 ve 2021), DEVRİKDÖNÜŞÜM işlevinin kullanımı inanılmaz derecede kolaydır! Hedef aralığın sol üst hücresine formülü girmeniz ve Enter tuşuna basmanız yeterlidir. İşte bu kadar! Satır ve sütun saymak yok, CSE dizi formülleri yok. Sadece çalışır.

=DEVRİKDÖNÜŞÜM(A1:D5)

Sonuç, gerektiği kadar satır ve sütuna otomatik olarak dökülen dinamik bir dökülme aralığıdır:

Excel’de boşluklar için sıfırlar olmadan veri aktarımı nasıl yapılır

Orijinal tablodaki bir veya daha fazla hücre boşsa, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi, bu hücreler aktarılmış tabloda sıfır değere sahip olacaktır:

 

Excel’de DEVRİKDÖNÜŞÜM kullanımına ilişkin ipuçları ve notlar

Az önce gördüğünüz gibi, DEVRİKDÖNÜŞÜM fonksiyonu deneyimsiz kullanıcıların kafasını karıştırabilecek bir dizi tuhaflığa sahiptir. Aşağıdaki ipuçları tipik hatalardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

  1. DEVRİKDÖNÜŞÜM formülü nasıl düzenlenir

Bir dizi işlevi olarak DEVRİKDÖNÜŞÜM, döndürdüğü dizinin bir kısmının değiştirilmesine izin vermez. Bir DEVRİKDÖNÜŞÜM formülünü düzenlemek için formülün başvurduğu aralığın tamamını seçin, istediğiniz değişikliği yapın ve güncellenmiş formülü kaydetmek için Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın.

  1. DEVRİKDÖNÜŞÜM formülü nasıl silinir

Çalışma sayfanızdan bir DEVRİKDÖNÜŞÜM formülünü kaldırmak için, formülde başvurulan aralığın tamamını seçin ve Sil tuşuna basın.

  1. DEVRİKDÖNÜŞÜM formülünü değerlerle değiştirin

DEVRİKDÖNÜŞÜM fonksiyonunu kullanarak bir aralığı çevirdiğinizde, kaynak aralığı ve çıktı aralığı birbirine bağlanır. Bu, orijinal tablodaki bir değeri her değiştirdiğinizde, çevrilen tablodaki karşılık gelen değerin otomatik olarak değişeceği anlamına gelir.

İki tablo arasındaki bağlantıyı kesmek isterseniz, formülü hesaplanan değerlerle değiştirin. Bunun için formülünüzün döndürdüğü tüm değerleri seçin, kopyalamak için Ctrl + C tuşlarına basın, sağ tıklayın ve bağlam menüsünden Özel Yapıştır > Değerler’i seçin.

Excel’de verileri döndürmek için DEVRİKDÖNÜŞÜM işlevini bu şekilde kullanabilirsiniz.

 

 

Microsoft destek sayfasını inceleyebilirsiniz.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir