Excel Formül İçeren Hücreleri Topluca Bulmanın 2 Pratik Kısayolu1 min read

Excel’de formül içeren hücreleri ilk bakışta bulamayabilirsiniz. Çünkü formüllerin sonucu olan rakamlar gösterilir. O formül içeren hücrelerin tespiti ve vurgulanması gerekebilir. Bir toplu işlem yapmak istediğinizde o formül içeren hücreleri bozmak istemeyebilirsiniz.

Bu durumda excel tablonuzda formüllü hücreleri bulup işaretlemeniz gerekecektir. İşlem çok basittir. Hemen okumaya devam edin;

Örnek çalışma dosyasını buradan indirebilirsiniz.

Excel formül içeren hücreleri bulma

Önce tablonuzun ilgili alanını seçin.

Bu alan formul içeren hücreleri arayacağınız alan.

Giriş sekmesinin altında Bul ve Seç’e tıklayın

Hemen altında özel git komutuna tıklayın

Açılan pencerede formüller komutuna tıklayın.

Tamam’a tıkladığınızda tüm formüllü hücreleri seçeceksiniz.

Karşınıza şu tablo çıkacaktır.

Bu süreci biraz daha kolaylaştırabiliriz.

Yine bul ve seç’e tıklayın.

Özel git komutuna basmadan önce hemen altındaki kısayollar dikkatinizi çekmiştir. Özel gite bastıktan sonraki çıkan kutucukta olan bazı sık kullanılan komutların kısayol olarak burada gözüktüğünü göreceksiniz. Formüller yanında açıklama içeren hücrelerei koşullu biçimlendirme içeren hücrelere, sabitler ve veri doğrulama içeren hücrelere hızlıca erişebilirsiniz.

Özel git kutusuna tıklamaktansa doğrudan formüller komutuna tıklarsanız yüne aynı sonucu elde edeceksiniz.

Formüllü hücreleri sadece seçmek yetiyorsa bu noktada işleminizi durdurabilirsiniz. Fakat daha sonra hatırlamak isterseniz ve aynı işlemi tekrar etmek yerine formül içeren hücreleri renklendirebilirsiniz.

Dolgu renklerine tıkladığınızda tüm formül içeren hücreler sarıya dönecektir.

7-excel formül içeren hücreleri bul

Özet olarak

Bazı dosyalarda birden çok hücrede formül kullanırsınız. Çünkü tabloda hesaplama bunu gerektirir. Formülleri girdiğiniz hücreleri de bir da göz taramasıyla bulmanız imkansızdır. Çünkü sadece değerleri görürsünüz. Bazı iş arkadaşlarınızın o hücreleri tek tek mouse ile tıklayarak aradığını gözlemlemiş olabilirsiniz. Çok büyük tablolarda bu şekilde veri aramak mümkün değildir. Topluca tek hamlede bulmanız gerekecektir. Yukarıdaki teknikleri uyguladığınızda çok kısa süre içinde tüm formüllü hücreleri anında bulacaksınız.

Bazı dosyalarda büyük hesaplamalarda topluca formül bulmanız sizin tüm gün formüllü hücre aramanız gibi uzun bir işlemden rahatlatacaktır.

 

 

Microsoft destek sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir