İngilizce eponim kelimeler (15 Hikayesi olan kelime)3 min read

 

Eponim kelime gerçek ya da hayali bir kimsenin adının bir yer, ulus ya da bir şey için verilmesineeponim kelime inanılması, bir kişinin adına dayanan veya bir kişinin adından türetilen kelimelerin yanı sıra içerisinde yaşadığı yılların dönem olarak belirtilmesinde kullanılan terimdir. (Wikipedia)

 

Eponim kelimelerin yani hikayesi olan kelimelerin çıkış noktalarına duyunca çok şaşıracaksınız.

İngilizce eponim kelimeler listesi

boykottbiriyle iş yapmayı reddetmek. Charles C. Boycott (1832-1897), İrlandalı bir ev sahibi ve emlakçı. Charles Boycott, İrlanda Toprak Birliği tarafından desteklenen toprak reformlarına uymayı reddetti. Birçok insan mağazalara, posta hizmetlerine ve diğer ekonomik ihtiyaçlara erişimini engelleyerek Boycott’a karşı hareket etti. Başarılı da oldular. Boykot, haksız toplumsal koşullara karşı pasif direniş kampanyalarının adı oldu.
cardiganönden açılan süeter tarzı. Cardigan Kontu James Thomas’ın savaş bölgesinde soğuktan korunmak için örme bir hırka giymesinden sonra cardigan ismi hırka ile birleşti.
casanovaBu, kadınları avlayan bir erkek için pek çok tanımdan biridir. Bir tanım, “kadınlara karşı yiğitçe özen gösteren bir erkek”tir. Diğerleri ise “rasgele adam” veya “fedakar”dır. “fetihleriyle” övündüğü bir anı yazan İtalyan maceracı Giacomo Jacopo Girolamo Casanova de Seignalt’tan gelmiştir.
chauvinismfanatik vatanseverlik veya kişinin kendi cinsiyetinin, grubunun veya türünün üstünlüğüne olan yoğun inancı. Napolyon’un yenilgisinden çok sonra Napolyon’un İmparatorluğu’na inatla bağlılığın bir adı olan Napolyon’un Ordusunda bir asker olan Nicholas Chauvin’den geliyor. “Erkek şovenizmi” erkeklerin doğuştan kadınlardan üstün olduğu ve bu nedenle kabul edilebilir kadın davranışları için standartları belirleme hakkına sahip oldukları inancıdır. Sıfat şovenisttir.
lynchBaşlangıçta linç, başta kırbaç olmak üzere her türlü doğaçlama adalet anlamına geliyordu. Şimdi mahkeme olmadan bir mafya çılgınlığı ile birini asmak anlamına geliyor. İsim “Lynch Yasası”nın yazarı William Lynch’ten geliyor. “Yasa”, 1782’de Virginia Genel Kurulu ile Lynch’in Pittsylvania County’deki suçluları yargılanmadan yakalayıp cezalandırmasına izin veren bir anlaşmaydı. İlçede resmi mahkemeler yoktu.
Sandwichİngiliterenin sandwich vilayetinin dükü kumar masasında kağıt oynarken elleri yağlanmasın diye yemeği ekmek arasına koyarak yemeğe başlamış. Sandwich ismi vilayetten geliyor.
NicotineJean Nicot portekize elçi olarak gittiğinde fransaya toz tütün yaprağı ve tohumları götürmüş.
Adam’s appleinsan boynunun ön tarafında gırtlak (ses kutusu) çevreleyen kıkırdak yumrusu – en çok yetişkin erkeklerde fark edilir/Kökeni: İncil’de, Tanrı’nın yarattığı ilk erkek olan Adem, ağaçtan yasak meyveden bir ısırık alır. Yasak meyve genellikle Adem’in boynuna takılan bir elma olarak tasvir edilir.
aphrodisiacMenşei: Afrodit, antik Yunan aşk, güzellik ve zevk tanrıçasıydı (Roma tanrıçası Venüs’ün eşdeğeri). Yunan mitolojisinde, Uranüs’ün cinsel organlarının Kronos tarafından denize atılmasından sonra denizin köpüğünden (aphros) doğdu. Zeus, tanrıların onun için savaşacağını düşündüğü için onunla çabucak evlendi, ancak karşı konulmazdı ve tanrılar ve ölümlüler tarafından sevildi.
Caesar saladMenşei: Caesar Cardini (1896-1956), ABD ve Meksika’da yaşayan bir İtalyan şefti. 1924’te restoranında bulunan bir dizi malzemeden Sezar salatası icat etmesiyle tanınır.
derbyMenşei: 1780’de, 12. Derby Kontu Edward Smith-Stanley (1752-1834) ve arkadaşları, İngiltere’deki Epsom Downs’ta üç yaşındaki atları arasında bir yarış düzenlediler. Kazanana bir ödül verildi. Üç yaşındaki atların bu yarışı yıllık bir etkinlik haline geldi ve bugün İngiltere’nin en önemli ulusal spor etkinliklerinden biri. Kentucky Derbisi ve Fransız Derbisi, sırasıyla ABD ve Fransa’da ünlü at yarışlarıdır.
JacuzziMenşei: Candido Jacuzzi (1903-1986), ABD’ye taşınan bir İtalyan mucittir. Küçük oğluna romatoid artrit teşhisi konulduğunda, Jakuzi, hidroterapi için küvette kullanılabilecek bir pompa icat etti. Pompayı piyasaya sürdü ve jakuziler sağlık merkezlerinde ve kaplıcalarda popüler oldu.
silhouetteMenşei: Etienne de Silhouette (1709-1767), ağır vergiler uygulayan bir Fransız maliye bakanıydı. İnsanlar portrelerini boyatmayı göze alamazlardı, bunun yerine profil kağıttan kesikler yaptırdılar. O zamanlar, ucuza yapılan her şey “Siluet” adıyla ilişkilendirildi.
AmericaAmerika kelimesi, İtalyan bir kaşif, denizci ve finansör olan Amerigo Vespucci’nin feminen Latince versiyonundan türemiştir.
HygieneHygieia, temizlik tanrıçasıdır, bu yüzden doğal olarak adı hijyen kelimesine ilham vermiştir.

 

Tavsiye yazı: Hafıza teknikleri: Hafızanızı geliştirmeniz için 29 Altın Yöntem [Bilim destekli]

 

Daha fazlası için

Yukarıdakiler en çok karşıaşacağınız eponimler. Bu kelimelerin bazılarının hikayeleri size tanıdık gelebilir. Daha fazlasını isterseniz aşağıdaki wikipedia linklerinden ulaşabilirsiniz.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_eponyms_(A–K)

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_eponyms_(L–Z)

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir