İngilizce Haber Okumak İçin 5 İpucu5 min read

Bu makalede ingilizce haberleri okurken gerekli olabilecek bazı bilgileri okuyacaksınız.

Haberleri tüketmek için saatler harcıyoruz. Tek bir tuşa basarak binlerce habere telefonlarımızdan ulaşabiliyoruz. Ve şu anda dünyada bu kadar çok şey olurken, bu son dakika haber güncellemelerinden kaçınmak zor olabilir.

 

Öyleyse neden bunu kendi yararınıza kullanıp biraz İngilizce pratiği yapmayasınız?

Haberleri İngilizce okumak için pek çok neden var. Sizi güncel olaylarla güncel tutar. Çeşitli ilginç konularda günlük kelimeleri öğrenmenize yardımcı olur. Hatta okuma hızınızı geliştirmenize bile yardımcı olabilir. Bazı çok özel gramer yapılarını öğreneceğinizden bahsetmiyorum bile.

 

Öyleyse ne yapıyorsanız bırakın. Haber uyarılarınızı açın. Ve İngilizce haber okumak için bu hızlı ipuçlarını takip edin!

İngilizce haber okuma ipuçları

 

  1. Manşetlere bir göz atın

 

Başlıklar küçük dozlarda İngilizce öğrenmek için harika bir yol olabilir. Normalde sınırlı sayıda kelimeden oluşurlar ve genellikle geniş zamanda yazılmış güçlü, basit eylem fiilleri içerirler. İşte The Mirror’dan bir örnek. Kısa ve hızlı fiillerin kullanımına bir göz atın warns ve vows:

Taken from The Mirror, 21st January 2021

 

Başlıklar genellikle a, an veya the gibi artikeller, because gibi bağlantı sözcükleri veya is veya was gibi yardımcı fiiller gibi önemsiz dilbilgisi sözcüklerini atlar. Ayrıca ilk harf her zaman büyük yazılır. BBC’nin bu başlığına bir göz atın:

Taken from BBC News, 27th January 2021

Temsilciler Meclisi’ndeki “of representatives” kelimesini nasıl atladıklarını görüyor musunuz? Ayrıca, normalde geçmiş zaman ya da şimdiki zaman kipinde olması gereken “delivers” kelimesini şimdiki zaman kipinde yazmışlar.

Başlıklar genellikle mizah ya da The Guardian’daki gibi bir kelime oyunu içerir.

Taken from The Guardian January 2021

Tacı almak, kazanmak demenin başka bir yoludur. Bu anlam oyunu Prenses Diana ve Kristen Stewart’ın filmdeki rolü oynamadaki başarısıyla ilgilidir.

Ayrıca okuyucunun dikkatini çekmek için duygusal kelimeler de kullanıyor. Doe-eyed, bir doe (dişi bir geyik) gibi büyük masum gözleri olan biri anlamına gelir.

Başlıklardan elde edebileceğiniz pek çok yeni dil var. Bir dahaki sefere haber uygulamanızda gezinirken ya da bir gazete bayisinin önünden geçerken durun ve gerçek mesajı anlamaya çalışın.

 

Anlamadığınız kelimeler varsa, size yardımcı olması için WordReference veya Google Translate gibi bir çeviri uygulaması kullanın!

 

  1. Edilgen zamanlara dikkat edin

 

Başlıklar ve ana gövde haber makaleleri bazen edilgen çatı kullanır. Neden mi? Çünkü hikayenin nesnesini ana odak noktası haline getirir.

Etken çatı bize kimin ne yaptığını söyler. Edilgen çatı (be + participle) bize ne olduğunu söyler ancak genellikle kim olduğunu gizler. Ancak başlıklar biraz farklıdır, çünkü genellikle Be fiilinin çekimini kullanmadan edilgen çatıyı kullanırlar.

Bu iki cümleyi karşılaştırın:

 

  • Police arrested protesters at a UK nuclear power plant. (active)
  • Protesters arrested at a UK nuclear power plant. (passive)

 

İlk cümlede ana odak noktası polis, ikinci cümlede ise protestoculardır. Bu örnekte, okuyucu için tutuklamaları polisin yaptığı açıktır, bu nedenle onları başlığa dahil etmeye gerek yoktur.

Gazeteciler edilgen çatı kullanabilir çünkü:

 

– Eylemi kimin gerçekleştirdiği bellidir. Örneğin: “Bilim insanları Nobel Ödülünü abartılı bir törenle aldı.” Bu durumda Nobel Ödülü komitesinin ödülü verdiği açıktır.

– Bazen eylemi kimin gerçekleştirdiği bilinmez. Örneğin: “Dünyanın en büyük elması müzeden çalındı.”

– Bazen de olay ya da eylem, onu gerçekleştiren kişilerden daha önemli olduğu içindir. Örneğin: “Mars’ta yaşam keşfedildi”.

 

  1. İlginizi çeken haberleri seçin

 

İster spor bölümü, ister acılı teyze ya da moda ve güzellik olsun, okumaktan keyif aldığınız konuları seçin. Sıkıcı bulduğunuz bir şeyi okumanın hiçbir anlamı yoktur. İlginizi çeken bir başlık bulana kadar başlıkları tarayın. Makaleyi okumaya başlayın ve sıkıcı bulursanız bir sonrakine geçin.

Bir başka ipucu da kendi dilinizde zaten aşina olduğunuz bir hikaye bulmaktır. Bu, anlamayı çok daha kolaylaştıracak ve yeni kelimelerle karşılaştığınızda boşlukları doldurmanıza yardımcı olacaktır.

The Local, El País ve Catalonia Today İngilizce yerel haberler sunmaktadır. Sabah kahvenizi içerken bunları kendi dilinizde okuyun. Daha sonra işe gidip gelirken İngilizce olarak tekrar okuyun.

Yine de ne okuduğunuza dikkat edin! Dışarıda çok sayıda sahte haber var. Başka bir dilde okumak bunların fark edilmesini zorlaştırabilir. Bu yüzden haber kaynaklarınızı her zaman kontrol etmenizi öneririz.

 

  1. Yeni kelimeleri not edin

 

İngilizce haberleri okuduğunuzda, birçok yeni ifade ve kelime bulacaksınız. Öğrendiğiniz her şeyi kaydedebilmek için elinizin altında bir kalem ve kağıt bulundurmak iyi bir fikirdir.

Alternatif olarak, telefonunuzdaki notlar bölümünde bir kayıt tutun. Haberlerinizi finans haberleri, spor, ünlü dedikoduları ve politika gibi kelime setlerinde bir araya getiren kategoriler oluşturun. Daha sonra ezberlemek için her kelimeyi beş kez yüksek sesle söyleme alıştırması yapın.

 

  1. Sizin için doğru seviyedeki haberleri okuyun

Anlaması sizin için çok zor olmayan haberleri seçtiğinizden emin olun. Birçok insan The Guardian’ı sever, ancak ana dili İngilizce olanlar için bile oldukça zorlayıcı olabilir.

The Guardian, BBC News veya The New York Times gibi gazeteleri sadece uzun süredir İngilizce öğreniyorsanız okumaya çalışın. Aksi takdirde, özellikle İngilizce öğrenenler için haber kaynakları ile başlayın.

İyi örnekler arasında The News in Levels ve E-News sayılabilir. Her ikisi de dillerini farklı zorluk seviyelerine göre derecelendirir. Yararlı bulabileceğiniz anahtar kelimeleri vurgularlar. Ve E-News, okurken dinleme becerilerini geliştirmek için sesli bir seçeneğe sahiptir.

Dil öğrenenlere yönelik diğer eğlenceli haber kaynakları The Times in Plain English, Breaking News English ve BBC’nin Lingohack’idir.

Lingohack’in plastiği spor kıyafetine dönüştürmekle ilgili bu videosuna göz atın. Transkripti web sitelerinden indirebilir ve dinlerken birlikte okuyabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=e-0EZ-YKffs&t=47s

 

 

Dil Öğrenenler için Sözlük

Makalede geçen aşağıdaki kelimeleri inceleyin ve daha önce bilmediğiniz yeni kelimeleri yazın.

Key

Breaking newsSon Dakika Haberleri
Current affairsGüncel olaylar
In small dosesküçük miktarlarda.
Play on sth.bir kelimenin birden fazla anlama gelecek şekilde kullanılması.
Newsstand Gazete bayii
Agony aunt bir gazetede başkalarına tavsiyelerde bulunan bir kişi.
Dullsıkıcı
Local newsYerel Haberler
Fake newsSahte haberler
To spotfark etmek
fact-checkbir yazıdaki tüm gerçekleri kontrol etmek.

 

 

Kaynak: https://oxfordhousebcn.com/en/5-tips-for-reading-the-news-in-english/

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir